Пани Валевска (Pani Walewska), е един от най-известните полски сладкиши, популярен като „Pychotka“. Носи името на Мария Валевска, полска аристократка и фаворитка на Наполеон Бонапарт.
На осемнайсет (според някои източници – шестнадесет) години, Мари е омъжена за 70-годишният богат вдовец Валевски, като по този начин дълговете на обеднялото й семейство са платени, запазва се семейното имение и брат й е изпратен да учи във Франция.
Пикантните клюки от онова време твърдят, че Мари е била бременна, а 70-годишният й съпруг узаконява детето й, както прави по-късно и с детето, което тя ражда от Наполеон.
Връзката между Валевска и Наполеон започва под влиянието на влиятелни поляци, които упорито я уговаряли да склони и да приеме ухажванията на Императора, за да използва властта си над него и да издейства свобода за Полша. До свобода не се стига, но Мари Валевска е била най-страстното увлечение на Наполеон (след Жозефина) и връзката им продължава няколко години.
Това е съвсем кратката история на Пани Валевска, която Бонапарт наричал Мариша, а поляците отдават дължимото на тази романтична афера, като наричат този фин сладкиш на нейно име, а й посвещават и цяла козметична серия – парфюми, кремове и т.н.
Връщам се на рецептата за торта Пани Валевска. Рецептата не е сложна, но преди да се сглоби, всички отделни компоненти трябва да са напълно охладени. Това означава, че се налага изчакване и търпение.
Масленото тесто се замесва от изброените съставки, разделя се на две равни части, завива се в найлоново фолио и се прибира в хладилник за един час.
Докато тестото се охлажда се сварява кремът, който също трябва да е напълно охладен преди да се сглоби тортата. Може да се приготви от предния ден, тъй като количеството е голямо и изстива бавно.
Половината от млякото се смесва с жълтците, брашното и нишестето, а към другата половина се добавят захарта и ванилията. Слага се на котлона да заври и на тънка струйка се добавя към жълтъчната смес. Всичко се връща на котлона и се вари на умерена температура при непрекъснато разбъркване докато кремът се сгъсти. Сваля се от огъня, покрива се с фолио плътно по повърхността на крема, за да не хваща коричка и се оставя да изстине напълно. Маслото се разбива с миксер до побеляване и към него постепенно се добавя изстиналият крем, докато се получи гладка еднородна смес, към която се добавя бадемовият аромат и алкохола.
Белтъците се разбиват на сняг непосредствено преди печене. Към белтъците се добавя щипка сол или няколко капки лимонов сок и се разбиват като постепенно се добавя пудрата захар. Накрая се добавя царевичното нишесте и се разбърква внимателно.
След като масленото тесто е добре охладено се разстила в две форми за печене, покрити с хартия. Намазва се със сладкото, а върху сладкото се нанася пласт от разбитите на сняг белтъци (ако печете в една и съща форма, разбийте само половината белтъци, колкото са ви необходими за едната платка, а останалите ще разбиете когато печете вторият блат). Поръсва се с бадеми и се пече в предварително загрята фурна на 170 градуса (без вентилатор) за 40 минути.
След като блатовете са напълно изстинали, сглобяваме тортата Пани Валевска. Единият блат става основа, върху него се изсипва кремът, а вторият блат се поставя отгоре. Най-добре е сглобената торта да пренощува на хладно или да се остави за поне 4 часа в хладилник.
Сладкишът Валевска е много далеч от нискокалорични и диетични десерти. За сметка на това, въпреки многото масло, не оставя усещане за тежест. Напротив, леката киселина на сладкото компенсира сладостта, а комбинацията от маслен блат, лека белтъчна част, крем и ядки наистина си заслужава изчакването.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
За да осигурим най-добрите услуги, ние използваме технологии като бисквитки за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието с тези технологии ще ни позволи да обработваме данни като поведение при сърфиране или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Функционални
Винаги активен
Техническото съхраняване или достъпът са строго необходими за легитимната цел да се даде възможност за използване на конкретна услуга, изрично поискана от абоната или потребителя, или единствено с цел да се осъществи предаване на съобщение по електронна съобщителна мрежа.
Опции
Техническото съхранение или достъпът са необходими за легитимната цел да се съхраняват предпочитания, които не са поискани от абоната или потребителя.
Статистика
Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за статистически цели.Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за анонимни статистически цели. Без съдебна призовка, доброволно изпълнение от страна на Вашия доставчик на интернет услуги или допълнителни записи от трета страна, информацията, съхранявана или извличана само за тази цел, обикновено не може да се използва за идентифицирането Ви.
Маркетинг
Техническото съхранение или достъпът са необходими за създаване на потребителски профили за изпращане на реклами или за проследяване на потребителя на даден уебсайт или на няколко уебсайта за подобни маркетингови цели.
Точно тези дни търсих какво представлява тази торта. Благодаря за споделеното, прекрасно се е получила! Поздрави. 🙂
Да, тия дни „Валевска“ е популярна 🙂
Като всяка класика и тя има вариации и различни варианти, но си е прекрасен сладкиш!
Kremi tezi dni imam povod da po4erpq! Blagodarq za 4ydesnata ideq!
Чудесен десерт!
Но и тук се чака доста 🙂
Обаче си заслужава 🙂
Така е Илианка.
Понякога просто се налага да се изчака.
Права си, че си заслужава.