Еклерова торта с шоколадов и ванилов крем или как да отглеждаш дъщеря тийнейджър. Дъщеря ми е Принцесата на татко си, което едва ли ще изненада някого. Дъщерите по правило са Принцеси. Когато заговорихме за торта за рожден ден, нещата звучаха по тийнейджърски – „Да е с еклери, знаеш, че обичам най-обикновен крем, ама да има и шоколад. А на малините мина ли им сезона? Можеш ли да направиш торта, ама да е с много крем? Ама, ако може – да не е с желе.“ В главата ми останаха ключовите думи – „еклери, крем, шоколад, малини, без желе“.
И ето я – Еклерова торта с шоколадов и ванилов крем, с МНОГО крем, малини и без желе. Изумителното е, че въпреки голямото количество шоколад, тортата никак не идва тежка и накъртваща. Аз имах притеснения, че всички ще изпаднат в диабетен шок, но просто подценявам любовта към шоколада, която повечето хора изпитват и с удоволствие изяждат голямо парче шоколадова торта без да им прилошее 🙂 .
Въпреки, че е с повечко компоненти, тортата не е трудна за приготвяне, особено ако си разпределите подготовката и сглобяването в два дни. Аз приготвих черупките на еклерите и кремовете, а на следващея ден изпекох основата, напълних еклерите и сглобих тортата.
Продуктите за форма с диаметър 24 см.:
За еклерите:
- 1 ч. ч. вода (200 мл)
- 100 гр. масло
- 125 г. брашно
- 200 г. яйца (4-5 яйца, в зависимост от размера)
За основата:
- 80 г. меко масло
- 60 г. пудра захар
- 1 яйце
- 25 г. какао
- 80 г. брашно
- щипка сол
- 1 каф. лъжичка бакпулвер
- 2 с. л. прясно мляко
- 1 с. л. ванилов екстракт
Ванилов крем:
- 500 мл. прясно мляко
- 150 г. захар
- 3 жълтъка
- 60 г. царевично нишесте
- 1 с. л. ванилов екстракт
- допълнително 150 г. меко масло, което се добавя след като кремът е напълно изстинал
Шоколадов крем:
- 800 мл. прясно мляко
- 30 г. какао
- 150 г. захар
- 4 жълтъка
- 70 г. брашно
- 30 г. царевично нишесте
- щипка сол
- 250 г. черен шоколад (ползвах „Гайо“ кулинарен шоколад)
- 1 с. л. ванилов екстракт
За украса:
- няколко еклера
- 100 г. черен шоколад (ползвах „Гайо“ кулинарен шоколад)
- 150 мл. млечна сметана 35%
- малини
- листа мента
- пудра захар за поръсване
Приготвянето на еклерова торта с шоколадов и ванилов крем:
Еклери:
Приготвянето на тази еклерова торта започва, разбира се, с еклерите. Дозата е по-голяма от това, което е нужно за самата торта, но за да оцелеят необходимите бройки, домашните трябва да има какво да „тестват“. Аз грижливо (и предвидливо) отделих еклерите за тортата, обясних на всеки, че „тези не се пипат, онези са за вас“, така че всички бяха доволни и щастливи. За пареното тесто съм писала, така че няма да чуете нищо ново.
Маслото и водата се слагат на котлона. След като заври, брашното се добавя наведнъж и се разбърква с шпатула (аз ползвам дървена) докато се обедини и се получи гладко тесто без бучки. За да не се получат бучки, трябва да се бърка по-енергично и чевръсто. Тестото се обединява много бързо, но аз го задържам още минута на котлона като продължавам да бъркам, за да може да се сготви брашното. Дърпам настрани и го оставям да се охлади за 15-20 минути.
Яйцата се добавят към тестото едно по едно и се разбърква докато яйцето се усвои напълно в тестото. Добавя се следващото, отново се бърка до пълното усвояване и така докато тестото поеме всички яйца.
Готовото тесто се прехвърля в пош и еклерите, в случая са кръгли (профитероли) се оформят върху тава застлана с хартия за печене. При шприцоването може да се получат връхчета, които се заглаждат с леко навлажнени (не мокри) пръсти. Печете върху хартия за печене.
Печенето – в предварително загрята фурна на 200 градуса (без вентилатор) за 30 минути без да се отваря вратата! Може да отнеме и 25 минути, в зависимост от фурната. Наблюдавайте ги, но не отваряйте вратата на фурната. Преди да се напълнят с крем, еклерите трябва да са напълно изстинали.
Ванилов крем:
За този крем също съм писала нееднократно. Познат като крем Патисери или домашен яйчен крем, но става въпрос за едно и също нещо.
300 мл. от млякото, заедно със захарта се слагат на котлона. Жълтъците, нишестето и останалото мляко се разбъркват до гладка каша. Сгорещеното мляко се налива на тънка струйка при жълтъците и цялата смес се връща на котлона. Вари се на умерен огън при непрекъснато разбъркване до сгъстяване. Накрая се добавя ваниловия екстракт.
Повърхността на крема се покрива с найлоново фолио, за да не хваща кора и се оставя да изстине напълно.
150 г. меко масло се разбива с миксер и към него на части се добавя напълно охладеният крем Патисери. Подчертавам – НАПЪЛНО ОХЛАДЕН. Разбива се на бавна до средна скорост и до пълното усвояване на крема преди да се добави следващата част. Готовият крем се прехвърля в пош с подходящ накрайник и се пълнят еклерите.
Шоколадов крем:
500 мл. от млякото, заедно със захарта, какаото и солта се слагат на котлона. Жълтъците, нишестето, брашното и останалото мляко се разбъркват до гладка каша. Сгорещеното мляко се налива на тънка струйка при жълтъците и цялата смес се връща на котлона. Вари се на умерен огън при непрекъснато разбъркване до сгъстяване. Накрая се добавят ваниловия екстракт и шоколада. Отстранява се от котлона и се бърка докато шоколада се разтопи и се поеме напълно от крема. Прехвърля се в чиста купа, а повърхността на крема се покрива с найлоново фолио, за да не хваща кора и се оставя да изстине напълно. Най-добре е да се приготви предишния ден и да пренощува в хладилника.
Основата:
Основата е последна, защото отнема най-малко време докато изстине напълно.
Маслото и пудрата захар се разбиват на пухкав крем.
Добавят се ваниловият екстракт и яйцето. Разбърква се докато яйцето се усвои напълно в сместта.
Добавят се брашното, какаото, солта и бакпулвера и се разбърква с помощта на шпатула или ръчна бъркалка докато се поемат сухите съставки. Накрая се добавя прясното мляко и сместта се разпределя във форма с откопчаваща се стена. Количеството е малко, тъй като е нужно само за основа.
Пече се в предварително загрята фурна на 170 градуса за 12-15 минути.
Няколко неща по отношение на тестото за основата, които коментирах с читатели и с една мила дама, която вече е пробвала тестото. В рецептата яйцето е само едно, и в зависимост от размера, вида на брашното, какаото, е възможно сместта да стане твърде суха. В такъв случай може да се добави още едно яйце или още малко мляко до получаване на гладка смес. Ефектът „трохи“ е възможно да се получи и в случай, че маслото е студено. Аз проверих отново и отново сместта за основата, от която изпекох шоколадови мъфини и проблеми няма.
Сглобяването на тази еклерова торта с шоколадов и ванилов крем:
Тук вече е лесната част. Ще ви трябва тортен ринг с откопчаваща се стена или регулируем ринг. Сглобяването става направо в тортеното плато. Основата се поставя на дъното на чинията, а рингът се фиксира около нея. Ако разполагате с ацетатна хартия, фиксирайте я по стените на ринга, за да освободите тортата по-лесно. Аз нямам ацетатна хартия, но си извадих тортата от ринга :).
Студеният шоколадов крем трябва да е много гъст и стегнат след като се е охладил. В него няма фиксатори, освен шоколада, който го стяга и го държи. Кремът се разбива с миксер на средна скорост за около минута и на висока скорост за около 30 секунди. 1/3 част от крема се разпределя върху основата. Подреждат се еклерите, които вече са напълнени с ванилов крем. Аз подредих два реда и оставих свободно място в центъра, защото парчетата се режат по-лесно, когато центърът е свободен. Останалият шоколадов крем се разпределя върху еклерите. Повърхността на тортата се заравнява и се покрива с найлоново фолио. Тортата се прибира в хладилника поне за 4-6 часа, а най-добре за една нощ.
За да се отстрани тортения ринг – внимателно прекарайте нож по края на тортата и освободете ринга. Загладете страничните повърхности. Ако сте сложили ацетатна хартия тази стъпка е излишна. Просто откопчейте ринга и внимателно свалете лентите ацетатна хартия.
Украса:
Сметаната се загрява и се изсипва върху шоколада. Бърка се докато шоколадът се разтопи напълно и сместта е лъскава и гладка. Еклерите, които сте оставили за украса се топват в шоколада, а след това сместта се излива върху тортата и внимателно се разпределя по повърхността. Тъй като тортата е студена, ганашът стяга доста бързо. Подреждат се малините и еклерите и тортата се прибира в хладилник. Преди сервиране се украсява с листа от мента и се поръсва с пудра захар.
И за да няма илюзии – това не е диетична торта! 🙂 Знам, че шоколадът се прави от какаови зърна, а те са плод, зеленчук или въобще са полезни и здравословни, но трябва да сте много, ама наистина много големи почитатели на шоколада, за да похапнете голямо парче.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Торта Карпатка
- Торта Кралица Мария
- Медена торта с карамелен крем
- Сметанова торта
- Торта Мимоза
- Шоколадова мус торта с кафе
- Торта Захер
- Ябълкова торта с карамелен сос
- Медена торта „Мед и мляко“
- Бяла торта с малинов мус
- Дяволски шоколадова торта
- Шоколадова торта Дивергенти
- Бабина орехова торта
- Кокосова торта с лимони
- Торта с нес кафе и маскарпоне
- Лешникова торта с дулсе де лече
3 коментара
Здравейте, бих искала да попитам дали ще се получи добре , ако не оставям шоколадовия крем да пренощува , а направо сглобя тортата след като изстине разбира се?И дали такъв случай ще трябва да го разбивам с миксер?
Питането ми е тъй като и моята тинейджърка си е харесала тази торта за РД , който е а 27 ми и нмам толкова време .
Благодаря за прекрасните рецепти !
Желая Ви лека нощ и се надявам да ми отговорите!
Поздрави
Здравейте,
съветът ми е още днес да си направите кремовете и да сглобите тортата утре, така че да има време да се охлади утре вечер и да е готова навреме за 27-ми.
Колко см е диаметъра на ринга ви?