Рецепта с невероятно име. Суджукакя с критараки. Опитайте да го изговорите десет пъти едно след друго, но бързо! :). Смешно е, нали? Когато за пръв път сготвих тази манджица мъж ми, чул-недочул, решил, че ще ядем „косомаки“ (което вероятно е нещо като космато суши – а защо е смесил в мъжкия си ум косми и хосомаки – не знам!) и беше на стъпка да вика линейката да ме приберат в онова специализирано заведение, където цял ден ходиш по нощница, ама никой не ти забелязва и дори да си мислиш, че си Наполеон – то поне ще си в компания на равни на ранга и нивото си!.
Всъщност суджукакя, въпреки екзотичното си звучене, са просто кюфтенца с доматен сос, казано на гръцки. Критараки, обаче, е познато с много имена. Пиньолина (pignolina), орзо, арпа-фиде. Разликата е в това, че в нашите магазини не е толкова издължено както това, което се продава в Гърция и прилича по-скоро на ориз.
За разликата в продуктите из отделните държави… честно казано дори не ми се говори. Това, че едни и същи продукти, от една и съща марка са различни и на вид и на вкус в различните държави надали ще е изненада за някого. Българските жени правят чудеса в кухнята, на които малко други са способни, особено с наличните на пазара ни продукти. Както и да е – темата не ми е весела, затова няма да навлизам в нея, а преминавам направо на кюфтетата.
Отличителното на гръцките кюфтенца с доматен сос са две неща. Първото е, че се правят от телешка кайма, и второто е, че се оформят като кебапченца. Да кажа две думи само за каймата. По странна орисия, винаги, когато купувам телешко, ако ще и най-скъпото да е, ми дават месо от най-дъртата, инатлива и проклета крава, на което може да се зарадва само някой Орк (знаете какво е орки, нали? Всички сте гледали „Властелина на пръстените“). Неволята ме принуди да прибягвам до смес от телешка и свинска кайма, която съвсем леко отстъпва от вкуса, но поне не отскача като гума от чиниите.
Ето ги сега продуктите:
600-700 гр. телешка кайма (ако нямате качествена, пробвайте със смес)
3 с. л. галета (2 филии стар хляб, накиснат в гореща вода)
1 яйце
магданоз
2 скилидки чесън – нарязва се
1/2 глава лук
1 ч. л. кимион
черен пипер, сол на вкус
брашно за овалване (аз смесвам царевично и бяло)
Доматен сос:
1 глава лук
2-3 скилидки чесън
800 гр. домати от консерва (един стандартен домашен буркан)
сол на вкус
2 щипки захар (ако доматите са по-киселички да ги тушират лекичко)
Омесвам си каймата с подправките и лука, чесънчето, накиснатия хляб. На мен повече ми харесва, когато е с хляб, но ако сте свикнали да омесвате каймата с галета – карайте, както сте си свикнали. Рецептата е съвсем домашна, и ако вземете да сравнявате, ще намерите разлики, както е при сармите, да речем. Едни пържат каймата, други не. В някои краища на страната сарми се правят с кълцано месо, а не с мляно. Да не говорим за мусака – то е със заливка, че без заливка, че с пържене, без пържене, с мляко, без мляко – във всяка кухня – собствен табиет.
Оформям каймата като дълги кюфтета. По-скоро приличат на крокети, отколкото на кебапчета. Кебапчетата са по-дълги и тънки, а гръцките кюфтенца са по-къси и набитички :). Изпържвам ги на умерена температура, изваждам ги в една тавичка да почакат и в същия тиган правя доматения сос. Ако сте сложили повечко мазнинка – излейте я в една купичка и си оставете само 3-4 лъжици, в които да запържите лук и чесън, към които се добавят пасираните домати. Варя около 20-25 минути и връщам кюфтетата в соса. Трябват им 7-8 минути да поврят кротичко заедно с доматите и взаимно да се овкусят.
Междувременно сварявам „критараки“-то в отделен съд по начина, по който варя паста. Водата завира, подсолявам и пускам арпа-фидето. Това е всичко. Ръскате магданоз, наливате си чаша вино и започвате да си представяте, че сте нейде из Гърция.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Кюфтета по Мандраджийски на скара
Кюфтета с доматен сос на фурна
Пухкави, сочни пържени кюфтета
6 коментара
Ох ,така си го описала ,че няма как да не го наготвя !!!! 🙂 🙂
Славе, сега ще допълня щипка захар за доматения сос, че забравих да напиша.
А като наготвиш – обади се и ще долетим да помагаме да го изядете!
На моите 3-ма мъже ли ще помагаш ??? Сега имам само двама ,ама понякога не мога да има насмогна ! 🙂 🙂
С удоволствие следя всеки ден рецептите ти, Креми, и съм благодарна на Марга, че ме запозна на рождения си ден миналата година с теб, такъв прекрасен човек и с невероятно чувство за хумор! Продължавай всеки път така, толкова рецепти съм опитала и толкова много неща съм научила от теб, за което ти благодаря!
Деси,
аз благодаря за комплиментите! Изказала си се толкова ласкаво, че чак не ми се вярва, че е за мен 🙂
Радвам се, че мога да съм полезна.
Всичко описано е точно така. Само да добавя, че може да се сменят критараките с макаронени изделия от всякамъв вид и форма, но често и с ориз – пилаф…Браво за прекрасното описание – и най- мързеливата домакиня ще и се прииска да ги направи.