Прясно зеле на фурна – рецепта стъпка по стъпка
Прясно зеле на фурна или пък пиле с прясно зеле на фурна, мога да ям направо от тавата. Смейте се, но обожавам това просто ястие. Три-четири простички съставки, но пък толкова вкусно. Точно сега му е времето да се готви прясно зеле на фурна. След около месец, месец и нещо подхващаме киселото зеле, сармите и прясното зеле остава на заден план.
Сега, веднага трябва да кажем, че прясно зеле на фурна не се слави като любимо ястие на мъжкото човечество, освен ако не е гарнирано с някоя мръвчица. Това е положението, и аз гледам да осигуря наличието на нещичко, което да сложа на ръба на чинийката за мъжката половина в семейството. Днес обаче, ще си говорим за постно зеле на фурна, а дали ще има добавки – всеки решава сам.
Въпреки факта, че това е просто ястие, зелето е продукт, който за мен иска по-продължителна топлинна обработка. В моята кухня то се готви на два етапа (това се отнася и за киселото зеле), но така съм се научила от мама и така сме свикнали.
Продуктите:
- 1 зелка около 1-1,3 кг.
- 4 скилидки чесън
- 500 г. домати (пресни или от консерва)
- 80 мл. олио
- 1 ч. л. захар
- 1 ч. л. червен пипер
- 1 ч. л. сол (или малко повече в зависимост от вкуса)
- 10 зърна черен пипер
- 2-3 дафинови листа
- 2 сухи люти чушки
- 1-2 зърна бахар, по желание
Приготвянето:
Зелето се нарязва ситно, слага се в тенджера, към него се добавя нарязаният чесън, олиото и се задушава за около 25-30 минути на умерена температура.
Тенджерата е пълна почти до ръба, но само след около 5 минути, обемът на зелето намалява с почти 2/3. Ако нямате достатъчно голяма тенджера, добавяйте зелето на части. Вода не е необходима, тъй като зелето съдържа достатъчно вода. Ако температурата на котлона е висока и зелето започне да загаря по дъното, добавете 50 мл. вода.
След като омекне и се позадуши, се добавят доматите и всички подправки. Оставя се да къкри на котлона още 15 минути и се прехвърля в тава.
Долива се вода, колкото да покрие зелето и се запича в предварително загрята фурна на 190 градуса за окло час, час и двайсет минути, или както казват бабите – да остане на мазнинка.
Това ястие напълно се подчинява на основното правило за постните ястия – трябват му чесънче и мазнинка. Зелето носи на олио, така че дали ще сложите 80 или 100 мл. – няма значение.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Без мръвка! 🙂 Обезателно с люто чушле!
И аз се нареждам до теб на тавата!
Хубава вечер, Креми!
Стана уникално вкусно! Благодаря за рецептата! 🙂
Продължавам да изследвам блога ви – наистина прекрасни рецепти. Имам почивни дни и тъкмо се чудех какво да си сготвя. Е, сега вече знам, че ще е зеле 🙂 С месо! Както правилно сте забелязали при мъжете ако няма мръвка в чинията …
Да кажа как го правя аз – може следващият път да опитате – сигурен съм, че ще ви хареса.
Първо – месото – мисля пиле да взема – нарязано на порции, в тавичка със сол и съвсем малко вода отива във фурната. Докато се пече нарязвам зелето на едро – ако е на дребно се смива при варенето и печенето. Морковите са задължителни при прясно зеле – дават един приятен сладникав вкус и заедно с червения пипер правят хубавият, червен цвят на мазнината – рендосвам ги на едрото ренде и при зелето. Когато имам подръка слагам и няколко чушки на едри колелца – не са задължителни и няма значение зелени или червени – те са, за да дадат нечовешкия си пържен аромат. Слагам всичко това в тенджера, овкусявам със сол, оцет и олио – като за салата, но доста по-леко, щото като се изпари водата да не стане пресолено. Само олиото не спестявам – зелето го обича. Претривам така овкусените зеленчуци на ръка. Така и обема пада и не е необходим голям съд. Добавям ч.л. дом. пюре и за 20-30 минутки на умерен огън като разбърквам чат-пат. Като поомекне добавям доматки – пресни и по възможност истински, а не пластмасовите от супера – на по-едри кубчета за няколко минутки да се поомешат. После свалям от огъня, добавям червен пипер, няколко люти пиперчици и прехвърлям в тавата с месото, което в това време се е позапекло, но не е готово – така и трябва. Подправки не слагам – обичам си го дюс зелето. Разпределям го така, че да покрие мръвките. Пека на умерена фурна (предполагам към 160-170 градуса) около час, като последните 15-20 мин. само на горен реотан, за да загори и остане на мазнинка. И зелето и месото стават мазно хрупкави отвън и сочни отвътре, хем леко киселко, хем сладни от морковите – бе божествено
Много вкусно зеле се получи – благодаря за рецептата 🙂
Изглежда супер!За първи път правя постно зеле и се надявам да стане! Мерси за рецептата!
Ще стане 🙂
Изкушавам се да ви дам една рецепта, ако решите да я направите и споделите ще ми бъде интересно, продуктите са зелка около 1,3 кг. нарязва се не много ситно посолява се на вкус поставя се в тенджера под налягане добавя се 80 мл. оцет / 1/3 чаша/ и 30 мл. / 2 суп.л./ вода, вари се след като кипне 8-10 минути. Изважда се от теджетара и се слага в тавичка добавя се 80 – 100 мл. олио /зехтин/ и водичката, която е пуснало зелето,черен пипер 10-15 зърна.Запича се около 40 – 50 минути докато започне да се зачервява, може да се разбърка, вкусно е и студено. Ако не е редно да се дават рецепти ме извинете и я изтрийте.
Привет, Татяна!
Благодаря ви, че споделихте. Аз се радвам, когато читателите ми споделят свои рецепти и го намирам за чудесно, защото така се учим едни от други.
Винаги сте добре дошла да споделите опита си!
На прясно зеле не се слага захар,а настърган морков,вместо оцет се слага лимонена киселина,подходяща подправка е и кимиона.
Г-н Кънев,
категоричността на твърдението какво се слага и не се слага на прясно зеле някак си не оставя много място за личния вкус.
Не мога да се съглася с „лимонена киселина“, защото в рецептата, която съм написала няма оцет, който да заменям с лимонтозу.
Количеството захар от 5 грама на килограм зеле дори няма да усетите, че е там, но омекотява киселината на доматите и това е ролята на захарта.
Морков и кимион не слагам, но и не налагам мнението си – който иска – нека ги слага. Колкото къщи, токлова и рецепти.
Има хора, които слагат и лук, семена от фенел и така нататък, което не прави рецептите им лоши.
Аз слагам зелени сливи вместо оцет или лимонтозу
За втори път го готвя по този начин, много много любимо ястие. В момента се носи с нищо незаменим аромат и най – хубавото е, че синковците не го обичат ? Е и те са компенсирани ?
Уникално вкусно стана,благодаря за рецептата 🙂 :):)
С много малк вариации – изпълних рецептата. Не сложих захар. Увеличих малко солта и олиото. Колкото и да е странно резултата бе успешен. Съпругата ми бе очарована. Да му се не начудиш. Зеле. Постно. От тук го опитвах, от там го мъчих, като няма мръвка, ребърце нещо или подобно…, е … меко казано – особено някак си.
Още веднъж огромни благодарности. Изяде се без остатък и направо ме разцелуваха. Отдавна си била мечтала за постно зеленце на фурна, половинката. Ти да видиш…:)
Привет, Пламен!
И ез благодаря за доброто настроение, което ми създадохте! Как не си сложи малко мръвчица в единия край на тавичката, а си мъчи душата със зеле, че и постно!
Поздрави на съпругата! 🙂
И аз страшно обичам постно прясно зеле.Готвя го по същия начин, с едно допълнение – след като го нарежа и посоля, го претривам малко с ръце. Научила съм го от майка си, а съм го чела и в български кулинарни книги на различни автори. Не зная защо точно се претрива зелето, но за мен резултатът наистина е добър.
Обожавам постно зеле!!!!! Благодаря за вкусната рецепта.
Сготвих го без месо и си облизахме пръстите. Благодаря за чудесната рецепта! 😊
И на мен ми е любимо, Венета!
Радвам се, че и вие сте доволни!
Добър вечер, зелето не стана добре защото се дава вода и става много гадно, захарта е пълна глупост.
Накря го изхвърлихме но 3 часа изгубено време, не разбирам как някой може да яде това нещо.
Вкусът му е германски ли северен скандинавски , те дават захар във всичко, обаче аз съм българин.
Накрая го направихме по старата рецепта на баба ми без захар и дафинов лист.
Разбирам ги тези домакини слет като се върнат от чужбина и ни предлагат нови и не типично български рецепти.
Г-н Христов,
не можах да разбера кое е гадно, каква вода се дава, къде се дава и за кои домакини говорите.
1 ч. л. захар е 5 грама. Дори няма да разберете, че е сложена, освен ако не сте проявили самоинициатива и не сте добавяли „на око“.
Съвсем възможно е грешката да не е извън вас.