Напоследък съм на вълна бриош, но ако само опитате този вид хляб ще разберете защо. Докато правех бриош с високо съдържание на масло съвсем логично изникна въпроса за хляб с по-малко мазнина. В същото време ми се искаше хлябът да има по-празничен, по-интересен и разчупен външен вид и така се появи този многослоен усукан хляб бриош.
Както казах в предишната рецепта, видовете бриош са много, различават се по вида на средичката, по съдържанието на масло, по сладост и т. н. Днешната рецепта съдържа значително по-малко мазнина в тестото, което автоматично се отразява на структурата на хляба.
По същество, измесването на тестото и добавянето на маслото не са непознати и ако сте правили козунак или усукан тутманик например, няма да се затрудните и с този хляб. Тестото за този многослоен усукан хляб бриош е много приятно за работа, еластично е и се разточва лесно.
Както при всяка рецепта за печива с обогатени теста, трябва да захраните кваса си поне два пъти преди да замесите тесто. Количеството е за два хляба във форми с размер 25/11/6,5 см.
За да спестя многословни обяснения тук ще поясня, че маслото за намазване на разточеното тесто не трябва да е течно, а много меко – като майонеза. Трябва да може да нанесете тънък слой без да се разтича. Ако маслото е течно, ще е по-трудно да оформите усукването на фитилите.
Както при всички печива с квас, може да контролирате процеса така, че да е удобен на вас като оставите тестото (или оформените хлябове) да втасват в хладилник или на стайна температура.
Продуктите за многослоен усукан хляб бриош:
- 500 г брашно
- 120 г квас 100% хидратация
- 200 г яйца (4 бр.)
- 120 мл прясно мляко
- 30 г захар
- 5 г сол
- 100 г меко масло
- Допълнително – 100 г меко масло за намазване
* Ако не ползвате квас, спокойно може да изпълните рецептата с мая. Ще са ви нужни 7 грама суха мая или 20 г жива мая. Увеличете брашното с 40-50 грама. Технологията е същата. Замесете тестото, оставете го да втаса докато удвои обема си, разточете, намажете с масло и оформете хлябовете. Оставете ги да втасат и печете.
Приготвянето:
Извадете маслото от хладилника и нарежете на малки кубчета. Оставете на стайна температура поне 2 часа преди да замесите тестото. Подгответе формите, в които ще печете като ги облечете с хартия за печене или подмажете с разтопено масло.
В купата на миксера се смесват млякото, яйцата, захарта и солта и се разбърква с телена бъркалка.
Добавят се кваса и брашното и се меси докато тестото започне да се отделя от стените на купата и се оформя на топка.
Започнете да добавяте маслото на малки части към тестото. Месете на ниска скорост и добавяйте всяка следваща част масло след като предната е напълно усвоена.
След като добавите цялото количество масло, увеличете скоростта до средна и продължете месенето докато тестото се оформи на топка.
Прехвърлете тестото в кутия с капак или в купа и покрийте с фолио за свежо съхранение. Направете 2 или три разпъвания на тестото през 30 минути (stretch and fold).
Оставете тестото да втасва докато удвои обема си.
Изсипете на плота върху леко набрашнена повърхност и разделете на две равни части.
Набрашнете плота леко и разточете половината тесто на правоъгълник с дебелина около 4 мм. Намажете с мекото масло и навийте на руло откъм късата страна.
Разрежете рулото през средата по дължина и обърнете със среза нагоре. Усучете като се стараете срезовете да са нагоре. По същия начин разточете и оформете втората половина от тестото.
Прехвърлете оформеният усукан хляб в подготвените форми. Приберете формите в найлонови пликове и оставете бриошът да втасва докато удвои обема си.
Печенето – в предварително загрята фурна на 190 градуса за 35-40 минути. По желание може да намажете хляба с разбито яйце преди печене, но трябва да се внимава да не попада върху слоевете. Яйцето ще ги „запечата“ и няма да могат да се отворят добре.
Проверете хляба след около 15-20 минути и, ако е получил златиста коричка, покрийте с алуминиево фолио за да не прегори.
Извадете бриоша от формите, поставете върху решетка и изчакайте да се охлади напълно преди да разрежете.
Книгата ми „Хляб с квас – наръчник за начинаещи“, в която ще намерите много полезна информация, може да закупите от ТУК.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Хляб с маслини и риган
- Фугас с квас
- Италиански хляб Матера
- Бял хляб с черен сусам
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Питки Паркър Хаус
- Плетен хляб със сирене
- Хляб с печен пипер и сирене
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб)
- Ароматни чеснови питки с билки
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Сусамени гевреци
- Козунак с квас
- Милинки
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Мек тостерен хляб
- Хляб с пюре от лилав морков
- Бял заводски хляб
- Ръжен хляб със слънчогледови семки
- Ачми
- Билкови гризини
- Соленки с крема сирене
- Соленки със сирене и кашкавал
- Лесни соленки
- Царевичен хляб Проя
- Виенски хляб
- Бриош кифлички с маскарпоне
4 коментара
Ей това ако сътворя някой ден, ще се чувствам наистина горда със себе си!
Никак не е трудно. 🙂
Креми,сигурно ще ти прозвучи глупаво,но защо пише че се разточва половината тесто? Какво се случва с другата половина? Според мен се разточват и двете и се слагат една върху друга.Много ми харесва блога ти и често влизам да си харесам някоя благинка.Пиши ми ако е така,мисля да го пробвам тези дни,благодаря ти предварително!
Пене, от другата половина се прави още един хляб.
Написала съм, че количеството на продуктите е за два хляба във форми с размер 25/11/6,5 см..