Пудинг с чия и тиква плюс цитрусов акцент от манго
За чията е писано много, ясни са полезните й качества, така че аз изобщо не смятам да навлизам в темата. Пудинг с чия и тиква не е точно „мъжки десерт“, но за три дни го правя вече два пъти и с щерката си го изяждаме сами.
Идеята краднах от една верига за бързо хранене, в която не бях стъпвала повече от година, тъй като не е от любимите ми. Това, разбира се е друга тема. Чията може да се комбинира практически с всеки плод – от ягоди и боровинки, до ананас и киви.
Това, което е по-интересно за чията и което ме занимава от известно време са пропорциите чия/течност. Различни източници твърдят, че чията поема течности в пропорция от 9 до 11 пъти, което според мен е твърде много. Може би зависи с каква цел се ползват семената чия. В случаите, когато е за смути или някакви подобни, да – повече течност, но за целите на десерт от семейството на пудингите съотношението 1:4 до 1:5 ми харесва най-много.
Пудинг с чия и тиква, всъщност е чудесно сезонно предложение, а мангото добавя много приятен цитрусов акцент, колкото и комбинацията да звучи като екзотика. Допълнително улеснение, е че десертът няма топлинна обработка и е чудесна идея как да се употреби неизядена печена тиква, например. Съотношението на продуктите в рецептата за пудинг с чия и тиква, може да се променя според личния вкус на всеки и да заложите на повече тиква, повече манго или повече чия.
Продуктите за 4 порции:
- 80 г. чия
- 350 мл. прясно мляко
- 1 бр. манго
- 300 г. печена тиква
- 3 с. л. мед
- 1 ч. л. канела
Приготвянето:
Тиквата се нарязва на парчета и се запича до готовност. Пюрира се с пасатор до гладкост и се подслажда с 1 с. л. мед. Добавя се канелата и се разбърква до еднородна смес.
В купа се сипва млякото (предварително сварено), семената чия, 2 с. л. мед. и пасираното манго. Разбърква се, докато се разтвори меда и се оставя настрана докато чията набъбне.
Разпределя се в чаши като се редуват чия и тиква. Приберете в хладилника за час-два.
Аз предпочитам по-НЕсладки десерти, така че количеството мед може да е малко за вашия вкус, но подсладете според собствените си разбирания за сладост. Вариант е да се ползва ядково мляко, за да е съвсем веган десерт. За улеснение отделните елементи може да се приготвят сутринта и да се сглобят непосредствено преди сервиране. Може да поднесете като смесите парченцата печена тиква и манго с чията, ако не ви се занимава да пюрирате.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Тиквеник
- Мраморен кекс с тиква
- Тиквен пай с крем карамел
- Тиквен пай
- Палачинки с тиква
- Пълнена тиква с месо
- Крем карамел с тиква
- Панакота с тиква
- Медено руло с крем от тиква
- Чийзкейк с тиква и мед без печене
- Икономичен кекс с тиква
- Бадемов крем
- Бадемов крем Балкантурист
- Боровинкова панакота
- Итънска бъркотия с малини
- Итънска бъркотия с праскови
- Карамелен крем с кокос
- Крем Капучино
- Крем карамел
- Крем карамел с тиква
- Крем Каталана
- Малинов мус
- Млечен крем с ягоди и мента
- Мус с круши
- Панакота с лавандула и мед
- Панакота с праскови
- Панакота с тиква
- Сметанов крем Кардинал
- Шоколадов крем
Чудно съвпадение! За пореден път чудейки се какво да приготвя от една изостанала тиква и се явява твое ново предложение. Чия винаги има в шкафа, ще потърся само хубаво манго. От това става идеална закуска даже 🙂
Абсолютно вярно, Алби.
Щерката го хапва И като следобедна закуска.