Как се правят миди с ориз по Бургаски
Как се правят миди с ориз? Има поне 100 отговора.
А как се правят миди с ориз по бургаски? Добавете още 100 отговора и всички до едни ще са правилни, ако идват от Бургазлии, разбира се 🙂
Рецептата за миди с ориз е от онези, с които съм отраснала и никъде не са еднакви. Липсва една или друга съставка, един слага една билка, друг предпочита аромата на друга.
В моята кухня миди с ориз не се готвят на фурна. Готвят се в дълбок тиган под капак, а ако нямате такъв – в тенджера. Така оризът остава много по-сочен, а и имате по-добър контрол на температурата. В някои заведения това ястие носи името „Миди по Бургаски“, но в днешно време всеки си ги кръщава както си иска… Та ето моята версия на това съвсем лесно домашно ястие.
Продуктите за 4 порции:
- 1 кг черни миди с черупки (или 300-350 г. ядки)
- 3-4 с. л. зехтин или олио
- 1 глава лук (3-4 стръка пресен)
- 2 скилидки чесън
- 1 морков
- 1/2 червена пиперка
- 3-4 листа кервиз
- 150 г. ориз
- 130 мл. бяло вино
- бульонът от мидите + гореща вода – пропорцията ориз:вода е 1:2,5
- 1 ч. л. сух девисил
- сол и черен пипер
- 3-4 стръка магданоз и пресен копър – за поръсване
Приготвянето:
Мидите се почистват от мустачките, измиват се добре под течаща вода и се сваряват. Отделете 10-ина миди, които после се добавят в тигана заедно с почистените миди. Отварям скоба за пояснение, че мидите се варят без вода. Слагате тенджерата на умерен огън и капака леко открехнат. Ако много засилите огъня и сте затворили плътно капака има опасност течността да изкипи. Времето за варене на мидите е много кратко, не повече от 10-ина минути – отворят ли се черупките – готови са. След като малко се охладят, сварените миди се почистват и бульонът се прецежда внимателно, тъй като ще го ползваме като течност за ориза. Винаги има песъчинки на дъното на тенджерата, които се утаяват.
Лукът, морковът, пиперката и чесъна се нарязват на ситно и се задушават в зехтина. Оризът се измива под течаща вода и се добавя в тигана. Запържва се докато стане прозрачен. Добавя се бялото вино и след като се изпари се наливат бульона от мидите и гореща вода. Добавят се ситно нарязаните листа от кервиз, девисила, овкусява се със сол и черен пипер. Внимавайте със солта, защото бульонът от мидите е солен.
След като течността заври, тиганът (тенджерата) се похлупва и температурата на котлона се намалява до слаба. Оризът се готви около 25 минути под капак, добавят се почистените миди и мидите с черупки и отново се похлупва докато си поеме цялата течност. Преди сервиране мидите с ориз се поръсват със ситно нарязан копър и магданоз.
Аз предпочитам да дръпна тигана от котлона малко преди ориза да е попил течността. Така остава едно невероятно вкусно сосче, което след това вече го няма, но всеки си има вкус и предпочитание.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Калмари с пикантен сос
- Пържени калмари по гръцки
- Панирани калмари
- Миди в сметанов сос
- Салата от миди
- Кавърдисани миди
- Миди с лук, вино и бекон
- Скариди на тиган с масло и чесън
- Спагети от тиквички със скариди
- Скариди саганаки
- Рапани с маслини, домати и бяло вино
- Запечени рапани
- Рапани с масло и чесън
Много апетитно изглежда… Само не разбрах – мидите се варят без вода, тоест на пара? И предполагам пускат свои сокове, те ли има опасност да изкипят?
Привет, Елена,
мидите се варят без вода. Абсолютно правилно предполагате – в мидите има морска вода, която е затворена в черупката. При варенето черупките се отварят и водата е достатъчна да се сварят мидите, а ако температурата на котлона е много силна – обикновено кипи.
Не е фатално, но се губи бульона и после трябва да се почиства печката 🙂
Разбирам, последното никак не е приятно наистина. Всеки път, когато правя миди, изпитвам известна доза страх… Ако може да разсеете съмненията, за което предварително благодаря, човек може ли да си купи миди, които не са живи, но не са развалени? Мисля, че веднъж ми се случи точно това, но въпреки всичко ги изхвърлих…
Ами сега миди ли да търся? Много апетитно и убедена съм много вкусно. придърпвам си чинийката, срам не срам 🙂
Поздрави за прекрасната рецепта!
Аура, благодаря ти!
Сигурна съм, че и около вас има миди! 🙂
Елена,
по отношение на мидите има едно основно правило. Готвите само и единствено пресни миди, със здрави и затворени черупки. Ако има миди със счупени или вече отворени черупки, независимо, че току що сте ги купили от магазина – ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ги изхвърляте!
Миди, които не са живи, а са развалени…. не би трябвало изобщо да се продават.
В случая мога да ви посъветвам да пазарувате само от търговци, на които имате доверие.