Домашни бишкоти, но не онези италианските, а бишкотите, които все още може да намерите в някои сладкарски вериги. До вчера не си давах сметка, че те са на изчезване, може би защото в близката сладкарница продължават да ги пекат и да ги предлагат. Това са бишкотите „от едно време“, може би ги помните – мекички, пандишпанени, идеални за топкане в кафето, за бързо десертче, или за закуска с мляко.
Този вид, както вече казах, нямат нищо общо с това, което може да купите (или изпечете) и което е познато по света като бишкоти – италианските бисквити, които се пекат на два пъти. Кантучините, например, също са бишкоти, а рецептите са стотици. Могат да са с добавки от ядки, сушени плодове, какао и така нататък, но днес няма да става дума за тях.
Да се приготвят тези домашни бишкоти не е никак трудно, тъй като рецептата съдържа само основни продукти, които почти винаги са налични – брашно, яйца и захар. Едно голямо предимство е, че може да изпечете бишкотите с размер по ваше желание и да ползвате за различни сладкиши. Така няма да ви се налага да режете и да нагласяте дължината на бишкотите спрямо съдовете и формите, с които разполагате.
Рецептата е от рецептурника на Балкантурист. След като сте изпекли бишкотите, може да топнете краищата им в шоколад, да ги слепите с крем по ваш вкус или просто да поръсите с пудра захар. Аз ви ги представям в най-опростеният им вид, тъй като рецептата е „базова“ 🙂 .
Продуктите за 30 броя домашни бишкоти:
- 3 яйца (120 грама)
- 110 г. захар (желателно е да е с фини кристали)
- 120 г. брашно
- 1 ч. л. ванилов есктракт (ванилова захар)
- 15 г. пудра захар за поръсване
Приготвянето на домашни бишкоти:
Първата стъпка от рецептата е да включите фурната да загрява на 180 градуса.
Яйцата се разделят на белтъци и жълтъци. Жълтъците се разбиват с половината захар до получаването на гъста, бледожълта смес. Разбивайте, докато захарта се усвои напълно.
Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар, която се добавя на части, докато се разтвори напълно.
С помощта на шпатула белтъците се добавят на три части към жълтъците като се внимава да не спадне сместта. Разбърквайте отдолу нагоре.
Брашното се добавя на две части към сместа от белтъци и жълтъци и внимателно се разбърква с шпатула, отново отдолу нагоре. Трябва да се получи гъсто и пухкаво тесто.
Готовото тесто се прехвърля в пош с кръгъл накрайник и се шприцова в тава, застелена с хартия за печене. Размерът на бишкотите – около 6-7 сантиметра. Оставяйте разстояние, защото при печенето те ще се надуят.
След като се оформят, бишкотите се поръсват с пудра захар. Пекат се в предварително загрята фурна на 180 градуса (без вентилатор) за 10-11 минути до златисто. Не ги препичайте. Наблюдавайте ги, защото във вашата фурна времето за печене може да е различно.
Оставете ги върху хартията докато изстинат напълно и отлепете внимателно. След като са напълно изстинали може да ги съхранявате в кутия с плътно затварящ се капак, найлонов плик или да замразите във вакуумирана торбичка, за да предотвратите проникването на влага. Мисля, че едва ли ще ви остане нещо за замразяване, защото домашните ви бишкоти ще свършат преди да сте се усетили!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Мраморни мадлени
- Италиански бишкоти Кантучини
- Мадлени с лимон и маково семе
- Мадлени с кафе
- Ванилови мадлени
- Най-вкусното брауни с орехи и бърбън
- Шоколадови сърца
- Домашни бонбони от кекс
- Кекс с белтъци и локум
- Кекс с локум
- Сиропиран кекс с маково семе
- Бърз и елементарен кекс за начинаещи готвачи
- Кекс с пълнеж от крем
- Кексчета розово кадифе
- Какаови кексчета
- Сладкиш с череши и бадеми
- Шоколадови мъфини
- Шоколадов кекс с круши
- Коледни кексчета “Шапката на дядо Коледа”
- Сицилиански портокалов кекс
- Шоколадов кекс без брашно
- Кекс с череши
- Мъфини с плодове и шоколад
- Икономичен кекс с тиква
- Бърз и лесен ябълков кекс
- Ябълков кекс с масло
- Кекс с шоколадови капки
- Кейк Бейкуел
- Мраморен кекс с тиква
- Сладкиш Негреса
- Бърз и лесен ябълков сладкиш
- Хулигански ябълков сладкиш
- Ябълково – чийзкейково брауни
- Медени пастички
- Меденки мечета
- Шотландски маслени бисквити
14 коментара
Невероятни! Всеки път очаквам поредната ти вкусотия. Е, днес успя отново да ме зарадваш! Адмирации, Крем!
Благодаря, Вале!
Ехаааа,откога чакам за нормална рецепта за бишкоти! Огромно благодаря за лесната рецепта!!!
Пеперомия,
надявам се, че ще сте доволни 🙂
Чудесно изглеждат!
Благодаря, Весела!
Страхотни са, едно време баба ми правеше такива и тази рецепта я свързвам с детството си. Много ми допаднаха, защото са по-различни от тези, които можем да си купим в магазина, тези са по-скоро тип „котешки езичета“.
Защо е изрично упоменато да не се пуска вентилатор? Ако пусна вентилатор, а намаля с 2-3 минути времето за печене, ще попречи ли?
Здравейте, Виолета.
Изричното упоменаване е за да има яснота относно градусите на печене. Вентилаторът добавя 20 градуса към температурата. Ако включите на 180 с вентилатор, температурата във фурната ще е около 200 градуса.
Ако държите да ползвате тази функция на фурната, съветът ми е да намалите на 160 градуса, но всеки познава възможностите на фурната си и може да прецени температурите.
Много благодаря!
здравейте искам да попитам а олио и бакпулвер не се ли слагат това е като пандишпанов кекс само че аз в него слагам и едно пакетче бакпулвер и 3 супени лъжици олио
Здравейте,
в пандишпан по принцип не се слагат набухватели. Ето тук съм описала подробно: https://www.cookwithasmile.com/пандишпанов-блат-за-торта-и-руло/
Конкретно на въпроса ви – не, не се слагат бакпулвер и олио.
Здравейте, реших да пробвам Вашата рецепта. Но грамажът на яйцата е преди да се счупят или след това? При мен 2 несчупени яца са 130 гр.
Здравейте,
яйцата се теглят без черупките, тоест след като се счупят.