Сарми с лапад и кайма
Точно тези сарми с лапад не са постни. Никак даже. Сега му е времето да се хапне нещо по-лекичко, по-разтоварващо, че по празници софрите са по-сериозни. Ние обаче, сме сериозни хора, особено когато става въпрос за храна! Постните, иначе казано – безмесни манджи не са на особена почит сред домашните, а и тези сарми с листа от лапад правя в много малко количество, защото децата ги отбягват упорито.
А лапад да искаш! Изобилно има и в градината на мама и в селото на свекърва ми. Нека! Колкото можем – ще похапнем, но и доста влиза във фризера, въпреки че ме избива на смях като помисля, че още през Април започвам да подготвям зимнината.
Връщам се на сармите с лапад. Рецептата е… всъщност то няма и кой знае каква рецепта. Няма нито точни мерки, нито пък е фатално, ако оризът дойде с 50 грама повече.
Ето продуктите:
- 30-ина листа от лапад
- 300-350 г. кайма
- 100-ина грама ориз
- сол, черен пипер, кимион, чубрица – на вкус
- 1-2 стръка гьозум
Почиствам листата на лапада от дръжките, като на по-едрите листа изрязвам дебелата част на дръжката, като внимавам листото да остане цяло.
Измивам ги и ги топвам във вряща вода по 5-6 листа. Държа ги във водата по 20-ина секунди. Не ги чакам да си сменят цвета, а само да станат гъвкави. Изваждам ги в тавичка и оставям да поизстинат малко, колкото да мога да навивам сармички.
Омесвам каймата с подправките и ориза. Гьозума може да се накълца на ситно и да се добави към каймата или стръкчетата да се пуснат в тенджерката. Аз не запържвам каймата, когато правя сарми, независимо дали са лозови, зелеви или с други зелении.
Завивам сармите с листа от лапад като слагам плънката в широката част на листото и навивам по посока на върха му. Подреждам в тенджерка и заливам с вода, колкото да ги покрие. Добавям сол на вкус (1-2 щипки), 1-2 с. л. олио и притискам с чинийка, за да не „плуват“ сармите. Размерът на тенджерата ще зависи само и единствено от количеството сарми. Аз имам една специална мъничка тенджерка за малки количества, която ползвам за тези сарми.
Варенето на сармите с листа от лапад е на много тих огън. Дори не ги оставям да заврят. В момента на завирането, намалям огъня и ги оставям да къкрят кротичко около 35-40 минути. Ако искам да имат лек загар, готовите сармички подреждам в огнеупорен съд и запичам на грил реотана за няколко минути.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Баница с лапад
- Кюфтета от лапад
- Лапад с яйца и сирене на фурна
- Постни сарми с лапад
- Лапад с ориз
- Супа от лапад с ориз
- Постна яхния от лапад
- Печена агнешка плешка в листа от лапад
Е, тъкмо навреме! Чака ме една пълна торба с днешно набран съседски лапад. Но…само веднъж годишно се „жертвам“ да навивам лападови сарми, останалият лапад ще бъде приготвен по мързеливия начин – накълцан, със същите съставки. Чудесен блог, напоследък само с вашите рецепти си посрещам децата и гостите.
Мария, благодаря ви за доверието!
Чудесно изпипани и обяснени рецепти ,поднесени с прекрасно чувство за хумор. Удоволствие е дори само да ги четеш ! Поздравления! Имам един въпрос – дали листата от лапад може да ги заменя с листа от цвекло?
Хубав ден Ви желая ! Продължавайте все така да вдъхновявате и да ни радвате!
Здравейте, Светла.
Разбира се, че може. На практика техниката е една и съща. Бланширайте листата на цвеклото, колкото да станат гъвкави и да може да се навиват.
Хубави и слънчеви дни и на вас!