Питки Паркър Хаус (Parker House Rolls) с квас (или мая)
Преди време бях попаднала на история, в която се разказваше как на семейни събирания бабата бързала да си задели поне две от тези питки Паркър Хаус преди останалите членове на семейството да посегнат към кошницата с хляба. Всеки път, когато се сетя за тази история, ми е смешно, защото си представям бабка с дяволит поглед, която палаво придърпва хлебчетата към себе си, тайничко завива питките в кърпа и ги прибира в старомодната си чанта.
Когато обаче, опитате тези малки питки Паркър Хаус, ще разберете защо бабата от историята е бързала да се запаси. Представете си хрупкава коричка, пухкава среда и аромат на масло… уверявам ви, че няма да разберете как сте посегнали за второ хлебче!
Историята на хлебчетата е добре известна. Те носят името на хотел Паркър Хаус в Бостън, отворен през 1855 г. от Харви Г. Паркър. Към днешна дата този хотел е в списъка на 10-те най-важни исторически хотели в САЩ, а освен това е и най-дълго непрекъснато работещ хотел. Най-старата напечатана рецепта за питките Паркър хаус е публикувана през 1874 г., а през 1896 г. кулинарният експерт Фани Фармър ги описва в „Boston Cooking-School Cook Book“.
Има много интересни предположения за това как са измислени хлебчетата Паркър Хаус. Повечето от тях са свързани с ядосан пекар, който хвърля недовършени рула в пещта, откъдето идва характерния им външен вид.
Работещите с квас са запознати с дългите процеси на ферментация и предизвикателството тестото да задържи определена форма в продължение на 10-12-14 часа, когато не е в специална форма за втасване. В случая с хлебчетата Паркър, както и с хлябът Матера например, характерната форма е важна и въпреки, че съм виждала и други начини за оформяне, мисля, че точно това прегъване на тестото и печенето на индивидуални питки (а не подредени в тава), дава тази отличителна хрупкавост на коричката. Маслото, разбира се, също има своята роля и значителен принос за вкуса и аромата. Аз ще посоча продуктите и начините да приготвите питки Паркър Хаус с квас и с мая, а вие може да изберете как да ги приготвите.
Продуктите за питки Паркър Хаус с квас – 24 бр.
- 400 г. брашно
- 100 г. освежен твърд бял квас (левито мадре) (7 г. суха мая или 20 г. жива мая)
- 100 мл. топло, но не горещо, прясно мляко
- 100 мл. топла вода
- 30 г. захар
- 1 яйце
- 50 г. разтопено масло, плюс още 30 г. за намазване
- 8 г. сол
Приготвяне:
Освежете си квас (закваска), с която ще замесите хлебчетата. Предвидете 4-6 часа докато закваската утрои обема си.
В купа смесете прясното мляко, водата, разтопеното масло и яйцето. Добавете захарта и разбъркайте добре докато захарта се разтвори.
Добавете брашното, размесете с течните съставки и накрая добавете кваса. Размесете докато всичко се обедини в меко тесто и оставете да почине 30 минути.
Добавете солта.
Измесете добре докато се получи гладко тесто.
Омесеното тесто сложете в намаслена купа и покрийте с фолио за свежо съхранение.
Направете три разпъвания на тестото през 30 минути. (Stretch and fold).
Покрийте купата с фолио за свежо съхранение (или затворете с плътно прилепващ капак) и оставете тестото да втасва на стайна температура докато увеличи обема си с около 50-60%.
Изсипете тестото на плота и върху леко набрашнена повърхност разточете кора с дебелина 1 см.
С помощта на ринг или чаша изрежете кръгове с диаметър 5-7 см. С обратната страна на ножа (или с дървено шишче) притиснете всяко кръгче малко встрани от центъра, така че да се образува гънка.
Намажете с разтопено масло, прегънете по гънката и леко притиснете с пръсти.
Оформените питки се подреждат в тава върху хартия за печене. Оставете достатъчно разстояние помежду им, защото те ще утроят размера си.
Питките се покриват с фолио за свежо съхранение и се оставят да втасат докато удвоят обема си.
Печенето – в предварително загрята фурна на 190 градуса за 18-20 минути до златисто. След изваждането, намажете веднага с масло и преместете върху решетка докато изстинат напълно.
Приготвянето на питки Паркър Хаус с мая:
Непременно трябва да опитате тези ароматни и маслени питки Паркър Хаус, а при работа с мая времето за приготвянето им ще е много по-кратко. Ето стъпките, които да следвате:
В купа смесете млякото, водата, захарта и маята. Разбъркайте докато маята се разтвори. Добавете яйцето и разтопеното масло.
Започнете да добавяте брашното постепенно докато получите гладко тесто. Измесете добре, прехвърлете тестото в намаслена купа и покрийте с фолио за свежо съхранение.
Оставете тестото да втаса докато удвои обема си. Изсипете на плота и върху леко набрашнена повърхност разточете кора с дебелина 1 см. Оформете хлебчетата с помощта на ринг, притиснете всяко кръгче с обратната страна на ножа, намажете с масло, прегънете и подредете в тава върху хартия за печене.
Оставете оформените питки да втасат отново докато удвоят обема си – 45-60 минути.
Печенето – в предварително загрята фурна на 190 градуса за 18-20 минути до златисто. След изваждането, намажете веднага с масло и преместете върху решетка докато изстинат напълно.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Многослоен усукан хляб бриош с квас
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Хляб с песто
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Хляб с маслини и риган
- Фугас с квас
- Бретцел хлебчета
- Английски мъфини
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Бял хляб с черен сусам
- Италиански хляб Матера
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Плетен хляб със сирене
- Хляб с печен пипер и сирене
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб)
- Ароматни чеснови питки с билки
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Сусамени гевреци
- Козунак с квас
- Милинки
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Сливенски милинки с квас
- Мек тостерен хляб
- Хляб с пюре от лилав морков
- Бял заводски хляб
- Ръжен хляб със слънчогледови семки
- Ачми
- Билкови гризини
- Соленки с крема сирене
- Соленки със сирене и кашкавал
- Лесни соленки
- Царевичен хляб Проя
- Виенски хляб
- Бриош кифлички с маскарпоне
Направих ги днес, викам си…жега, не жега…откога им се каня? Ама, какво съм чакала досега? По-вкусно нещо не бях яла!!! Благодаря ти, мила, за хубавата рецепта и чудесните обяснения! Жалко, че не мога да се „фръцна“ със снимките😉 Жива и здрава да си и още рецепти ще чакаме!😘
Привет, Рени,
радвам се, че са ви харесали. Снимки може да изпращате на профила на Cook with a Smile във Фейсбук.
Добро утро, Креми, може ли да знам как да направя 100 г. освежен твърд бял квас (левито мадре) ? Моят обикновенно го захранвам 50/50/50. Но той не е твърд. Искам още да споделя, че твоята страница ми е любимата. Просто стахотно е всичко което твориш 😘 Много благодаря
Привет!
Никакъв проблем да се преобразува течен квас в твърд. Взимаш 40 грама квас и захранваш с 40 брашно и 20 вода.