Леща яхния без запръжка – така я готвеше майка ми, така я готвя и аз. И на боба не правя запръжка по същата причина. Тия двете варива – боб и леща – разделят малкия ни клан на две половини – едните предпочитат леща, другите – боб, а аз обикновено заставам насред кухнята и се опитвам да се сетя кое от двете съм готвила последния път, та да няма сърдити и съответната половина от фамилията да бъде уважена откъм кулинарно предпочитание.

Напълно излишно е да се разпростирам в писане за ползите от лещата, защото тя присъства на масата ни било като яхния или като чорба от леща и е част от менюто на всяко българско домакинство.

Може да се зачетете за да сравните дали я правим еднакво, но рецептата за леща яхния влиза на тази страница не за друго, а защото не научих сина си навреме да си я готви и сега, когато е далеч, се налага да се допитва за разни нещица, които аз си мисля, че всички знаят по рождение 🙂 .

Леща яхния е толкова традиционна за българската кухня, колкото боб яхния и шопска салата и си е любима манджичка на много хора. Каквото и да сложите покрай лещата – салатка, туршийка, мариновани краставички, сланинка, суджуче, пастърмичка, наденичка – всичко ѝ отива!

Продуктите за леща яхния:

  • 400 г. кафява леща
  • 1,5 л. вода
  • 1 голяма глава лук
  • 1 червена пиперка
  • 1 едър морков
  • 3-4 скилидки чесън
  • 50 мл. олио
  • 1 пресен настърган домат (200 мл. пасирани домати от консерва)
  • 1 ч. л червен пипер
  • 1 ч. л. суха чубрица

как се прави леща яхния

Приготвянето на леща яхния:

Да приготвиш леща яхния не е голяма философия. Пипкавата част е почистването на лещата от боклучета и примеси. Пипкава, пипкава, колко да е пипкава – 10-ина минути.

Лещата се измива под течаща вода и се изсипва в тенджера с около един литър вода – колкото да я покрие. След като заври, лещата се прецежда в гевгир или цедка, водата се изхвърля, а лещата се връща в тенджерата. Добавя се 1,5 л. гореща вода. (Когато мама ме учеше да готвя леща, мярката за вода беше 3 пръста над лещата. Добре е да се знае, ако няма с какво да си измерите водата.)

Лещата се връща на котлона. Към нея се добавят олиото, ситно нарязания лук, пиперката и морковът, нарязани на ситно и скилидките чесън, нарязани на филийки и след като заври, котлона се намаля, така че лещата да къкри кротко. Отварям скоба за да поясня, че може да сложите цяла глава необелен чесън на който сте почистили мустачките, а след като лещата е готова може да отстраните. Въпрос на вкус е.

Лещата се вари на слаб огън около 40-45 минути, докато омекне, но времето си зависи и от самата леща. Ако не сте сигурни дали е увряла – просто опитайте.

Добавят се доматите, червения пипер, чубрицата, овкусява се със сол и се оставя да ври на слаб огън още 10-ина минути. НЕ солете лещата преди да е почти напълно готова. Варивата се овкусяват със сол в края на готвенето.

как се готви леща яхния без запръжка

Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!

(Visited 42 974 times, 6 visits today)