Да се приготви пастет от пилешки дробчета е доста лесно. Трудната част е да го изчакате да се охлади преди да намажете на филийка.
Без съмнение, като всяко нещо, приготвено у дома, предимството на домашния пастет е, че знаете точно какво съдържа. Да, домашно приготвеният пастет няма дълга трайност, не може да го съхранявате с месеци, но пък може да го приготвяте винаги, когато пожелаете.
Другото предимство на домашният пастет от пилешки дробчета е, че може да го овкусите с подправки по ваш вкус. Ако обичате да експериментирате, може да замените мащерката с риган, например, или да добавите щипка лют пипер за мъничко пикантност.
Какво може да добавите към вашия пастет? Маслини, нарязани на ситно, каперси, а ако сте любители на комбинацията от сладко и солено, експериментирайте с изсушени червени боровинки, защо не и ядки, шам-фъстък, например?
Продукти за домашен пастет от пилешки дробчета:
- 500 г. охладени пилешки дробчета
- 1 глава лук
- 2 скилидки чесън
- 60 г. масло
- 20 мл. зехтин
- ¼ ч. л. млян кимион
- ¼ ч. л. индийско орехче
- 3-4 стръка мащерка
- 30 мл. коняк
- 100 мл. бяло вино
- 2-3 с. л. соев сос, по желание
- Сол и черен пипер, на вкус
Допълнително:
- 30 грама масло
- стръкчета прясна мащерка
- прясно мляко (или млечна сметана), ако се налага
Приготвянето:
Почистете дробчетата от ципи, жили и съсиреци. Нарежете на по-малки парчета, за да се сготвят по-бързо.
В дълбок тиган сложете маслото, зехтина, лука и чесъна. Гответе на умерена температура, докато лукът омекне.
Добавете дробчетата, коняка, виното, соевия сос и подправките. Разбъркайте и сложете капак. Задушавайте дробчетата до готовност. Времето за готвене ще зависи от размера на парчетата. Гответе на умерена температура, като разбърквате. За да сте сигурни, че са готови, разрежете парченце, не трябва да има кръв. Дробчетата трябва да са меки и сочни. Ако готвите без капак, течността ще се изпарява, може да се наложи да добавите мъничко вино или да коригирате гъстотата на пастета с прясно мляко (или сметана) по време на блендирането.
Когато дробчетата са почти готови, овкусете със сол и черен пипер. Отстранете от котлона и прехвърлете в кухненски робот, блендер или чопър. Преценете гъстотата на пастета и ако се налага, добавете 1-2 с. л. прясно мляко или сметана. Имайте предвид, че пастетът ще се сгъсти още след като изстине. Вариант е да прехвърлите в подходящ съд и да ползвате пасатор, ако нямате робот, блендер или чопър.
Разпределете пастета в бурканчета и загладете повърхността с обратната страна на лъжица.
Разтопете маслото и залейте пастета. Добавете по 1-2 стръкчета мащерка, изчакайте да се охлади до стайна температура и приберете в хладилника.
Преди сервиране, извадете бурканчетата от хладилника за 20-30 минути, за да може маслото да се отпусне.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Пилешки дробчета на фурна с праз и гъби
- Пържени пилешки дробчета
- Яйца Мимоза с пастет от сирене
- Яйчен пастет
2 коментара
Как може да се съхрани за по-дълго? Да се завари само за капачка дали ще е достатъчно?
Никога не съм се опитвала да съхранявам за дълго. Тази доза е за 2-3 бурканчета (зависи от размера им), и у нас просто се изяжда за 2-3 дни.