Кьопоолу по селски
Кьопоолу по селски не е онова фино смляно с пасатора кьопоолу, което стои гладко като пастет. Не, не. Това е рецепта, която от години правим „на ранчото“ на майка ми (разбирайте провинциално аристократично имение от има-няма 800 квадрата градина и малка къщурка), защото в кухненското оборудване на „ранчото“ пасатор не е включен.
Но си имаме стар очукан тиган. Може и на моите години да е. Почернял от огъня, с нащърбени ръбове, дълга метална дръжка, която се нагрява от топлината и при това НЕ Е с незалепващо покритие. Истинска антика, казвам ви! Имаме си и колекция от всевъзможен, вече-античен, фин порцелан от годините на разцвет на комунзма, както и едни много сладки чашки за чай без дръжки, но с щампи на лалета. Мама си мери с тях оцета за маринованите краставички.
Пишейки рецептата, до мен телевизорът кротко работи, по-скоро в ролята на транзистор, но ме присеща, ако наминат съседките от съседните имения непременно да имам под ръка прах за пране „с дъх на лято“, никога да не отивам на парти, особено на яхта без да си нося омекотител „Первол“, как да си лекувам гъбичките по краката и какви ли не още полезни съвети!
Та, мили дами, ако имате щастието да разполагате с двор и сте застанали край огъня да печете чушки или да пръжнете кьопоолу, непременно дръжте тия неща под ръка, плюс два-три пакета дамски превръзки, за да впечатлите съседките, ако решат да проверят как се развива патладжана във вашата градина и дали колорадският бръмбар е навестил картофите ви.
Днешната ми рецепта няма точни мерки, което е най-хубавото. Всеки може да си я направи според собствения вкус.
Продуктите за кьопоолу по селски:
2 опечени и обелени патладжана
1-2 печени чушки (аз предпочитам червените, но и със зелени става)
1 домат без люспата, нарязан на кубчета
3-4 скилидки чесън
шепа магданоз
4-5-6 с. л. олио
сол на вкус
Приготвянето на кьопоолу по селски:
Патладжана и чушките (нарязани на парчета, разбира се) запържваме в олиото, докато се изпари влагата. Температурата не трябва да е много висока, за да може сместа едновременно и да се запържва, и да се задушава от влагата на зеленчуците. От време на време трябва да се поразбърква.
Добавяме доматите и чесъна и оставяме на котлона, докато остане на мазнинка. Ние предпочитаме чесъна да е на филийки, но можете да го смачкате с пресата, ако така предпочитате. Накрая добавяме магданоз и подправяме на сол.
Всички знаем, че кьопоолуто е разкошна лятна салата или предястие (ако предпочитате така да го наричате). Натуралният вкус на патладжана се допълва от аромата на печената чушка и свежестта на домата, а чесъна завършва картината, като слага голямата точка!
Ето тук съм увеличила чушките като количество, и кьопоолуто е по-червено, но пък сега му е времето да си отядем на пресни зеленчуци.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Руло от тиквички и крема сирене
Салата Пролетен морков от крема сирене
Салата с печен патладжан и тиквички
Солени тарталети с яйце и сирене
Яйца Мимоза с пастет от сирене
Мммм
Много вкусно, Креми. От мен парче хубав хляб 🙂
Приемам, Илианка! 🙂
ооо точно това е както го обичам!!!!!
Не харесвам пасирано,то не е кьопоулу :))
тази първата чиниика взимам :))
Поздрави
Мноого приятно написано.. Представих си „ранчото“..
Все пак жалко че не си го направила на античния очернен тиган.. 😉 😘