Мариновано сирене с билки или пикантни сиренца
Мариновано сирене с билки е нещо, което се предлага и в магазините. Може да си го купите, но ако имате 5 свободни минути, пригответе си го сами. Знаете, че това е най-хубавото на тези идейки – безкрайно лесни са и всеки може да си ги нагоди според вкуса и предпочитанията.
Правя мариновано сирене с билки от много време, като ползвам наличните към момента, само дето сиренцето никога не е успявало да се дореди за снимка. Преди да напиша моята смес от билки, искам да обърна внимание на разни дребни, но съществени, неща. За предпочитане е да мариновате и съхранявате сиренето в стъклен буркан. Един или два пъти ми се е случвало да мариновам в пластмасови кутии, но в малки количества за бърза консумация, например – когато знам, че ще имам гости в края на седмицата. В рецептата за мариновано сирене няма количества. Те ще зависят от големината на буркана.
Може ли да смесите няколко вида сирене – бяло, моцарела, кашкавал, пушен кашкавал, ако искате да добавите опушен вкус? Категорично – ДА! Никакви притеснения, но е добре парчетата да са горе-долу с еднаква големина.
Какво може да се добави към буркана с мариновано сирене? Освен разнообразието от билки, сушени или пресни, може да се добави люта чушка, каперси, маслини – цели или нарязани на кръгчета, чери домати, скилидки чесън, резенчета лук, зърна черен пипер – каквото обичате.
С какви билки се прави мариновано сирене? Отговорът е много лесен – с каквито обичате. Дали ще са пресни или сухи – само вие решавате. Пресните билки отдават аромат доста по-бързо от сухите – босилек, мента, копър, магданоз, розмарин, мащерка, риган, чубрица, лют пипер на люспи – една, две или повече билки – отново е въпрос на личен вкус.
Какво да направим със зехтина от маринованото сирене? Е, това е нещо много ценно. Аз ползвам за салата, може да добавите нова порция сирене, да намажете върху филийки и да ги запечете като брускети и така нататък.
Продуктите за мариновано сирене с билки:
- сирене (по желание различни видове, кашкавал, моцарела)
- риган
- чубрица
- босилек
- лют пипер на люспи
- прясно смлян черен пипер
- 1-2 цели люти чушлета
- зехтин за запълване на буркана
Приготвянето на мариновано сирене:
Сиренето се нарязва на кубчета. Сухите подправки се смесват и поръсват върху кубчетата сирене. Може да се добавят към зехтина, но аз предпочитам да „посоля“ кубчетата с подправки преди да ги подредя в буркана. Ако предпочитате пресни билки – сложете ги в буркана заедно със сиренето.
След като буркана се напълни, сиренето се залива със зехтин и се прибира в хладилник. Най-добре е да постои 4-5 дни докато подправките отдадат ароматите си, но и след третия ден маринованото сирене е идеално допълнение към салатата или с чаша вино.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Бърза маринована хамсия
- Маринован паламуд
- Маринован чернокоп и маринован сафрид
- Маринована сардина
- Рибен салам от скумрия
- Домашна паприкована сланина
- Домашно мезе от свински врат
- Желиран свински език
- Пастърма
- Пастърма от пилешко филе
- Топчета от сирене
- Великденска салата Пролетен морков
- Яйца Мимоза с пастет от сирене
Страхотна рецепта още утре ще пробвам! Но искам да попитам дали може да се ползва олио вместо зехтин? Благодаря предварително!
Здравейте, Петя,
по принцип може да се ползва олио, но…. Стигаме до НО-то.
За жалост не мога да ви препоръчам марка олио, в която да съм сигурна, че няма вода. При по-продължително съхранение на сиренето, дори и в хладилник, има теоретична вероятност сиренето да придобие неприятен дъх. Вариант е да загреете олиото, да запържите коричка хляб в него и след като е напълно охладено – да залеете сиренето.
Благодаря Ви!
Здравейте,
Благодаря за прекрасната рецепта! Интересува ме след като сиренето свърши може ли останалият зехтин да се използва повторно за нова доза сирене? Благодаря Ви предварително.
Привет, Мира,
разбира се, че може. Аз съм го написала 🙂
Ползвайте за да овкусите салати, брускети, няма ограничения 🙂