Бомболони, понички с крем и алтернативата на Dunkin Donuts
За никого не е тайна, че рецептата на Dunkin Donuts е грижливо пазена под секрет, също като тази на Кока-Кола. Да, обаче моите деца ги харесват тия донъти колкото и да разправяме, че са вредни. Добре, че в Бургас нямаме от тая верига заведения. Много рядко, в пристъп на родителска небрежност, им купуваме, когато сме в София например.
Наскоро пак ги обсъждахме и като заместител им предложих италианските бомболони, които, поне според мен, никак, ама никак не им отстъпват на тия Донъти, които са си чисти понички с крем. Особено пък домашно приготвени и поднесени с домашно ягодово сладко.
Донътите могат направо да им дишат праха, както се казва! Като всяко популярно ястие има около билион рецепти за бомболони. Ето рецептата, която ползвах аз, като леко съм я адаптирала, поради липсата на италианско брашно:
Бомболони с крем и рецепта, която ползвах
Изписвам продуктите както са в рецептата, която ползвам, но аз не слагам цитрусова кора, а сипвам малко повече захар и вместо мляко си ползвам топла вода.
Ще напиша бърз превод на начина на приготвяне, ако някой има интерес да я направи дословно, а в скоби са моите коментари. В превода пропускам неща от сорта: „съберете остатъците от изрязаното тесто, разточете наново и изрежете още кръгове докато свърши тестото“, защото смятам, че е излишно да се обясняват такива неща, особено пък на български домакини!
- В купа се смесват брашното, захарта, ваниловата захар, сухата мая, кората от портокал (лимон) и солта. В кладенче в центъра на брашното се налива млякото и се разбърква с ръка. (Аз ползвах мая от кубче, която разтворих в топлата вода)
- Добавят се яйцата наведнъж и се омесва тесто. (Яйцата при мен бяха доста големи и ми глътна повечко брашно).
- Постепенно се добавя маслото (разделено предварително на 4 равни части).
- Омесва се до получаване на гладко, еластично тесто.
- Оставя се в набрашнена купа, покрива се с найлоново фолио и се оставя да втасва на топло около 1,5 – 2 часа. (Аз го оставям 1,5 часа и му е достатъчно като време, но стаята е доста топла).
- След като тестото удвои обема си се прехвърля върху набрашнен плот.
- Разточва се на кора с дебелина около 1 см. С ринг или чаша се изрязват кръгове с диаметър около 7 см. (Моите бомболони са по-малки като диаметър. Естествено, че нямам специален ринг и си ползвам най-обикновена чаша. При разрязването се усеща как се пукат мехурчетата въздух в тестото).
- Изрязаните кръгове се подреждат върху подмазана хартия за печене и се оставят да втасат до удвояване на обема за около 1-2 часа. (Личното ми мнение е, че е по-добър вариант да се оставят върху съвсем леко набрашнена хартия за печене, а върху тях да се слага подмазано парче найлоново фолио, за да не образуват коричка. Готовите кръгчета ги оставям да втасват само 1 час и не изчаквам да си удвоят обема, а просто да понабъбнат, но 1 час и нещо им е достатъчен. Ето ги подредени и оставени да повтасат).
- Загрява се олио до 170-180 градуса.
- Подгответе 2 чинии – в едната домакинска хартия, а в другата пудра захар за овалване.
- Пържете 4-6 броя наведнъж, за да сте сигурни, че са равномерно изпържени. Пържете до златисто от двете страни. Бомболоните трябва да са златисти от двете страни, а в средата да имат отчетлива по-светла ивица. (Бомболоните са много палави, когато са в тигана. Плават като рибки из олиото и проявяват характер, като някои от тях започват да се издуват като луди. Много е весело, но единственото, за което трябва да се внимава е да не е твърде горещо олиото. Ако е много сгорещено, не могат да се раздуят и много бързо покафеняват. Ако са повече от 4-5 в тигана ще са трудни за контролиране. Стават златисти много бързо и не бива да се оставят без надзор. На мен ми отне 8-10 минути да изпържа 18 бомболона).
- Извадете, отцедете върху хартия и веднага оваляйте в захар.
- Докато са още топли, напълнете с крем.
По-горе казах, че съм изпържила 18 бомболона. Но да уточня, че аз разделих тестото на две части. Едната половина направих на бомболони, а от другата направих 5-6 топки и ги изпекох, за да видя как ще се държи тестото при печене. Да ви кажа, държи се страхотно!!! Меко, ароматно, леко и нежно на вкус. Много съм доволна от тестото. Вече изпечено има вид и аромат на козунак, но на вкус и консистенция ми напомня за бриош.
Така че, преценете колко бомболона искате да направите и съответно пригответе половин доза тесто. Тази рецепта като текст стана 10 километра дълга. Всъщност отнема много малко време за замесване, изрязване на кръгчета и изпържване. Това са основните стъпки. Другото е… изчакване :).
За мен си заслужава изчакването, защото децата ми единодушно твърдят, че бомболоните са по-добри и пратиха Dunkin Donuts в забвение.
Същото тесто може да се ползва и за Кифлички с пълнеж.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Страхотна рецепта.
Не разбрах само, защо маслото трябва да е разделено на 4-ри части?
Нали се слага наведнъж, 50 гр масло е малко по-малко от едно пакетче 125 грама…. та така ….. в чуденка съм 🙂
Дари,
маслото е разделено на части, защото се добавя постепенно след замесването на тестото. Както например, при козунаците – и там мазнината се добавя след замесване на тестото.
Вземаш парче масло (меко трябва да е) и месиш, после следващото и така вкарваш мазнината в тестото – чрез месене.
Никога не съм месила козунак 🙂 Въобще съм лаик в готвенето, затова ми стана интересно.
Благодаря за отговора.
За нищо!
Сигурна съм, че „лаик“ е твърде силно казано!
Поничките изглеждат страхотно! Адмирации! Може ли да ми кажете как се пълнят с крем поничките? благодаря предварително!
Здравейте, Донка.
Пълня ги с пош за еднократна употреба.