Галет с праскови и круши – рецепта стъпка по стъпка
Галет с праскови и круши (или други плодове) е много лесен летен десерт, който не изисква усилие. По-важното, особено у нас, е че плодовете не стоят като изпечени, а запазват частично свежестта си. Моите деца не обичат сладкишите от типа „обърнат сладкиш с ябълки, дюли, ананас, сливи, кайсии“ или каквото друго се сетите, точно защото плодовете им стоят твърде изпечени.
Галет (galette) е с френски произход и е събирателно наименование на различни печива – като се започне от Galette des Rois и се стигне до големи кръгли бисквити, солени палачинки, приготвени с брашно от елда (Бретон галет) и стигнем до най-разпространеният вариант – сладкият галет, който има хиляди варианти.
Основата на галета е маслено тесто и отново – има много и различни варианти. По отношение на плънката на сладките видове галет на практика няма ограничения – смокини и сирена, плодове, ядки и така нататък.
Моят галет с праскови и круши е възможно най-лесен, защото в разгара на лятото предпочитам да не се застоявам край печката. Използвала съм ронливо маслено тесто, което приготвям за 5 минути с помощта на блендера.
Продуктите:
- 300 г. брашно
- 200 г. масло
- 100 г. кристална захар (по фъзможност фини кристали)
- 1 яйце
- щипка сол
За плънка:
- 3 праскови
- 2 круши
- 2 с. л. галета
Допълнително:
- захар за поръсване
- филирани бадеми за поръсване
- 1 с. л. конфитюр от кайсии смесен с 1 с. л. вода (или 1 с. л. мед + 1 с. л. вода)
Приготвянето на галет с праскови и круши:
Това маслено тесто е основно и рецептата се помни много лесно – 1, 2, 3 плюс яйце, като цифрите дават съотношението захар/масло/брашно. Обичайно се използва за тарталети, тартове или пай, бисквити, но в днешния случай се превърна в галет.
Брашното, захарта, солта и маслото, нарязано на кубчета се смесват в блендер (или се претриват с ръце) до получаване на маслени трохи. Добавя се яйцето и се омесва бързо, колкото да се събере тестото. Това тесто не иска почти никакво месене, а просто да се събере. Колкото повече месене, толкова по-малко ще е хрупкаво накрая, защото се активизира глутена в брашното. Завива се в найлоново фолио и се прибира в хладилник за около час или два. Може да приготвите тестото предния ден и да оставите в хладилника.
Охладеното тесто се разточва на кора с дебелина 4-5 мм. Може да се разточи върху леко набрашнен плот и да се прехвърли върху тава, застлана с хартия за печене, а може да се разточва и направо върху хартия за печене.
С помощта на нож се оформя кръг. В центъра се посипва галетата, която ще попие част от сока на плодовете и ще предотврати подгизването на основата на галета. Това е особено важно, ако се ползват сочни плодове.
Прасковите и крушите се измиват, нарязват се на полумесеци и се подреждат върху основата като се оставят около 4 см от края на кората. След това свободният край се прегъва навътре така че да похлупи частично плодовете. Галетът се поръсва със захар и филирани бадеми.
Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса без вентилатор за 35-40 минути. Веднага след изваждането се намазва с кайсиевото сладко разтворено с малко вода. Така плодовете стават лъскави, а кората придобива допълнително цвят.
След като е напълно изстинал, галетът се поръсва с пудра захар.
Количеството на продуктите е за един голям и два малки галета. По желание може да приготвите цялата доза под формата на индивидуални десерти, които да сервирате на гости. Може да се приготви с един вид плод или да се комбинират различни видове.
Ето какво се случва, когато се разнесат аромати на масло, бадеми и плодове – галетът с праскови е нагризан направо от тавата :), докато аз се мотая вместо да си направя снимки и този чуден галет с праскови беше извикан на „бис“, но за разнообразие смесих праскови и круши.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Мус с круши и карамелизирани бадеми
Шоколадов крамбъл с круши и ябълки
Печени круши с карамелено сметанов сос
Креми, това че не са те дочакали да снимаш си е най-хубавата оценка на галета! 🙂
Апетитно изглежда и ме подсети, че скоро не съм правила. По едно време се бях запалила по постния вариант и какви ли плънки не използвах!
Спорна нова седмица!
Така е, Инче, но беше толкова смешно!
Щерката се обръща и казва на батко си – „Винаги питай дали ще се снима преди да ядеш!“ 🙂 🙂
Хубава седмица и на твоята къща!
Здравейте, бих искала да попитам за печенето: трябва ли да е на вентилатор или не?
Здравейте, Катя,
не, печенето е без вентилатор.