Милинки със сирене, замесени с квас – вкусни, мекички, въздушнички или както казваме – душички! Най-вкусно е дънцето, хрупкаво, маслено и ти става едно блажно, блажно, та не усещаш как посягаш за второ и за трето парченце.
Много от нас са отраснали с тестените закуски от малките павилиони по пътя за училище, а и до днес, традиционните тестени закуски – рогчета, мекици, банички, софиянки, гевреци – се предлагат като асортимент в почти всяка закусвалня и са любими на мало и голямо.
Както знаете, рецепти за милинки има мнооооого! То са Сливенски, то са Ямболски, но независимо с кой от двата вида сте свикнали, тази рецепта е лесна за изпълнение, независимо дали работите с квас или с мая.
По същината си милинките се приготвят с обикновено тесто за хляб, в което е добавена мазнина, но се различават в заливката и тук пак опираме до детските спомени и региона, в който живеете. За мен милинката си е солена, но много хора обичат да им е по-сладичко, така че ръсенето със захар остава по ваше желание.
Традиционните милинки са изпечени в индивидуални форми и приличат на цвете, от което да си откъснеш „листенца“. Моите милинки със сирене са в семеен стил, тоест в тава. Пак си откъсваш, само дето цветенцето е по-големичко.
Аз смесих прясно мляко и вода, за да е по-богато тестото, но вие може да ползвате само вода.
Продуктите за пухкави милинки със сирене:
- 500 г. бяло брашно
- 150 мл. вода (изворна или филтрирана)
- 150 мл. прясно мляко
- 2 с. л. кисело мляко
- 60 мл олио (или разтопено масло)
- 110 г. освежен твърд бял квас (или 7 г. суха мая)
- 10 г. сол
- 10 г. захар
За заливката:
- 100 г. кисело мляко
- 100 г. сирене
- 60 г. масло
- 1 с.л. брашно (или галета)
- 1 ч. л. сол
Приготвянето на пухкави милинки със сирене:
Тук отново ще разделя рецептата на две за тези от вас, които ползват квас и за тези, които ползват мая. Всички, които работят с квас, са наясно, че това е един по-дълъг процес, който има своите особености. Ако работите с мая – по-надолу съм описала процеса за работа и с мая, който е значително по-кратък.
Приготвяне на милинки с квас:
Освежете си квас (закваска), с която ще замесите милинките. Предвидете 4-6 часа докато закваската утрои обема си.
В купа (мерителна кана или друг удобен за вас съд) смесете водата, млякото, киселото мляко, олиото и захарта. Разбъркайте, за да се разтвори захарта.
Сипете брашното в дълбока купа и добавете течните съставки. Размесете добре, ако е необходимо – добавете 1 с. л. кисело мляко, покрийте с фолио и оставете за 30 минути настрани.
Добавете кваса и размесете много добре. Оставете тестото да отпочине за 30 -40 минути.
Добавете солта.
Измесете добре в продължение на 10-12 минути по метода Slap and fold докато получите гладко тесто. Ако месите с миксер с приставка за тесто, месете на ниска скорост – три серии по 5 минути с почивка по около минута.
Омесеното тесто сложете в намаслена купа и покрийте с фолио.
Направете три разпъвания на тестото през 30 минути. (Stretch and fold).
Оставете тестото да втасва на стайна температура докато увеличи обема си с около 50%.
Изсипете тестото върху леко намаслен плот и разделете на 4 равни части, а всяка от тях на още 4, така че да имате 16 парчета с еднаква големина, а ако предпочитате по-малки топченца, разделете тестото на 24 или 32 части.
Оформете топчета и подредете в намаслена тава. Покрийте с фолио за свежо съхранение, намазано с олио и оставете оформената милинка да втасва докато удвои обема си. Може да поставите тавата в голям найлонов плик и да приберете в хладилника за през нощта. В зависимост от силата на кваса и температурата на хладилника може да се наложи вашите милинки да втасват и на стайна температура. Моят хладилник е доста студен и аз изваждам тавата рано сутринта за да имат време милинките да „довтасат“.
След като милинките са втасали, загрейте фурната на 180 градуса.
В купа смесете киселото мляко и натрошете сиренето. Разтопете маслото в тиган, добавете брашното и запържете за около минута. Разпределете внимателно заливката върху тестото, а отгоре – запръженото масло.
Печете в предварително загрята фурна на 180 градуса без вентилатор, за около 40 минути, до златисто.
Приготвяне на милинки с мая:
В купа (мерителна кана или друг удобен за вас съд) смесете водата, млякото, киселото мляко, олиото и захарта. Разбъркайте, за да се разтвори захарта.
Сипете брашното, сухата мая и солта в купа и добавете течните съставки. Размесете добре, ако е необходимо – добавете 1 с. л. кисело мляко.
Измесете добре докато получите гладко, меко и еластично тесто.
Оставете го да втаса докато удвои обема си.
Изсипете тестото върху леко намаслен плот и разделете на 4 равни части, а всяка от тях на още 4, така че да имате 16 парчета с еднаква големина, а ако предпочитате по-малки топченца, разделете тестото на 24 или 32 части.
Оформете топчета и подредете в намаслена тава. Покрийте с фолио за свежо съхранение, намазано с олио и оставете оформената милинка да втасва докато удвои обема си.
След като милинките са втасали, загрейте фурната на 180 градуса.
В купа смесете киселото мляко и натрошете сиренето. Разтопете маслото в тиган, добавете брашното и запържете за около минута. Разпределете внимателно заливката върху тестото, а отгоре – запърженото масло.
Печете в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 40 минути, до златисто.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Сливенски милинки
- Многослоен усукан хляб бриош с квас
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Хляб с песто
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Хляб с маслини и риган
- Фугас с квас
- Бретцел хлебчета
- Английски мъфини
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Бял хляб с черен сусам
- Италиански хляб Матера
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Питки Паркър Хаус
- Плетен хляб със сирене
- Хляб с печен пипер и сирене
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб)
- Ароматни чеснови питки с билки
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Сусамени гевреци
- Козунак с квас
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Ачми (меки турски гевречета)
- Бриош кифлички с маскарпоне
- Старозагорска карниера
- Мързелива баница
- Разложка шупла
- Сметанови кифлички
- Печени бухти
- Проя
- Поачи със сирене
7 коментара
Здравейте,
Благодаря ви за рецептите,всичко,което съм изпробвала е добре описано и крайният резултат е много добър!Може ли вместо масло да се ползва олио?
Здравейте,
по принцип да, би могло, но ще се загуби аромата на масло. 🙂 Все пак, решението е ваше.
Здравейте, относно печенето на милинките а и на тутманиците, как го правите точно? Имам предвид тавата на най-долната позиция във фурната ли е, покривате ли ги с фолио в даден момент, зада не изгорят отгоре. Фурната ви предполагам е включена да пече отгоре и отдолу.
Разбирам че това зависи от фурната, от тестото, заливката и т.н. просто питам Вие как ги печете?
Здравейте, винаги указвам градусите, на които пека. Ясно е, че всяка фурна е различна и всеки познава своята. “Да, обикновено пека „отгоре и отдолу“, моята фурна няма функция само долу или само горе. Тавата ми е на второ ниво отдолу нагоре. Покривам с фолио, ако се налага, но не при всички печива е наложително да се покриват.
Лелеее, невероятни милинки! Направих ги с мая и ядох със сълзи на очи, потънала в спомени от детството. Рецептата моментално ще се архивира в личния готварски тефтер. Много, много благодаря 💕.
Здравейте, благодаря за рецептата. Колко време след края на размесването по метода slap and fold да направя първото разпъване? Благодаря.
Здравейте, разпъване се прави 30-40 минути след като сте измесили тестото. Това време му е нужно да се отпусне малко.