Тарталети с немски маслен крем и плодове
В рецептата за тарталети с немски маслен крем, интересната част е точно кремът. Аз и друг път съм показвала рецепта за тарталети, но с ванилов крем, към който се добавя масло и кремът Патисери се превръща в крем Муселин. Това е кремът, който обичайно се ползва за пълнеж на еклери, но и в неговото приготвяне има варианти.
Във френската кухня студено масло се добавя на кубчета, а когато маслото се добавя след изстиването на крема и с помощта на миксер, тогава вече имаме Немски маслен крем (German buttercream) или custard buttercream, но може да го срещнете и с името крем Муселин. Немският маслен крем е изключитено приятен за работа, гладък и копринен, шприцова се лесно, а за вкуса – не е нужно да обяснявам. Ясно е, че е вкусен!
Разликата е само в начина на добавяне на маслото към крема, съставките са на практика едни и същи, но различните техники дават различен краен резултат. При добавяне на масло като кубчета, кремът е доста по-плътен, докато при смесването на масло и крем с помощта на миксер – доста по-лек и въздушен.
Пропорциите на крем/масло варират в различните рецепти, като най-предпочитан е вариантът 2:1 в полза на крем Патисери. Разбира се, въпрос на индивидуален вкус е дали предпочитате по-маслен вкус и да увеличите маслото.
Продуктите за тарталети с немски маслен крем:
- 300 г. брашно
- 200 г. студено масло
- 100 г. захар
- 1 яйце
За крем Патисери:
- 400 мл. прясно мляко
- 120 г. захар
- 1 шушулка ванилия
- 2 жълтъка
- 50 г. царевично нишесте
- 150 г. меко масло
За украса:
- ягоди
- листа мента
- 5 г. желатин
- 50 мл. студена вода
Приготвяне на тарталети с немски маслен крем:
Брашното, пудрата захар и маслото, нарязано на кубчета се смесват в блендер (или се претриват с ръце) до получаване на маслени трохи. Добавя се яйцето и се омесва бързо, колкото да се събере тестото. Това тесто не иска почти никакво месене, а просто да се събере. Колкото повече месене, толкова по-малко ще е хрупкаво накрая. Завива се в найлоново фолио и се прибира в хладилник за поне 30 минути. Може да приготвите тестото и на предния ден и да оставите в хладилника.
Охладеното тесто се разточва на кора с дебелина 4-5 мм и се изрязват кръгове с диаметър по-голям от диаметъра на формите за тарталети. Притиска се за да прилепне добре и излишното тесто се отстранява. Тестото се надупчва с вилица и формите се прибират за 30 минути в хладилник, за да се стегне маслото в тестото. Във всяка форма се слага лист хартия за печене и се насипва тежест. В моя случай е нахут, който ползвам от много време, но едра сол, леща, боб ще свършат същата работа.
Печенето – в предварително загрята фурна на 180 градуса. Пека 10-12 минути „на сляпо“, след което махам хартията и „тежестите“ от формите и доопичам за още 10 минути. След изпичане тарталетите се вадят от формите и се оставят да изстинат напълно.
Крем Патисери:
300 мл. от млякото, заедно със захарта и ванилията се слагат на котлона. Жълтъците, нишестето и останалото мляко се разбъркват до гладка каша. Сгорещеното мляко се налива на тънка струйка при жълтъците и цялата смес се връща на котлона. Вари се на умерен огън при непрекъснато разбъркване до сгъстяване.
Повърхността на крема се покрива с найлоново фолио, за да не хваща кора и се оставя да изстине напълно.
Мекото масло се разбива с миксер и към него на части се добавя напълно охладеният крем Патисери. Подчертавам – НАПЪЛНО ОХЛАДЕН. Разбива се на бавна до средна скорост и до пълното усвояване на крема преди да се добави следващата част. Готовият крем се прехвърля в пош и се шприцова в тарталетите.
Желатинът се накисва в студена вода, а след това се разбърква на водна баня до пълното му разтваряне. С четка се намазват ягодите или други плодове по избор. Вариант е да сложите плодовете непосредствено преди сервиране и да не желирате.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Бадемов крем
- Бадемов крем Балкантурист
- Боровинкова панакота
- Итънска бъркотия с малини
- Итънска бъркотия с праскови
- Карамелен крем с кокос
- Крем Капучино
- Крем карамел
- Крем карамел с тиква
- Крем Каталана
- Малинов мус
- Млечен крем с ягоди и мента
- Мус с круши
- Панакота с лавандула и мед
- Панакота с праскови
- Панакота с тиква
- Пудинг с чия и тиква
- Сметанов крем Кардинал
- Шоколадов крем
- Пастички с ванилов крем и сметана
- Ягодов терин с бишкоти
- Шоколадова мус торта с кафе
Прекрасни сладки тарталети!
Много ми харесаха, Креми!
Изкушаващи снимки!
Благодаря!
Любим крем у нас, така че често ще го виждате 🙂
Обичам масло добавено към Патисери, но не бях гледала за техники 🙂
Благодаря ти за обясненията, Креми!
Гуш!
Дани,
надявам се да са били полезни обясненията.
За мен, тази техника дава по-приятен резултат като текстура и усещане. Количеството масло може малко да се завиши, но то пак си опира до личния вкус.
Браво на майстора,който ги е сътворил и благодаря за подробното описание на рецептата.
Здравейте. Колко броя тарталети излизат от тази доза и какъв ви е размера на формичките?
Благодаря 🙂
Изглеждат супер! Сигурна съм, че и на вкус е така 🙂
Красотички :*
ЧУДЕСНИ СА. БЛАГОДАРЯ ЗА ХУБАВАТА РЕЦЕПТА.СЪС СИГУРНОСТ ЩЕ Я ПРОБВАМ.
Здравейте! Чудна рецепта! Може ли информация за формите, къде може да ги намерим?
Здравейте, Диана,
това са най-обикновени форми. Продават се в магазините за домашни потреби.
Здравейте, може ли за мъничко уточнение относно захарта в тестото: обикновена или пудра?
Здравейте,
най-добре е, ако имате захар с фини кристали. Ако ли не – ползвайте обикновена.
Може и с пудра захар, тестото става много гладко, но това тесто по принцип се прави с кристална захар.
Бързи,лесни и мн.вкусни. Правя ги редовно.