Тиквички по градинарски
Веднага ще отговоря защо това са тиквички по градинарски. Както казва майка ми, защото всичко в манджата е от градината. Рецептата е много простичка, и по същината си това е една съвсем лятна манджа.
Тези тиквички по градинарски, като всяка постна манджица, са вкусни и топли и студени. Като всяко ястие със сос, са не-особено-фотогенични, но това да не ви плаши. Сосът е просто чудесен, а комбинацията от вкусовете на пресни зеленчуци е вълшебство! Още по-хубаво е, че не отнема много време и основно се налага да се понакълцат зарзаватите, но това пък не е трудоемко и човек може да „готви“ седнал… няма как да стане легнал, но пък някой може да пробва. 🙂
Продуктите за тиквички по градинарски:
- 2 големи (3 по-малки тиквички)
- 2 големи глави лук
- 2 големи моркова
- 2 зелени чушки (и червени може, но в градината са още зелени)
- 5-6 скилидки чесън (не е много, точно си идват)
- 500 мл. пресни домати (смлени или настъргани)
- 100 мл. бяло вино
Подправките – изцяло по личен избор. Аз сложих от това, което отглеждам в саксии на балкона си.
- 7-8 листа пресен босилек
- 10-ина стръка магданоз
- 2 клонки риган
- 3-4 листа салвия
- Нямах копър, но ако имате – сложете
- сол и черен пипер – на вкус
- кашкавал за поръсване
- брашно за овалване на тиквичките
Лук, чесън, морков и чушка нарязани на ситно запържвам в олио, докато поомекнат. Наливам бялото вино и изчаквам да изври. Добавям смлените домати, зелените подправки, сол на вкус и черен пипер. Оставям на котлона да поври само 5 минути, колкото да се обединят ароматите. Целта не е да изпарим влагата от соса. Тя ще ни трябва в тавичката.
Нарязвам тиквичките на тънки колелца и обрашнявам всяко колелце. Важно е да подчертая, че нарязването на тънко (3-4 мм) предотвратява тиквичките да имат вкус на сварени в края на готвенето. Подреждам в тавата ред тиквички и заливам с половината от зеленчуково-доматената смес. Слагам втори ред от набрашнените тиквички и останалият сос. Тавичката заминава в предварително загрята на 200 градуса фурна за 45 минути.
Ако по някаква причина доматения сос е поизврял (тоест заплеснала съм се, говорила съм по телефона, чоплила съм нещо из интернет), добавям 1 каф. чашка вода. Трябва да има достатъчно влага, която да досготви зеленчуците и да остане гъст сос, който се самосгъстява заради брашното по тиквичките. От време на време поглеждам какво се случва във фурната, за да не се окаже, че ми е малко течността.
След като са почти готови, наръсвам кашкавал и връщам във фурната за 10-ина минути, колкото да се стопи кашкавала.
Както казах вече, много са вкусни топли. Добре известен е фактът, че постните манджи най-добре си вървят с чесън, някои предпочитат сирене, а за мъжете е добре да предвидите някаква мръвчица за мезе, че след като хапнат може и да ви попитат – „А каква ще е вечерята?“…
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Мусака с тиквички и кайма
- Бърза и лесна запеканка с тиквички
- Спагети от тиквички със скариди и чесън
- Руло от тиквички и крема сирене без печене
- Тиквички с ориз
- Спагети от тиквички с пиле
- Запечени рулца от тиквички с кайма
- Тиквички на фурна
- Пълнени тиквички с кайма и доматен сос
- Кюфтета от тиквички
Изглежда приказно вкусно! Пишеш и с чувство за хумор,за заплесването – всички сме в кюпа 😉 Благодаря за споделената рецепта, ще я направя.
Когато правя крем карамел и вече е изстинал го обръщам преди сервиране винаги на дъното на чашката остава не разтворен карамел и не мога да си обясня защо се получава така.Ти как точно правиш карамела?
Привет Антония,
за крем карамела можеш да прочетеш ето тук – https://www.cookwithasmile.com/?p=6085
Рецептата е уникална!!! Браво! 🙂 Снощи сготвих една тава, а днес вече е празна 🙂
Яни,
този ефект ми е добре познат 🙂
Радвам се, че сте се доверили на рецептата!
Изключително вкусно лятно ястие. Благодаря за рецептата!
Благодаря ви, че сте се доверили на рецептата, Таня! 🙂