Пиле с прясно зеле на фурна
Пиле с прясно зеле на фурна – абсолютна класика, която редовно присъства на всяка българска трапеза, точно както пиле с ориз, пиле с картофи, пиле с грах и т. н. За мъжкото човечество, това ястие е по-добрият вариант на постното зеле с домати. Аз обичам и двата варианта, като дори предпочитам постно зеле на фурна, въпреки, че непрекъснато обяснявам колко са ми вкусни блажните манджички.
Пиле с прясно зеле на фурна е ястие, която всяка домакиня приготвя по неин си начин и като за всяко популярно и обичано домашно ястие, рецептите се различават, не в основните продукти, а най-вече в подправките и начина на приготвяне. Аз не варя и не пържа пилешкото месо предварително, защото предпочитам то да си поеме от ароматите по време на печенето, но вие може да подварите месото за 15-20 минути. Вариант е да сварите месото предварително, след което да запечете ястието само за външен вид.
Всички мами знаят, че може да се ползва всякакво пилешко месо – цяло пиле, нарязано на порции, само бутчета, било то цели или разполовени на горна и долна част. През лятото, когато пресните домати са в изобилие, съвсем ясно е, че точно тях ще ползваме, а през зимата домати от консерва.
В рецептата за постно зеле на фурна вече казах, че съм капризна на зелето и го приготвям на два етапа. От една страна, това ми помага да подготвя рецептата частично, тоест да подготвя зелето и да изпека във фурната на по-късен етап, та дори и на следващия ден. От друга страна, зелето е сготвено, добре омекнало, запечено и не ми стои като сварено.
Продуктите за пиле с прясно зеле на фурна:
- 1 зелка около 1.5 кг.
- 6 бр. пилешки бутчета
- 4 скилидки чесън
- 500 г. домати (пресни или от консерва)
- 80-100 мл. олио
- 1 ч. л. захар
- 1 ч. л. червен пипер
- 10 зърна черен пипер
- 2-3 дафинови листа
- 2 сухи люти чушки, по желание
- 1-2 зърна бахар, по желание
- сол
- пресен магданоз за поръсване
Приготвянето:
Зелето се нарязва ситно, слага се в тенджера, към него се добавя нарязаният чесън, олиото и се задушава за около 25-30 минути на умерена температура. Тенджерата ще е е пълна почти до ръба, но само след около 5 минути, обемът на зелето намалява с почти 2/3. Ако нямате достатъчно голяма тенджера, добавяйте зелето на части. Вода не е необходима, тъй като зелето съдържа достатъчно вода. Ако температурата на котлона е висока и зелето започне да загаря по дъното, добавете малко вода.
След като зелето омекне се добавят доматите, захарта и всички подправки. Овкусява се със сол, оставя се да къкри на котлона още 15 минути и се прехвърля в тава.
Добавя се месото, долива се вода, колкото да покрие зелето и ястието се запича в предварително загрята фурна на 190 градуса за окло час, час и двайсет минути, или както казват бабите – да остане на мазнинка. Зелето носи на олио, така че дали ще сложите 80, 100 или 110 мл. – няма значение.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Пиле с броколи сметана и сирена
- Пиле с броколи и сос Бешамел на фурна
- Телешко с броколи на тиган
- Пиле с броколи и гъби на тиган
- Крем супа от броколи и картофи
- Прясно зеле на фурна
- Свинско с кисело зеле на фурна
- Брюкселско зеле с бекон и печени ядки
Скъпа Кремена, рецептите Ви са чудесни и аз често се консултирам с блога Ви.
Вчера се прибрах за кратка почивка от чужбина, та днес направих това зеле за любимата си баба Радка (на 93 е, да ни е жива и здрава) и с голям кеф си го излапахме двете без да дочакаме останалата част от семейството 🙂
Давам си сметка, че може би не е много коректно да пиша рецепти в блога Ви, но баба настоява да Ви опиша как го прави тя. Е, по-точно правела, щото сега не може, но по-важното е, че тя се надява Вие да опитате и по нейния начин. И така, ще се постарая да е кратко:
Пилето се реже на порции, слага се в тава само с малко сол, без вода (те тия бройлери си имат достатъчно! 🙂 и във фурната на средна температура да се позапече. През това време зелето се реже на не много ситно, настъргват се и моркови и се овкусяват леко със сол, оцет и олио като за салата. После се „претрива“ на ръка – изрично да го подчертая това казва 🙂 – иначе нямало да се хване в тавата. Когато месото се позачерви се избутва в единия край на тавата и на свободното място се позапържва доматено пюре. После се добавя и червен пипер и веднага се покрива с овкусеното зеле – да „завие“ месото ако трябва да цитирам точно. Пече се на слаб огън, така че да остане на мазнина и дори да се поопърли, което преведено значи да позагори. Това е. Надявам се да не съм Ви досадила много.
Сърдечни поздрави и продължавайте с този чудесен блог!
Мария
Здравейте, Мария!
Никак не сте ми досадила. Напротив!
Представих си ви така живо как сте седнали с баба Радка и похапвате зеленце, толкова мило и приятно ми стана! Поздравете моля, баба Радка и ѝ предайте поздрави и пожелания за здраве, а нейната рецепта ще я опитам с най-голямо удоволствие.
Скъпа Кремена, благодаря ви за топлите думи!
Бързам да Ви предам поздравите на баба. Поръча да Ви напиша, че се гордее с хора като Вас, съхраняващи и споделящи най-добрите традиции на българската кухня!
Впрочем, оказа се, че и други членове на семейството ни са Ваши верни фенове и редовно четат и коментират в блога Ви. Откакто съм в България менюто ни минава през задължителна сверка за съответстваща рецепта тук 🙂 Добре, че утре заминавам, защото още малко и няма да мога да си обуя джинсите. Но пък, от друга страна, едно от нещата, които най-много ми липсват в чужбина е именно това – чиния с домашна манджичка, от която се носи някой омаен аромат. Връщам се в детството. Така че със сигурност и за в бъдеще ще разчитам на Вашите рецепти.
Сърдечни поздрави!
Мария
Дали заради захарчицата, дали заради чесънчето, дали защото просто стриктно следвах рецептатата, но сготвено по тази рецепта зелето ми се получи божествено. Благодаря!