Рецептата за скариди саганаки е гръцка и само в едно изречение ще спомена, че името на ястието идва от съдинката, в която се готвят – саганаки. Тоест малко тиганче. Аналогично е на саханче, което е било част от българският бит и вероятно звучи по-познато.
Ще дам продуктите, които са достатъчни за едно такова модерно керамично „саханче“. Моето е с обиколка на дъното 15 см.
- 250 гр. пресни скариди със среден размер
- 3-4 с. л. зехтин
- 1 малка глава червен лук (и с бял става)
- 2 скилидки чесън
- 1/2 зелена пиперка
- 2 с. л. Узо
- 70 мл. сухо бяло вино
- 400 гр. домати от консерва (2-3 едри домата, ако са пресни)
- 100-150 гр. сирене фета
- 1 ч. л. захар
- сол, черен пипер, клонка пресен риган, магданоз за поръсване
Приготвянето:
Аз започвам с приготвянето на соса. Нарязвам лука на ситно и запържвам в зехтин. Към него добавям чесъна и пиперката. След като и те се запържат, добавям узото и бялото вино. Изчаквам да се изпари алкохола и добавям доматите, които са предварително почистени от люспите (ако са пресни) и пасирани. Подправям със сол, черен пипер, захар и клонка риган. Сосът се вари до сгъстяване и след като е готов, към него добавям сиренето.
Веднага дърпам от котлона и прехвърлям в огнеупорен съд. Междувременно, докато сосът се готви, подготвям скаридите.
Почиствам ги от люспите и жилката. Сигурна съм, че знаете – скаридите имат една тъмна жилка, през която минават нещата, които не бихте искали да ядете. За да не обяснявам коя точно, ето я на снимка. За да стигнете до нея се налага да направите лек разрез по гръбнака и да разтворите месото на скаридата.
Не е нищо сложно – жилката се издърпва много лесно. Малко е пипкаво, ако скаридите са повечко, но 15-16 скариди се почистват за 10 минути. Изплаквам със студена вода и са готови за готвене.
Подреждам скаридите върху соса и запичам на фурна до готовност, което ще рече 5-6-7 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна. Скаридите не искат дълга обработка. Порозовеят ли – готови са!
Преди сервиране поръсвам с магданоз. Скариди саганаки се поднасят с хляб, овкусен със сушен риган, зехтин и чесън и изпечен на скара (или грил тиган, фурна… без значение). Узо, бира, вино – вървят и с трите. Лично съм пробвала 🙂
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Калмари с пикантен сос
- Пържени калмари по гръцки
- Панирани калмари
- Миди в сметанов сос
- Салата от миди
- Кавърдисани миди
- Миди с ориз по Бургаски
- Миди с лук, вино и бекон
- Скариди на тиган с масло и чесън
- Спагети от тиквички със скариди
- Рапани с маслини, домати и бяло вино
- Запечени рапани
- Рапани с масло и чесън
15 коментара
Ооо, да такива скариди всеки ден ядем у дома.Шегувам се.Какво не им харесаха готвачите? Аз скариди и морски неща не ям, но тези изглеждат изкусително и бих ги опитала с кеф.
А за онуй състезание – не съжалявай, винаги съм казвала,че нищо не е такова,каквото изглежда.Както пише в българската Уикипедия , с напълно ясен победител, още преди старта:
„MasterChef е кулинарно телевизионно реалити шоу с напълно ясен победител преди старта. В България започва да се излъчва от 3 март 2015 по bTV. Излъчва се два пъти в праймтайма на bTV – вторник, сряда и четвъртък от 21:30 до 22:30 часа.
А на мен пък си ми харесват точно тези „супички“ със сос и „скучни“ ястия…Креми, всеки блогър си е Мастършеф, а пък журЕто и техните на моменти неуважителни коментари са много дразнещи и много хейт… Заради тях ми идва да превключа канала…
Ти си страхотна и следя блога ти с интерес, макар да не пиша често коментари. 🙂
Поздравления за участието!
Креми ,не бях те виждала ,но знаеш ,че се познаваме от фейса и фуриите ! Когато те видях и най вече видях“простите“ „Скариди саганаки“ -си казах : Това е Кремена ! 🙂 🙂 А като чух и определението ,скучна и домашна храна се вбесих !!!! И аз всеки ден хапвам тези скариди ! Глупости ! при нас ,само замразени ,и то ,хайде и аз да не изпадам в подробности !
А да попитам защо като не харесваш нещо и си кажеш мнението се нарича „хейтърство“ ,а ако харесаш нещо и пак си кажеш мнението .. как да го наречем ??? Абе ,Креми хич да не ти пука !!!!!
Чудесни са, изглеждат апетитно и със сигурност ще опитам рецептата. 🙂 А за предаването и журЕто не мисля, че има място за коментар въобще. Гледах първи епизод и до там – пълна загуба на време 🙂
Мили дами,
вие сте чудесни и мога само да благодаря за подкрепата. 🙂
Ех, Креми, малък е света! Гледайки те по телевизията се оказа, че мъжа ми те познава още от ученическите години! Три пъти връщах серията да те видя и не мога да повярвам, че на това интересно ястие ще му се даде определението „скучно“, нооооо журито си знае. Може само ТЕ да съжаляват, че не те допуснаха напред, а ти продължавай да ни радваш всички с вълшебните си рецепти!
Деси, виж ти!!!!
Аз не съжалявам, че не съм продължила.
Обаче я да ми напишеш на мейла кой е мъж ти? То наистина – светът е малък!
Скариди, както и миди, саганаки са ми любими 🙂 и няма шанс да ги нарека скучни.
Поздрави!
Креми, прекрасен блог имаш, пробвала съм твои рецепти и съм супер доволна. Пиша комантар под саганакито и искам да споделя как правя саганаки по гръцки. Запървам скаридите, каквито имам в момента пресни или замразени. Прибавям доматен сос от средно големите алуминиеви консерви и оставям да ври десет минути, след което добавям на вкус черно пиперче, на върха на ножа канела, босилек, розмарин, кориандър, сирене фета и твърд кашкавал, оставям на котлона още 5 минутки и саганакито е готово. Ако случайно остане саганаки, сварявам макаронки… любимите ми са Пенне и добавям остатъка от саганакито, разбърквам, соса влиза в дупчиците и става чудно вкусно яденце.
Продължавай да твориш чудеса, а ние ще готвим с теб четейки рецептите ти и след теб готвейки твоето ястие.
Злати, благодаря ти за милите думи и споделената рецепта.
Обожавам такива ястия, които имат стотици варианти и във всеки дом си има начин на приготвяне.
У нас никога не остават ни скариди, ни сос 🙂
А и сега тепърва започват летните месеци и рибните рецепти! 🙂
Отбивай се в моето ъгълче. Винаги сте добре дошли!
Здравей Креми,
Тъй като съм на почивка в Гърция и ми попаднаха разкошни продукти, използвах рецептата ти като идея са си направя скариди -саганаки. Не се сърди, но още като я четох открих някои слабости, които искам да ти споделя:
1.Няма как да залееш зеленчуци с алкохол (узо) и да не фламбираш
2.След узото, за мен добавянето на вино е не просто излишно, а направо фатално за рецептата. Ще вкара аромати и киселина, които по никакъв начин не могат да се съвместят с доматите, след това.
Вместо вино, сварих главите и телата с хайвера на скаридите. Бульона го прецедих и добавих след фламбирането, преди доматите, да се сгъсти и развари зеленчуците.
3. Писала си правилно, че соса трябва да се сгъсти, но на снимката ти е недоварен. Възможно е и да е за целите на фотографията (не винаги най-вкусното е най-фотогенично:)
4.5-6 мин.за скаридите са много. Стават твърди и не толкова вкусни.
Имай предвид, че аз съм аматьор и не съм готвач, a си позволявам да те критикувам.
Водещите на Мастър шеф са много много висока топка готвачи и според мен са те оценили обективно,0₩ дори спестявайки ти част от истината.
Здравей, Любчо!
благодаря, че си отделил от времето, отредено ти за почивка, за да напишеш мнението си.
Аз няма за какво да се сърдя, още повече, че мнението ти е „по принцип“, а не защото си опитал съчетанието на продуктите, така както са описани.
За едно нещо съм съгласна с теб – Шеф готвачите са висока топка. Жури в реалити формат по българска телевизия…. надявам се, че ще ми позволиш да имам собствено мнение по въпроса.
По отношение на коментарите за узото и виното приемам, че също са плод на твоето лично виждане. Бих те посъветвала да опиташ, преди да критикуваш „по принцип“. Ще забележиш, че сладостта на лука и чушката, сладостта на узото (2 с.л. алкохол в горещ тиган няма как да ги фламбираш, освен ако просто не искаш да си поиграеш с огъня) идеално се подчертават от виното (70 мл вино се изпаряват за по-малко от минута в горещ тиган, но аромата остава), а като сложиш в сметката и захарта, получаваш един чудесен, богат доматен сос, балансиран от естествените захари на лука, чушката и комбинацията от останалите съставки.
Думи като „фатално“ в кулинарията мога да употребя само при консумация на отровни гъби.
Уверявам те, че 5 минути за скаридите не са никак много, когато ги сложиш сурови във фурната. Времето за готвене ще зависи и от размера на скаридите. По-дребни скаридки съвсем естествено ще искат по-кратка топлинна обработка.
Пожелавам ти приятен престой в Гърция и прекрасни кулинарни приключения! Гръцката кухня предлага изключителни ястия, така че – наслаждавай се!
Стана ми любопитно и порових за тази рецепта. В интерес на истината на повечето места я дават с вино, но за мен виното и фурната в тази рецепта са безсмислени. Представям си стар гръцки рибар, затопля зехтина в тигана, хвърля в него малко лук, (чесън, чушка ако му се намират, ако не здраве) после някакъв алкохол, вероятно тсипуро, доматките да поизврат и накрая скаридите (небелени) и сиренето, разбъркваш и поднасяш. Така би трябвало да се приготви „автентично“ тази рецепта, другото незнам как и защо е измислено след като с нищо няма да подобри вкуса на ястието.
Привет, Любчо,
Защо, какво и как, по какви причини и поради какви съображения братята гърци са измислили рецептата, не се наемам да коментирам.
Факт е, че са царе в приготвянето на риба и морски дарове.
Надявам се, че почивката ти продължава и се наслаждаваш на прекрасно време!
Разрових се за тази рецепта и в интерес на истината на повечето места я дават с вино.
За мен обаче виното и фурната са излишни. Представям си стар гръцки рибар.
Затопля зехтина в тиган. Хвърля лука да се позапържи. Чесън, чушка, ако му се намират, ако не, здраве. Сипва малко алкохол, най-вероятно тсипуро. След това доматите. Като поизврат, мяташ вътре скаридите, не белени и натрошаваш сиренето. Разбъркваш и поднасяш. Така според мен би трябвало „автентинчно“ да се приготви тази рецепта. Другото не знам кой и защо го е измислил след като с нищо няма да подобри вкуса на ястието