В продължение на доста време моят свекър прави този рибен салам от скумрия. Невероятен майстор е на всевъзможни рибни деликатеси и гъделчета за душата. В последните две-три години обаче, основно се набляга на маринован чернокоп, както в нашата, така и в тяхната къща и аз иззех функциите на собствения си благоверен съпруг, който по принцип се занимава с рибите и мариноването им.
Съвсем откровено си признавам – много ми се хапваше рибен салам от скумрия и понеже не е голяма философИя – колко му е – набързичко спретнах рибите.
Тънката работа е почистването на рибата. Спазвайки инструкциите на свекър ми – рибата се почиства (разрязва) откъм гърба, така че коремната част да остане цяла. Ако не сте го правили преди, да ви кажа, че най-лесно скумрията се чисти, когато не е напълно размразена. Стои стегната и ножът влиза като в масло.
Що се отнася до главата и опашката на рибата, аз ги махам, но свекър ми понякога ги оставя и ги ползва за декорация при сервирането. В случай, че сте решили да оставите главата, внимавайте да почистите от хрилете.
Оттук нататък всичко е много лесно, защото на практика рибен салам от скумрия си е осолена риба, но с ароматни подправки. Единственото важно нещо е да се съобрази времето, в което рибата престоява в сол, а то ще зависи от големината.
Скумрия между 500 – 600 гр. аз осолявам за 18-20 часа. Едри скумрии около 700 грама могат да престоят в сол 24 часа.
Продуктите за рибен салам от скумрия:
- скумрия 600+, желателно е да е по-едра, с тегло около 700 грама
- 1 пакет едра сол
- 2 скилидки чесън за всяка риба
- 1 ч. л. чубрица
- 1 ч. л. червен пипер
- 1/2 ч. л. черен пипер
- 1/2 ч .л. индийско орехче
- 1-2 дафинови листа
- 1-2 зърна бахар
Приготвянето на рибен салам от скумрия:
Скумрията заравям в едра сол като съобразявам времето според грамажа на рибата. Изваждам от солта, измивам я, подсушавам с кърпа без власинки или с кухненска хартия и почиствам от по-едрите кости с пинсета. Почистването може да стане и преди осоляването, но по мое мнение почистването от кости е по-лесно след осоляването, защото месото на рибата вече се е стегнало. Прокаравам ръка по месото, за да усетя къде са костите и ги изваждам.
Намазвам вътрешната страна със счукан чесън, поръсвам с подправките и с дафинов лист, който начупвам на ситно.
Завиването става в посока от опашката към главата. Аз пристягам с конец, но ако нямате конец – завийте на стегнато руло, а самото руло завийте в хартия за печене и захванете с ластичета или с нещо друго, което да държи формата.
След като е овързан, завивам в хартия за печене и прибирам в хладилника за 6-7 дни да узрее.
Нарязвате си тънко-тънко, а останалото прибирате в камерата или във фризера и си вадите, когато решите. Хубавото е, че дори не се налага да размразявате рибния салам. Скумрията, особено по-едрата, е сравнително мазна риба и докато ги извадите от фризера, вече се е отпуснала.
Не е нужно да казвам, че това е идеално мезе за водчица. Хапва се всякак – с лимон, без лимон, но задължително с филийка черен хляб.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Маринован чернокоп и маринован сафрид
5 коментара
Страхотна рецепта!
Непременно ще се опита!
Здравейте,
Кага осолявам. След като премахна вътрешностите или цялата ?
п.п. Благодаря Ви за хубавите рецепти
Besom,
рибата се почиства, осолява се и след това се слагат подправките.
Здравей Кремена,
това си е стара моряшка рецепта, и като морско-моряшко чадо, доста я похапвах като дете, но така и не запомних точната рецепта. Прекрасно е, че си я постнала; преди време се убих да я търся и не я намерих.
Та, въпроса ми е – когато рибата се осолява през тези двайсетина часа, трябва ли да е в хладилник?
Поздравления!
Здравейте Nico,
не, не е нужно да е в хладилник. Времето е достатъчно студено за да стои на балкона, но при по-високи температури – дръжте в хладилник.
Казвам го, защото не знам в коя част на света сте. При нас е хладно, но в Маями със сигурност не е 🙂