Пиле с къри сос и кокосово мляко се настани в менюто на семейството ни неотдавна, но след като единодушно беше одобрено, към днешна дата е едно от най-предпочитаните ястия. Поводът да започна да приготвям пиле с къри сос стана баткото ни, който „внесе“ рецептата от добрата стара Англия. По стечение на обстоятелствата той попадна с нас в супермаркет и от щанд на щанд попадаме на някаква поизостанала промоция на готови къри сосове – от тези в бурканчетата. Ентусиазмът, с който посегна към тия бурканчета ме възмути – „Как така ще купуваме готови сосове, ти луд ли си?“, но всичките ми възражения бяха отхвърлени с едно небрежно свиване на рамене и аргументът – „Е, от един път няма да ни пораснат рога!“, та въпросното сосче в бурканче беше закупено, сготвено и изядено. Няма да лъжа – не беше лошо, но никак не си представям, че бих купувала нещо, което отнема минути да се сготви в домашни условия и няма да съдържа 5-6 Е-та, консерванти и тем подобни.
Аз, разбира се изчетох всичко, което е написано на етикета на бурканчето, така че да мога да приготвя въпросният сос. Вярно е, че не познавам индийската кухня, а след едно посещение в индийски ресторант, в който бях много, много разочарована от това, че всички ястия биеха откровено на кокос, сладняха и като цяло – не ми харесаха, реших, че индийската кухня ще почака.
Още при първото приготвяне на пиле с къри сос си зададох въпроса – каква е разликата между „къри сос“ и „сос корма“. Започна четене, ровене, но в крайна сметка, простото обяснение е, че сос Корма е вид къри сос, но с по-мек вкус, в който участват кисело мляко или ядки.
Много е изписано за комбинацията от подправки, съдържащи се в пакетчетата с етикет „Къри“. Повечето пакетчета съдържат различни комбинации от кориандър, джинджифил, куркума, кимион, лют пипер, черен пипер, чесън на прах, канела, кардамон, карамфил, сол, но… стигаме до НО-то! Няма как да знаеш пропорцията на фабрично пакетирано „къри“, а и вида на „къри“-то, пакетирано от различните фирми изглежда различно, което неминуемо налага извода, че ястието ще има различен вкус всеки път, в зависимост от това, което сте купили, носещо етикет „къри“. По тази причина е по-добре е да се ползват отделните подправки и сам да си съставиш комбинацията, която допада на вкуса на семейството. Някои хора, като мен, предпочитат по-лютиво, но когато се сервира на деца, естествено, лютото не е вариант.
Съвсем отделен е въпроса за видоведе къри сос – Тайландски, индийски, южно-индийски, червено, зелено, жълто къри, като всеки вид е комбинация от различни подправки, вариращи в зависимост от държавата, от отделните региони в една и съща страна и така натататък. Откровено казано, съвсем лесно може да се объркаш, защото това е една отделна вселена с хиляди, наистина хиляди рецепти и комбинации от вкусове.
Без всякакви претенции за автентичност, задълбочено познаване на индийската или тайландската кухня, у нас ястието се приготвя така че подправките да се усещат, без да е люто, тоест „spicy, but not hot“, а вие може във всеки един момент да добавите някоя от подправките – кимион, кориандър, куркума или нещо друго – по своя си вкус. Вярно е, че пресен джинджифил се продава почти във всяка голяма търговска верига, но листа от къри, лимонова трева или пресен кориандър не се намират лесно и ползването на пакетирани подправки е компромисен вариант, но важното е, че ястието е вкусно, което прави подобен „компромис“ приемлив.
Продуктите за пиле с къри сос и кокосово мляко:
- 2 бр. пилешко филе тип „пеперуда“
- 1 глава лук
- 2 скилидки чесън
- 1 люта чушка (по желание)
- 3-4 с. л. олио
- 1 с. л. с връх къри на прах
- 2 с. л. доматено пюре
- 400 мл. кокосово мляко
- 150 г. ориз басмати или друг дългозърнест ориз
Приготвянето на пиле с къри сос и кокосово мляко:
Лукът и чесънът се нарязват на ситно, а пилешкото филе – на хапки. В загрята мазнина на умерена темпуратура се задушават лука и чесъна. Добавя се месото и се запържва почти до готовност.
Добавят се кърито, доматеното пюре и се запържват за 20-30 секунди в мазнината.
Налива се кокосовото мляко и ястието се оставя да къкри на слаб огън около 15-20 минути до готовност.
В отделна тенджерка се приготвя оризът. Съотношението ориз:вода е 1:2 – 1 част ориз към 2 части вода. Сложете водата на котлона да заври и добавете сол така че водата да е подсолена. Обичайно аз приготвям около 150 грама ориз и слагам във водата 1 равна чаена лъжичка сол. След като водата заври, изсипете ориза, сложете капак и намалете температурата на слаба. Ще отнеме около 25 минути докато оризът се сготви и поеме водата, а през това време и пилето ще е готово.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Пилешко филе с гъби на тиган
- Родопска топеница с пилешко и свинско месо
- Пилешко филе с ананас на фурна
- Панирано пилешко филе
- Пилешко филе със слънчоглед
- Пиле с броколи, сметана и сирена
- Пиле Киев
- Пилешки хапки с бърбън
- Пиле с броколи и гъби на тиган
- Наложени пилешки пържоли от бутчета
- Хрупкави пилешки пръчици
- Пълнени палачинки с пиле и гъби
- Пилешки шишчета с мед и горчица
- Пилешки хапки с чеснов сос
- Пилешки хапки с гъби и сметана
- Пиле Монтерей
2 коментара
Благодаря за рецептата, страхотно ястие! Лесно, сравнително бързо и много вкусно!
Всички Ваши рецепти, които съм пробвала, се получават от първия път, много се радвам, че преди години открих вашия блог 🙂
Благодаря ви, Елена!
Радвам се, че ви е харесало!