Меки пърленки на тиган
Всички обичаме пърленки и това не е случайно. Тези малки питки могат да се приготвят в най-различни варианти и с най-различни добавки – сирене, кашкавал, подправки, свежи билки.
Плоските хлябове присъстват в кухнята на всяка култура – от мексикански тортили до наан, гръцките пита, италианските пиадини, фокачите, фугас, базлама, лаваш… списъкът е безкраен.
Методите за замесване на тесто за плосък хляб са два – с мая или със сода бикарбонат, а вариациите са десетки – с яйце, без яйце, с вода, с кисело или прясно мляко и т.н. Как да приготвим меки пърленки на тиган без мая? Очевидно – можем да ползваме сода бикарбонат, което ни дава решение за случаите, когато нямаме време да чакаме тестото да втасва, независимо дали е замесено с квас или мая.
Пърленките са универсални и могат да се поднесат с всичко – от супа до яхния, месо и зеленчуци на скара, салати, разядки и т.н.
Трябва да призная, че ние не харесваме тънички пърленки, изпечени като хрупкава кора. От пърленката очакваме да е пухкава, мекичка, вкусна и в никакъв случай – жилава!
Продуктите за меки пърленки на тиган без мая:
- 250 г. излишен квас, 100 % хидратация (може да се замени със 125 г. брашно и 125 мл. вода)
- 200 г. кисело мляко
- 360 г. брашно тип 500
- 2 с. л. зехтин
- 1 ч.л. сол
- 1 ч. л. сода бикарбонат
Допълнително:
- Разтопено масло за намазване, по желание
Приготвянето:
В купата на планетарен миксер смесете всички съставки – квас, кисело мляко, брашно, сода, сол, и зехтин. Разбъркайте на ниска скорост докато се обединят. Месете тестото докато получите меко, гладко, нелепнещо тесто. (*Ако не ползвате квас – смесвате брашно, вода, кисело мляко, сода, сол и зехтин).
Разделете тестото на 4 или 6 равни части и оформете на топки. Покрийте с найлоново фолио и оставете да отпочинат за 30 минути.
Върху съвсем леко набрашнена повърхност разточете всяка питка на кръг с дебелина около 4-5 мм.
Поставете тиган с незалепващо покритие (или грил тиган) на умерена температура. Внимавайте да не е прекалено горещ, защото пърленките ще се изпекат отвън бързо, а отвътре ще останат сурови. Аз пека на степен 4 от 9.
Печете на сух тиган за около 2 минути. През това време по повърхността ще се появят мехурчета. Обърнете и изпечете от другата страна. Извадете пърленката върху дъска или решетка и сложете следващата. По желание намажете с разтопено масло, в което сте счукали скилидка-две чесън.
Сервирайте топли.
Коментари:
* В зависимост от гъстотата на млякото и начина, по който брашното поема течност, може да се наложи да добавите 20-ина грама брашно.
* Може да замените част от брашното с пълнозърнесто, спелта, лимец, но ще трябва да увеличите количеството на млякото, така че да се получи меко тесто.
* Може да изпечете и на барбекю, но трябва да внимавате да не е много силен огъня.
* В случай, че ви останат пърленки, съхранявайте ги завити в кърпа и найлонов плик. За да ги затоплите – загрейте фурната на 200 градуса и ги сложете вътре за няколко минути. По желание поръсете с настърган кашкавал, сирене или и двете.
* Аз предпочитам по-малките пърленки и разделям тестото на 6 топки, защото на следващия ден разполовявам и пъхвам половинките в тостера. Стават като току-що изпечени.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Пиадина
- Бирен хляб с орехи и хрупкав лук
- Бял заводски хляб
- Меки питки с квас с едно втасване
- Питка Коледна елха
- Млечни питки с квас
- Ароматни чеснови питки с билки
- Виенски хляб
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Фламкухен/Тарт Фламбе
- Писаладиер
- Фугас
- Рогът на Матера
- Хляб Короната на Бордо (Couronne Bordelaise)
- Хляб с печен пипер и сирене
- Хляб с пюре от лилав морков
- Бретцел хлебчета
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Проя
- Старозагорска карниера
- Питки Паркър Хаус
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Сусамени гевреци
- Милинки
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Сливенски милинки с квас
- Ачми
- Козунак Руска плитка
- Точена сиропирана баница
- Добруджанки
- Сконс с чедър и мащерка
- Бриош кифлички
- Мързелива баница
- Сметанови кифлички
- Сицилиански мафалди
Здравейте! Вашите рецепти са страхотни! Относно пърленките – Вие сте написали, че ако нямаме квас можем да заменим с горепосочените продукти – брашно и вода. Правилно ли съм разбрала или това брашно и вода трябва да претърпят някаква обработка
Здравейте, абсолютно правилно сте разбрала. Просто замесвате тесто от продуктите (във вашия случай количеството квас се заменя от равни количества вода и брашно, които не претърпяват никаква предварителна подготовка). Ето как ще изглежда рецептата:
200 г. кисело мляко
125 мл. вода
485 г. брашно тип 500
2 с. л. зехтин
1 ч.л. сол
1 ч. л. сода бикарбонат
Здравейте,направих пърленките,страхотна рецепта.Искам да питам,може ли тестото да престои 3 дни в хладилника?Понеже ми е натоварено,а ще ги приготвям в Събота за гости,дали ако днес ги замеся и оставя в хладилника ще се промени нещо в тестото?
Здравейте, Марина,
не ви съветвам да оставяте тестото в хладилник за 3 дни. Тестата, в които има сода обичайно получават един сивкав отенък след престой, дори и на студено.
Ако нямате друг вариант, приговете ги в петък, а в събота ги стоплете на тостер или във фурната – загрявате фурната на 200 градуса и ги слагате за 5-6 минути, колкото да се „събудят“.
Ок,благодаря,ще ги направя на деня.
Здравейте, моят квас е твърд – Левито Мадре, какво количество трябва да сложа, за да се получи рецептата?