Линцери са тези малки Коледни изкушения, пристигнали от Австрия и заемащи едно от почетните места в класацията на празничните удоволствия. Достатъчно е човек да ги опита само веднъж за да му станат любими.

Историята и произходът на линцерите са добре познати. Линцер тортата е най-старата записана рецепта за торта в света и е създадена в Линц, Австрия, откъдето идва и името на тортата. В тестото се използват повече ядки отколкото брашно и традиционната линцер торта се приготвя с хрупкава бадемова основа с пълнеж – конфитюр от касис и ленти от тестото, които покриват пълнежа. Линцер сладките се появяват през 19-ти век и се приготвят от същото тесто като за торта, а с времето малиновото сладко заменя това от касис. По същината си са тънки кръгли бисквитки слепени с плодово сладко и поръсени с пудра захар. Дупчицата на горната бисквитка се нарича “Linzer eye”, или око на Линцера.

Факт е, че репецтата е претърпяла хиляди трансформации и може да намерите рецепти, в които се ползват лешници или друг вид ядки вместо бадеми, а за слепване се ползва мармалад, желе, шоколад, формата може да е звездичка, кръгче, сърчице и така натататък… Срещала съм рецепти само с жълтъци, рецепти, в които има набухвател, та, както казах – варианти много.

Толкова за историята на линцер тортата, линцер сладките и развитието на една рецепта в модерния свят. Рецептата, която аз ползвам е от Professional baking.

Продуктите за около 35-40 броя линцери:

  • 200 г. меко масло
  • 150г. кристална захар
  • 125 г. ситно смлени бадеми
  • 2,5 г. сол (1/2 ч. л.)
  • 1 яйце
  • 1 ч. л. ванилов екстракт
  • 250г. брашно
  • 2,5 г. канела (1/2 ч. л.)
  • 0,5 г. индийско орейче (на върха на ножа)
  • 150 г. малинов конфитюр
  • пудра захар за поръсване

Приготвянето на рецептата за линцери:

линцер сладки рецепта за линцери

Маслото, захарта и солта се разбиват с миксер.

Добавят се ситно смлените бадеми и се разбърква с шпатула докато се смесят добре.

Добавят се яйцето и ванилията, разбъркват се докато се поемат от сместта.

Накрая се добавя пресятото брашно, канелата и индийското орехче и се омесва тесто. Тестото е много меко и маслено, но не добавяйте повече брашно.

Тестото се разделя на две части, завива се във фолио за свежо съхранение и се оставя в хладилника за минимум 2 часа. Може да приготвите тестото и от предния ден и да съхранявате в хладилника. Защо се разделя на две части? Заради високото съдържание на масло, тестото омеква доста бързо извън хладилника, което го прави трудно за разточване, рязане и прехвърляне на бисквитите.

Добре охладеното тесто се разточва върху набрашнена повърхност с дебелина около 2-3 мм. Линцерите се прехвърлят в тава, застлана с хартия за печене.

Печенето – в предварително загрята фурна на 180 градуса за 8-10 минути. Наблюдавайте ги, не трябва да покафеняват.

 линцери идеи за коледни сладки коледни бисквити

Прехвърлете внимателно фърху решетка до пълното охлаждане, слепете с малинов (ягодов или какъвто предпочитате) конфитюр, поръсете готовите линцери с пудра захар.

Съхранявайте на хладно в плътно затворена кутия. Ако успеете да ги опазите от децата, на следващия ден линцерите са още по-вкусни, защото са поели от влагата на сладкото.

Накрая – личното ми предпочитание е да запичам предварително бадемите. Така линцерите стават абсолютно неустоими. Ползвам филирани бадеми, които се продават в повечето супермаркети и ги запичам предварително на сух тиган, колкото да разгърнат аромата си.

 линцери коледни сладки

Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!

Вижте още:

(Visited 31 849 times, 1 visits today)