Ярешко печено с адската смес на Пепи Стоева е нещо, което трябва да влезе в списъка „100 неща, които трябва да опитам“, при това измежду първите 20 позиции. „Адската смес“ си го измисли самата Пепи, когато коментирахме рецептата й за печен заек. Тогава тя нарече тази „замазка“ с това звучно име и за мен то лепна като ръкавица. А заека, приготвен по този начин е много, много вкусен. Пробвала съм!
А днешната рецепта започна в една дъждовна петъчна вечер около 9 вечерта. Представете си как кротко кръстосвам и преравям интернетските дебри, когато виждам, че наш приятел писал съобщение. Мига, святка… видях аз най-после, че някой има кулинарен зор и разговора протича горе-долу така:
– „Кремо, ко прайш?
– Мотам се…
– А нещо специалитет с ярешко знаеш ли?
– Що? Какво искаш да го правиш? Да го печеш или на манджа?
– Ааа, не бе. Мисля да го донеса у вас, че сега ми го донесоха прясно-прясно, ти да го сготвиш, да се съберем и да го опукаме.
Щом е за събиране и за опукване на 4-килограмов „мишковълк“ – първа съм наредена. След 20 минути ярешкото беше доставено и прибрано да нощува в моя хладилник. Още докато го изчаквах да пристигне се сетих, че това което искам да му случа е точно „Адската смес“. Дотук добре. Обаче… Винаги има едно „НО“, нали? Моят препъни-камък се оказа размера. Аз си бях намислила да го изпека цялостно някак си, да е пейзажно и фотогенично, обаче – НЕ! Може и да е дребен мишковълк, но се оказа, че нямам достатъчно голяма тава, която да го събере, дори и тавата от фурната дойде малка. Въртях го насам, натам, побутвах, натисках – все отнякъде нещо стърчи… Е, нямаше как. Наложи се да жертвам външния вид за сметка на вкуса. Русев ми го разряза, докато аз висях на главата му да казвам как точно искам да са парчетата и тайно се чудих дали е подходящият момент да спомена, че може би е време да си купим по-голяма печка?
Ето продуктите за „Адската смес“, както са дадени от Пепи (за над 1.5 кг). Аз увеличих количествата с 1/2, тъй като моето яре беше около 4 кг.
7-8 тънки ленти сланина, или суров бекон (не пушен!)
5-6 стръка салвия
Приготвянето.
Това, което промених, е че разтопих маслото и към него добавих всички останали съставки. С кашата намазах месото и го оставих да престои 3 часа преди да влезе във фурната. Добавих бялото вино и около 200 мл. вода в тавата, завих плътно с фолио и 3 часа по късно нещата изглеждаха така :
По отношение на печенето – пекох 40 минути на 180 градуса и още 2 часа на 160. Махнах фолиото и още 20-30 минути пекох открито, като поливах със соса.
Отчетът е, че се събрахме и дадохме най-доброто от себе си. Хапнахме и пийнахме от сърце.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
10 коментара
ауууу ама като гледам много добре сте се раздали на това печено месце 🙂 Браво на приятелчето ти, че ти е дало такава хубава мръвка, върху която да се развихриш!
Ама наистина е адска адската смес :)) Истината е, че предпазва всяко месо от изсушаване при печене, Креми 🙂
Така е, Пепи!
Невероятно крехко и сочно става. Мисля, че една Нобелова награда за върховни кулинарни удоволствия трябва да ти бъде връчена тозчас!
Адаш, голям звер си сготвила, бравос! 😉
Напомня ми как по Гергьовден се борихме с едно агънце да го съберем в тавата за печене в пещта. Справихме се, но се появиха многознайковци, които ни увериха, че си има чалъм и за това. Сгъваха го на подходящи места, слагаха тел тук-там и бяхме готови.
Чудесно си го приготвила!
Като в приказките..и аз бях там..три дена ядохме, пихме ..и се веселихме :)) ….почти, че дзвер си беше 🙂
Здравейте, наистина няколко пъти съм пробвала вашата рецепта и става уникалноооо, ако може да ми отговорите къде си закупувате салвия,че в няколко голями маркети съм търсила и няма, пък ми и трябва и за други рецепти,а сте споменала,че може да се сложи.Ще съм благодарна ако ми отговорите 🙂 Ако може да ми пишете на ймеил: radi_926@abv.bg
Ради, писах ви.
Здравейте. Снощи приготвих печено ярешко по Вашата рецепта и стана превъзходно. Съпругът ми не спираше да повтаря „много вкусно“ 🙂
Благодаря!
Здравейте Кремена ! Благодаря за хубавата рецепта. Сега в хладилника ми има една ярешка плешка (и ние я срязахме да се вмести в тавата) и чета в мрежата варианти за приготвяне. Спрях се на вашия, защото както вие, така и Пепчо готвите с вкус – доближаващ се до нашия. Решила съм да го правя в голям гювеч. Имам въпрос – къде се слага бекона (имам малко, ама май е пушен) ? Имам салвия, но е сушена – ще стане ли? И ако добавя сух джоджан и мащерка – ще се комбонират ли добре ? Ще ползвам бира вмвсто вино, че нямам в момента. Благодаря предварително за отговора. Бъдете жива и здрава!:)
Здравейте, късно виждам въпроса, вероятно месото вече е изпечено.
Бекона се слага върху месото. Да, ще стане и с изсушена салвия – окло 1 ч. л. сложете.
Що се отнася до комбинацията салвия-джоджен-мащерка, въпрос на вкус е. Салвията и джоджена са доста доминиращи, ще трябва да си изберете коя от двете искате да усещате.
Ееее, току-що „опукахме“ две кила ярешко. Тази „адска смес“ ще намери адска употреба за всякакво месо, е нямах салвия, но бравурите, които получих са благодарение на Вас! Благодаря Ви!