Често чувам, че било пипкава работа да се правят палачинки. Е, аз не мисля така, още повече, че обикновено ги правя рано сутрин, когато в квартала е все още тихо, и докато си пия кафе и слушам градската тишина, натрупвам една купчинка. Днешните пълнени палачинки с кайма са направени точно така.

Аз не за пръв път пиша за палачинките. Те заемат особено важно място в кухнята ми. Няма човек, който да не обича палачинки, а ако има такъв.. аз не го познавам. Палачинките позволяват вкякакви импровизации, полет на въображението, вдъхновено съчетаване на вкусове и аромати… и дори прозаично обиране на остатъците от разни работи из хладилника. Сладки, солени, с пълнежи, с плодове, изискано френски, австрийски императорски, американски, или във вариант на така обичаните родни катми – толкова много безкрайни възможности!

При всичкото ми палачинкоправене, обаче, трябва да си призная, че не мога да ги подхвърлям зрелищно в тигана. Фактът, че тигана ми тежи почти два килограма вероятно е от значение. Но след като наскоро попаднах на следния текст, веднъж завинаги реших, че НИКОГА няма да пробвам! Ще цитирам източника със съкращения, защото дори и в най-добра интелектуална форма, не съм в състояние да възпроизведа текста, в който става въпрос точно за палачинкообръщането.

„…… характерно движение наляво-надясно, с което човекът проверява дали палачинката е отлепена, последвано от рязко повдигане на тигана нагоре по траекторията на парабола и накрая рязко спиране, с което палачинката се отлепва, инерцията й я завърта, а гравитацията я връща обратно в тигана.

susan-boyle-pancake-flip

А сега една задача: Даден е тиган с дължина на дръжката „l“ и диаметър „d“. Нека „N“ е силата, която прилагаме за придаване на движението нагоре, „q“ e ъгълът, в който тигана се намира първоначално спрямо хоризонталната повърхност на земята, а „p+q“ е ъгълът, в който се намира тигана в крайната си фаза (при рязкото спиране). Самата палачинка пък приемаме, че тежи „w“. Очевидно е, че „l“ и „d“ са константи, а „q“, „p“, „w“ и „N“ са променливи величини. Тоест при обръщането на палачинка ние приемаме, че имаме функция F(l, d, q, p, w, N). Намерете въпросната зависимост между тези величини и намерете стойностите им, за които палачинката ще се обърне перфектно, т.е. полети вертикално нагоре (а не напред или назад) и ще падне обратно в тигана, като по време на „полета си“ ще направи пълно обръщане на 180 градуса спрямо равнината на тигана (т.е. очакваме без да местим тигана палачинката да падне обърната наобратно и то с цялата си площ) . …“

Не разбрахте ли???? Ето нагледно :)))

susan-boyle-1

Страшна работа, не мислите ли? Мдааа, излиза, че освен решителност, трябва и наука! Никога не съм предполагала, че е толкова сложно да се обърне една палачинка! Траектория, парабола!!!! О, Боже, що не си гледам тиганите, ами съм тръгнала с функции, ъгли, равнини и зависимости да се заигравам….

Докато се опитвате да смелите науката, аз набързичко ще изредя продуктите.

Продукти за пълнени палачинки с кайма:

За палачинките (от тези продукти излизат 14-15 палачинки в тиган 28 см):

  • 3 яйца
  • 200 г. брашно
  • 500 мл. прясно мляко
  • щипка сол

За пълнежа:

1 глава лук
2 скилидки чесън
400 гр. кайма
2-3 гъбки (по желание)
сол, черен пипер, 1 ч. л. кимион, чубрица
200-300 гр. настърган кашкавал

За сос Бешамел

50-60 гр. масло (2 с. л.)
50-60 гр. брашно
500 мл. прясно мляко

Приготвянето на пълнени палачинки с кайма:

Всичко е съвсем ясно. Правим си палачинките. Ако можете научно да ги обърнете – шапка ви свалям!

За сос Бешамел съм обяснявала – един  от най-лесните сосове и отнема 3-4 минути. Брашното се запържва в разтопено масло за не повече от минута. Налива се студено прясно мляко и се подправя със сол, черен пипер и индийско орехче. Ври 4-5 минути, докато се сгъсти при непрекъснато бъркане.

пълнени-палачинки-кайма

В друг тиган запържвам лук и чесън, към които добавям каймата и размачквм, докато стане на трохи. Пържа, докато се изпари всичката влага. Пълня палачинките като слагам по 1-2 с. л. от каймата, малко настърган кашкавал и 1-2 с. л. бешамел, а после загъвам като пакетчета. Подреждам плътно в тавичка. Върху всяка слагам парченце домат, поръсвам с кашкавал и поливам с бешамел, ако ми е останал, но обикновено си предвиждам 2-3 с. л. които да сложа отгоре.

 пълнени-палачинки-предястие

пълнени-палачинки-вечеря

палачинки-с-кайма

Добавям 1 кафяна чашка вода и запичам в загрята на 200 градуса фурна за 15-20 минути. Толкова му трябва на кашкавала да се запече, а на пълнежа да се обедини и да стане една разкошна вкуснотия.

 пълнени-палачинки-с-кайма

Всеки един от елементите може да бъде приготвен предварително (дори и от предния ден) и сглобяването да стане преди вечеря. Аз понякога си подготвям палачинките в тавата, загъвам ги с фолио и ги оставям в хладилника до вечерта. Добавям им доматите и кашкавала непосредствено преди запичане, но ако имам гости, тази предварителна подготовка ми спестява стоене в кухнята.

пълнени-палачинки-с-кайма-сос-бешамел

 Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!

Вижте още:

Палачинки с прясно мляко

Американски палачинки

Кайзершмаррн (Kaiserschmarrn)

Катми

Палачинки „Креп Сюзет“

Палачинки Орео

Палачинки с пълнеж

Палачинки с пълнеж от картофено пюре

Палачинки с тиква

Палачинкова торта с шоколад

Солена палачинкова торта

Шоколадови гофрети

(Visited 21 359 times, 6 visits today)