Въздушен хляб (хляб-гъба)
Рецептата за въздушен хляб или хляб-гъба, ако предпочитате, е изнамерена и споделена от Валентина Новакова. Наистина, хлябът е изключително мек и въздушен. Ако се вгледате в съставките – брашно, мляко, яйце, захар, масло, веднага ще се сетите за бриош, и на практика той е точно това.
Като всички рецепти за хляб или печива с квас, и тази изисква търпение. Богатите теста втасват бавно, но няма съмнение, че чакането си заслужава. За бриош съм писала и преди. Има много разновидности, с повече или с по-малко масло, и не случайно този вид хляб е толкова известен.
Рецептата е интересна, защото количеството брашно е малко и въпреки, че имате един съвсем приличен размер, хлябът се усеща много лек в ръцете. Това, разбира се, не означава, че е диетичен. Напротив! Маслото е много, а както знаем, всичко е по-вкусно с масло! Приготвянето на въздушния хляб не е трудно, все едно правите козунак. Измесването е по-лесно с планетарен миксер, а ако не разполагате с такъв, ползвайте обикновен миксер и бъркалките за тесто.
Що се отнася до вкуса, въздушният хляб има съвсем леко сладък вкус, което го прави перфектен за филийка с масло или чаша вино със сирене.
Това, което е важно в приготвянето на въздушния хляб е да се замерват количествата на съставките. В тестото има 1 яйце, но яйцата са с различна големина, а количеството брашно е малко. Десет грама повече мляко и 10 грама яйце може да не звучат като решаващи, но при 250 грама брашно за цял хляб, дават отражение.
В супермаркетите масово се предлагат яйца с размер М, които тежат около 50-55 грама. С домашните яйца е по-различно и тъй като кокошките не снасят по стандарт, размерите и теглото на яйцата могат да варират от 45 до 75 грама. Когато имам големи яйца, увеличавам количеството на брашното с около 25-30 грама, за да компенсирам разликата.
Продуктите за въздушен хляб:
За тестото-гъба:
- 125 г. брашно
- 15 г. освежен квас 100% хидратация
- 12 г. захар
- 85 г. студено прясно мляко
За основното тесто:
- 125 г. брашно
- 30 г. захар
- 1 яйце (50-55 г.)
- 30 г. прясно мляко
- 2,5 г. сол
- 50 г. меко масло
Допълнително:
- 30 г. разтопено масло за намазване
- Разбито яйце за намазване на хляба, по желание
Приготвянето на въздушен хляб:
В купа се смесват съставките за тестото-гъба. Разбъркват се с лъжица и се оставят на стайна температура (24-25 градуса) за около 6 часа. Най-добре е да се замеси сутринта или около обяд.
В купата на планетарен миксер сложете съставките за основното тесто БЕЗ маслото и добавете тестото-гъба. Измесете тестото и започнете да добавяте маслото на части, докато се поеме напълно от тестото.
Прехвърлете омесеното тесто в намаслена купа и покрийте с фолио за свежо съхранение. По желание разтегнете един или два пъти през 30-40 минути. Оставете тестото за 3 часа на стайна температура и приберете в хладилника.
На сутринта извадете тестото от хладилника, изсипете върху леко набрашнен плот и разделете на 13 топчици по 40 грама. Разточете всяка топчица на кръгче, намажете с масло, прегънете и още веднъж намажете с масло.
Подредете всички полукръгчета във форма, облечена с хартия за печене и сложете в голям найлонов плик. Оставете хлябът да втасва докато стигне ръба на формата. В зависимост от околната температура може да са нужни 6-8 (или повече) часа.
Преди печене намажете с разбито яйце, ако искате хляба да има гланцирана повърхност.
Печенето – в предварително загрята фурна на 190 градуса за 35-40 минути. Около 15-тата минута проверете хляба и ако е получил златист загар, покрийте с алуминиево фолио.
Извадете готовия хляб и прехвърлете върху решетка докато изстине напълно.
Може да си отчупвате отделните филийки или да си ги нарежете.
Правила съм този хляб във форма с размер 30 x 11 x 7 см. и във форма 25 x 11 x 7 см. И в двата случая се получава, но както може да се очаква, в по-малката форма хлябът става по-висок.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Многослоен усукан хляб бриош с квас
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Френски бриош
- Хляб с песто
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Хляб с маслини и риган
- Фугас с квас
- Бретцел хлебчета
- Английски мъфини
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Бял хляб с черен сусам
- Италиански хляб Матера
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Питки Паркър Хаус
- Плетен хляб със сирене
- Хляб с печен пипер и сирене
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб)
- Ароматни чеснови питки с билки
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Милинки
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Сливенски милинки с квас
- Мек тостерен хляб
- Хляб с пюре от лилав морков
- Бял заводски хляб
- Ръжен хляб със слънчогледови семки
- Ачми
- Билкови гризини
- Соленки с крема сирене
- Соленки със сирене и кашкавал
- Лесни соленки
- Царевичен хляб Проя
- Виенски хляб
- Бриош кифлички с маскарпоне
- Мързелива баница
- Сметанови кифлички
- Печени бухти
- Старозагорска карниера
- Поачи със сирене
Искам да попитам кваса не е ли малко за количеството брашно?
Здравейте, не, не е малко.
Вие имате пре-фермент (тестото-гъба), което играе ролята на стартер.