Постна яхния от лапад (спанак, коприва)
Постна яхния от лапад – това е само за любители на зелениите. Рецептата е изключително простичка и признавам, това е една от манджичките, които готвя само за себе си, тъй като никой друг у нас не желае да яде зелена манджа.
Вярно е, че по-популярният вариант на това ястие е с агнешко или пилешко месо, но аз си го харесвам така – постничко. Още сега ще кажа, че тази рецепта е за 2 порции, така че ако ще готвите за повече хора, увеличете количеството на продуктите.
Рецептата за яхния от лапад може да се ползва и за спанак, коприва или друга зеленийка – лобода, например. Може да си бланширате листата от лапад (спанак, коприва) предварително или да използвате пресни, особено сега, когато са в сезон – въпрос на личен избор.
Хубавото на пролетните „зелени“ ястия е (независимо дали ще е супа с слапад, сармички с лапад или нещо друго), че се готвят бързо – 30-40 минути и са готови. Почистването на лапада е малко по-пипкаво, но за една бърза яхнийка не трябва кой знае колко голямо количество.
Продуктите за постна яхния от лапад
- 500 – 600 г. пресен лапад (спанак, коприва)
- 2 моркова
- 5-6 стръка пресен лук
- 2 стръка пресен чесън
- 2-3 стръка пресен гьозум (джоджен)
- 3-4 с. л. олио
- 1 ч. л. червен пипер
- 150 мл. вода
- 2 с. л. домати от консерва
- сол, черен пипер – на вкус
Приготвяне:
Листата на лапада се почистват от дръжките, включително по дължината на листото и се измиват под течаща вода. Ако ще бланшрате – топнете ги във вряща вода за около минута, след което отцедете в гевгир. Това може да се направи и от предния ден, а след като изстине, приберете бланшираният лапад в хладилник.
Морковите се настъргват, лукът и чесънът се нарязват на ситно и се задушават в загрятата мазнина на умерена температура докато омекнат. Добавя се и бланшираният лапад. Добавят се червеният пипер, доматите и нарязаните листа джоджен и се налива вода, колкото едва да покрие зелениите. Ако готвите с пресен лапад – почистете листата, нарежете ги и след като ги добавите в тенджерката, изчакайте да свият обема си преди да добавите водата или добавете само част от водата, а след като лападът се свие, преценете колко да долеете. Ястието не трябва да е чорбаливо, а да има сосче, колкото да си топнеш залчето.
Овкусете със сол и черен пипер и оставете яхнията да къкри на тих огън 20-25 минути. Сервирайте с пресен чесън и кисело мляко (ако обичате). Аз предпочитам тази проста яхния от лапад с натрошено сирене и сварено яйце.
В случай, че си изтървете ръката и налеете повечко вода – вариантите са три. Първият – добавяте ориз, който да поеме излишната вода и крайният резултат ще е лапад с ориз (спанак с ориз). Вторият вариант – размивате 1 с. л. брашно в 50 мл. студена вода, добавяте към яхнията и изчаквате 5-6 минути, докато брашното се сготви и сгъсти яхнията. Трети вариант – не добавяте нищо, просто пасирате и имате крем супа от лапад.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Баница с лапад
- Кюфтета от лапад
- Лапад с яйца и сирене на фурна
- Постни сарми с лапад
- Сарми с лапад и кайма
- Супа от лапад с ориз
- Лапад с ориз
- Печена агнешка плешка в листа от лапад
Малко сланинка ще нарежа само и сядам 🙂
Какво е това гьозум?! Може би в друга страна. В тези медийни сайтове е задължителен български език!
Г-жо Милева,
гьозум е джоджен. В нашата страна! В различните части на страната е познато като юзум, гьозум, джоджен, джоджан. Мисля, че изяснихме въпроса с Българския език и познаването му!
Направих манджичката по Вашата рецепта. Стана невероятно вкусна! Сърдечно благодаря за хубаво написаната рецепта!
Привет, Александра,
радвам се, че тази толкова обикновена манджичка ви е харесала!