Да започна с това, че стек Солзбъри може да чуете произнесено като стек Сейлсбъри или Салзбъри, но става въпрос за едно и също нещо. Измислен е от доктор Джеймс Хенри Солзбъри (James Henry Salisbury), останал в историята, давайки името си на това ястие и коментарите си по отношение на диетичното хранене.
Само като любопитен факт ще спомена, че доктор Солзбъри препоръчва похапването на това кюфте по три пъти на ден, като между храненията следва да се пие топла вода. Като ястие стек Солзбъри датира от около 1897 година, но добива популярност по време на първата световна война, като опит от страна на родолюбивите Американски войници да заменят името „Хамбургер“, тоест стек от Хамбург (става въпрос за града Хамбург).
Толкова за историята на ястието. Сега няколко думи за това какво е стек Солзбъри. Както и да го наричаме, това е едно кюфте, което се приготвя от смляно говеждо месо и традиционно се сервира със сос „грейви“ или друг тъмен сос, а много често и със сос от гъби. В днешно време, стек Солзбъри се сервира и с картофено пюре и така се опровергават всички теории на диетичния доктор!
Две думи за каймата и продължавам нататък. В България говежда кайма ….. айде, няма да казвам нищо….. Изчела съм доста рецепти, в които този стек се приготвя с телешка кайма и ако сте сигурни, че няма да ви се падне кайма от най-дъртата и инатлива крава в северното полукълбо – пригответе стека с телешко. Ако ли не – побългаряването на рецептата със свинска или смесена кайма се налага от само себе си.
Накрая няколко думи за самата рецепта. Досега не ми се е случвало да видя две еднакви рецепти. Тази рецепта има толкова много разновидности, че е много трудно да се каже коя е „автентична“, което само идва да докаже, че такива „традиционни“ рецепти варират колкото си искат и всичко е въпрос на вкус. Аз ще предложа моят вариант и ще посоча няколко възможности.
Продуктите:
- 1 кг кайма (говежда, но ако няма… няма. Ползвайте телешка, или смес)
- 1 глава ситно нарязан задушен лук
- 1 яйце
- 2 филии хляб, накиснат в мляко
- сол и черен пипер на вкус
- 4-5 с. л. олио за запържване на кюфтетата
Оттук нататък възможностите да се овкуси месото са:
риган, майорана, сос Уорчестър, 1-2 с. л. кетчуп, горчица на прах – всички тези съм ги срещала в различни източници. Изводът – подправете по ваш вкус!
За сос от гъби
- 300-400 гр. печурки
- 2 скилидки чесън
- 2 с. л. масло
- 300 мл. бульон (или вода)
- 2-3 стръка мащерка
- сол, черен пипер на вкус
- 2 ч. л. царевично нишесте, разтворени в 1 каф. чаша вода
Приготвянето:
Подправям и омесвам каймата. На мен ми харесва повече, когато в нея има задушен лук. Оформям по-големи кюфтета, горе долу с размер на две обикновени, като съвсем леко сплесквам. Запържвам кюфтетата от двете страни, колкото да се запечатат, и прехвърлям в съдинка да изчакат.
Изливам излишното олио в купичка и в същия тиган запържвам гъбите. Предпочитам да са от тъмните печурки, защото сосът става по-тъмен на цвят. Към гъбите добавям маслото, чесъна, нарязан на ситно и мащерката. Заливам с бульон и оставям да заври. Накрая сгъстявам с царевичното нишесте. Само ако искате, може да добавите и 100-ина мл. сметана, за да вдигнете още калориите на ястието и Доктор Солзбъри да ви дърпа ушите!
Заливам кюфтетата с гъбения сос и запичам в предварително загрята фурна на 200 градуса за 20-ина минути.
За поднасянето може да се придържате към популярното картофено пюре или по-здравословни салатени варианти.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Кюфтета по Мандраджийски на скара
Кюфтета с доматен сос на фурна
Пухкави, сочни пържени кюфтета
8 коментара
Креми, ти ме разби тотално. Някой от домашните ще го отнесе сега заради теб…..отива за кайма в месарницата.
Благодаря ти, за пореден път съм силно впечатлена! Комплименти! 🙂
Ели, много ме разсмя!
сТРАХОТНИ КюФТЕТА! щЕ СЕ ХАРЕСАТ НА ЧОВЕЦИТЕ У ДОМА, ЗАЩОТО СА С ГЪБЕН СОС 🙂 щЕ ГИ ПРОБВАМЕ В СЛЕДВАЩИТЕ ДНИ, ДА МЕ ИЗВИНИШ, но каймата ще бъде от глиган 🙂 пък
Спокойна неделя
ПП: Лелееее, извинявам се за вида на ръкописането горе -къде големи, къде малки букви….
Нищо му няма на ръкописането, Пепи, но виж – за глиганската каймица….. ееехххххххх…… ще позавиждам!
Рецептата е страхотна. Направих чудесна изненада в къщи. Благодаря.
Наталия,
много се радвам, че ви е харесало! 🙂
Страхотни са!Една от любимите рецепти