Домашен сладолед Нуга
Да се направи домашен сладолед Нуга не е никак трудно. Ако трябва да съм честна, това дори не е сладолед. Това е вълшебство! Страстта ми по сладоледа Нуга датира отпреди няколко години, когато за пръв път го опитах в заведение. Може би защото обичам вкуса на смокините, може би защото по някакъв начин този сладоледен десерт се появи като кулинарно откровение в онзи момент. Простичък, без претенции, а в същото време фин, лек и изискан като соло на цигулка в лятна нощ.
Сладоледът Нуга има няколко разновидности в рецептите, които съм срещала. В едни от тях в съставките има мед, в други шам фъстък, някои варианти не допускат кроканът да бъде от друго, освен от бадеми, други твърдят съсвем обратното. Произходът на сладоледа Нуга се свързва традиционно с Франция и областта Прованс, където Нугата добива популярност в края на 18 век и тази популярност се свързва с отглеждането на бадеми в областта.
Съвсем по френски, ще срещнете рецепти с мед и лавандула, с малини или шоколад, но както вече казах, този десерт има много разновидности и вариации в съставките, които се свързват със съответните региони, където се прави. Професионалистите го причисляват към групата „Семифредо“, тоест полу-замразени.
От всички разновидности и варианти на рецепти, избрах тази на Мама Тин от форума на бг-мамите (с малка адаптация от моя страна), защото най-много се доближава до вкуса, който търсех да пресъздам. Преди много време друга мама ми изпрати рецептата, за което съм и много благодарна.
Продуктите за домашен сладолед Нуга:
500 мл. сметана 30% (ако намерите 35% още по-добре)
3 яйца
7-8 (или повече, ако желаете) зелени смокини от сладко
1 ванилия от шушулка (1 с. л. ванилов екстракт)
6 с. л. захар
За крокан:
5-6 с. л. захар
бадеми (или други ядки)
Приготвянето:
Започвам с крокана, защото той има нужда да изстине. За днешната доза домашен сладолед Нуга, избрах да е с орехови ядки. Ще отделя съвсем малко внимание на крокана, защото наскоро отговарях на въпроса – Как да си направя домашен крокан? Моя дружка нещо имала проблеми с карамелизирането на захарта. Ставали бучки, спичало се… както и да е. Аз ще споделя скромния си и непрофесионален опит с домашния крокан и това, което ме е научила Неволята.
Слагам захарта в тиган с незалепващо покритие. Оставям я да се карамелизира. Тук важното е, че температурата на котлона не трябва да е много висока, защото има опасност карамелът да горчи, което е резултат от „прегаряне“ на захарта. На моят 9-степенен котлон, аз вкючвам на 7, а когато карамелът е почти готов, дори изключвам котлона и ползвам само остатъчната топлина. Другото нещо, което научих с годините – НЕ БЪРКАМ захарта. Когато започне карамелизацията разклащам тигана, или леко го завъртам, така че нестопената захар да се смеси с тази, която вече се топи. Започвам да разбърквам едва, когато почти всичката захар се е стопила. Другото много важно нещо, което трябва да се знае – аз не оставям захарта без наблюдение. Въртя се наоколо и я държа под око, защото веднъж тръгне ли да се топи, процесът е доста бърз.
Добавям орехите и внимателно разбърквам, докато всички са добре покрити с карамел. Изсипвам върху тава, покрита с хартия за печене. Оставям го да изстине, а междувременно си приготвям другите съставки.
Разделям белтъците и жълтъците и разбивам, като добавям по 3 с. л. захар. Жълтъците трябва да станат на пухкава въздушна и гладка смес. Ако всичко е нормално те ще утроят и учетворят обема си. Ако имате притеснения заради суровите жълтъци, разбийте ги на водна баня. Накрая им добавям ваниловия екстракт.
В отделна купа разбивам белтъците до твърд сняг и смесвам с жълтъците. Дотук всичко звучи, сякаш ще правим пандишпанов блат.
Сега за сметаната. По ваша преценка ползвайте сметана от животински произход или растителна. Разликата е не само във вида, но и във вкуса. Ето тук ще ви покажа как 500 мл. растителна сметана напълват една цяла купа, което означава, че трябва да имате достатъчно големи съдове. Животинската сметана има малко по-жълтеникав цвят, по-плътен вкус и няколкото разновидности в нашата търговска мрежа, които съм ползвала, не набухват толкова, колкото растителните. Личните ми предпочитания са към сметаната с животински произход, но не е нужно да се притеснявате чак толкова. Сладоледът ще се получи и с двата вида сметана. Въпреки това, потърсете млечна сметана. Вкусът и консистенцията ще са несравнимо по-добри.
Внимателно смесвам всичко в купа. Ползвам силиконова шпатула. Към сметаново-белтъчно-жълтъчна смес добавям нарязаните смокини и натрошеният крокан. (Аз слагам парчета крокан в найлонова торбичка и го троша с един дървен чук. Има страхотно терапевтичен ефект да поблъскаш с чука върху карамелизирани ядки, но вие си ползвайте блендер, чопър или нещо друго, с което си улеснявате живота).
Ако искате да сервирате домашният сладолед Нуга на драги гости – облечете с найлоново фолио кексова форма, или кръгла тавичка, притиснете добре, сложете парче фолио и отгоре и приберете във фризера. Там температурите са достатъчно ниски, за да може вълшебството да е готово за 3-4 часа. Ако си е за домашна консумация – изсипвайте в кутия, наръсете от останалия крокан и прибирайте във фризера.
Накрая ще сложа и рецептата на Мама Тин:
Разбива се 1 л сладкарска сметана/предварително добре охладена/
Разбиват се 4 жълтъка с 4 сл захар
Разбиват се 4 белтъка с 4 сл захар
Нарязват се на ситно плодовете от 1 бурканче сладко от зелени смокини/сока се запазва за сервирането на сладоледа/
Приготвя се крокант от 2 – 3 сл захар и шепа смлени бадемови ядки/или лешници/, предварително опечени. След като кроканта изстине, го смилам с блендер на много ситно.
Всички тези предварително подготвени продукти/без смления крокант/, се смесват много внимателно, насипват се в кутии от сладолед, наръсват се обилно с кроканта и се слагат във фризера да се стегне сладоледа. За да се получи сладолед по оригиналната рецепта, желателно е да се използва именно сладко от зелени смокини. Освен това, може да се сложат смлени ядки и вътре в сладоледа.
Когато е готов се случва следното – плътен вкус, хрупкавост от крокана, аромат на смокини и нотка ванилия. Както казват децата ми – „Това няма нищо общо с магазински сладолед“. И са прави 🙂 .
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Най-вкусният сладолед, кото съм приготвяла…неустоим вкус. Нямах смокини и го направих само с крокан…е няма такъв вкус, не става на ледчета, плътен сметанов вкус…лятото ще е редовно в хладилника и в други модификации. БЛагодаря ти!
Правих го скоро с орехи и смокини – много ми хареса. Ще има доста повторения през лятото. Бях скептично настроена с това сладко, но се оказа много вкусно. А и скроканта вътре и отгоре, просто е невероятен.
Албена, Валя, напълно съм съгласна с вас, момичета! 🙂
Извинявай Кременче, разбива ли се предварително сметаната?
Да.
Момичета, радвам се, че ви е харесала рецептата. И на нас ни е любима 🙂
Аз правя и от този с крокана и един със замразени малини в тавичка за печене обвита с фолио стреч на дъното слагам крокана отгоре малиновата смес. Опитайте ако сложите и малиново сладко с плода става по-сладко и червено, но за всеки вкус си има хора. аз предпочитам леката киселинност на свежия плод комбиниран със сладостта и хрупкавостта на крокана
Благодаря, ще опитам.
Лично за мен „плодовите“ сладоледи са една цяла отделна група. Дъщеря ми тъкмо е заръчала малинов сладолед 🙂
Едно въпросче…ще правя торта, като използвам тази рецепта за сладолед…чудя се дали да не оцветя половината да е шоколадов…обаче с какво? Директно с разтопен шоколад или с шоколадов ганаш е по-добре?
Албена, зависи какво искаш да постигнеш като краен резултат. Разликата е в плътността и наситеността на вкуса. Ганашът все пак е разтопен шоколад и сметана.
Две неща се сещам на първо четене – за да нямаш дертове, трябва да внимаваш да изравниш температурите на съставките. Сигурна съм, че го знаеш, но аз да си кажа. Подозирам, че ако ползваш ганаш, ще получиш малко по-рядка смес, от основната бяла.
Второто – за да не се смесят пластовете, ще трябва да сложиш първо едната часта (да речем кафявата), да изчакаш да стегне, и тогава да насипеш бялата част.
Третото – не знам как ще ти се вържат шоколад и зелени смокини. То е въпрос на вкус, естествено.
Каквото и да решиш, сигурна съм, че ще ви е вкусно!
Креми, благодаря че споделяш тези вкусни рецепти с нас. Сладоледа наистина е превъзходен 🙂 Комбинацията смокини и орехов крокант много ни допадна. Заделих малко количество от сместа и добавих пресни малинки и капки тъмен шоколад – също стана много добре. Тази рецепта влиза в графа „любими“ за нас. Пак ти благодаря!
Нинче, няма защо. Радвам се, че ви е харесал 🙂
А крокана с какво го разбивате? Или на ръка го раздробявате?
Краси, аз съм написала в текста- слагам в торбичка и го троша с дървен чук, ако искам да е на ръка. Ако ме мързи, ползвам чопър.
Много благодаря за отговора! Явно съм се разсеяла и съм пропуснала обяснението за крокана в рецептата.
Здравейте.
Изглежда (и звучи) неустоимо.
Само искам да уточня нещо – притесняваме това, че яйцата всъщност са сурови. Подходящо ли е да се сервира на малки деца?
Благодаря.
Красимира,
Аз го давам на децата си, както им давам и тирамису, което също приготвям със сурови яйца.
Мога само като идея да ви предложа да разбиете белтъците и жълтъците на водна баня със захарта, което ще ги сготви, тоест притесненията ви ще отпаднат.
Ако ползвам ягоди или череши, тъй като не обичам смокини трябва ли да ги замразя предварително или ги слагам директно?
Здравейте Дарчо,
Ако ползвате ягоди или череши, бих ви посъветвала да загреете малко в тиган със захар. Ако искате да са свежи плодове, нарежете на малки парченца.
Няма да ви е приятно да се натъкнете на парче замрънал плод в сладоледа.
Погледнете рецептите за сорбе с ягоди и сорбе с череши. Много са сполучливи и чудесен начин да се ползват пресни плодове.
Благодаря за бързият отговор. Ще го пробвам с пресни ягоди/ череши.
Здрасти, супер увлекателно четиво 🙂
Пише, че може и течна и заквасена сметана. Това влияе ли на необходимото количество – 500 мл.?
Здравейте Фипс,
в тази рецепта няма заквасена сметана. Двата вида сметана, за които става въпрос са млечна сметана и растителна сметана. И двата вида са за разбиване.
Препоръчвам да ползвате млечна сметана. Вкусът е съвсем различен и много по-добър.
Blagodaria za tazi neveroiatno vkusna sladoledena recepta!!!
Tuka nikude ne prodavat sladko ot smokini zatova sled kato krokana istina i go smliah slojih malko kanela…neveroiatno vkusno stana..yam yam..:)
Уникална рецепта 🙂 от страшно дълго време търсих рецепта за сладолед НУГА 🙂 страхотнааа … БЛАГОДАРЯ 🙂
Е, Креми, къде съм спала досега и не съм видяла това разкошество. Вече два пъти докато бяхме на почивка си поръчвам такъв сладолед – божествен е. Нямам търпение да си го приготвя у дома. Благодаря за страхотната рецепта!
Бихте ли казали дали крокана се отлепва лесно от хартията за печене след като изстине?
Здравейте Станислава,
Кроканът се отлепва съвсем лесно. Дори не оставя следа по хартията.
Още един въпрос само.Сметаната без захар ли се разбива?
Да, няма нужда от захар.
Има достатъчно много захар в отделните компоненти.
Здравейте, имам следния въпрос: каква захар е необходимана кристали или пудра?
Здравейте Надежда,
кристална захар.
Креми, и от мен едно въпросче? Орехите трябва ли предварително да се опечени или може и сурови, как ще са по-вкусни според теб?
Деси,
за конкретната рецепта не е нужно орехите да са предварително запечени. Те се „сготвят“ в захарта.
Благодаря ти за отговора, снощи го направих и днес ще се тества от домочадието, а утре от гостите. Дано съм се справила!
Деси,
не се съмнявам дори за секунда, че си се справила блестящо.
Да ви е сладко и весел празник!
Здравейте, пробвах вашата рецепта и е страшно вкусна, но смокините и кроканата ми бяха паднали на дъното на кутията. Как да го направя, така че да са разпределени в целия сладолед?
Привет, Паола,
допускам, че причината за това е че сметаната не е разбита достатъчно добре, тоест до твърди връхчета.
Понякога изкушението да се ползва сокът на сладкото от смокини като подсладител също допринася за по-течната консистенция на сместта.
Рецептата е страхотна, но имам няколко въпроса:
1. За сметаната, сладкарска сметана ли се използва, тъй като пише 30 или 35%, а на растителната сладкарска сметана не пише маслеността. Намерих една сметана хомогенизирана която е 30% и е млечна, но като опирах с нея при разбиването се получи нещо като масло и отпадъчна бяла вода. Как може да се разбие тази хомогенизирна сметана за да се избегне този проблем.
2. Може ли да се направи без крокана и плодовете, т.е. чист сладолед или примерно с парченца карамел, пъпеш или други плодове.
Здравейте, Трайчо!
Първо по отношение на сметаната – млечната сметана може да се ползва както за готвене, така и за сладкиши. Тя се продава неподсладена за разлика от растителните сметани, които се предлагат в търговската мрежа и масово се определят като „сладкарска“ и „сметана за готвене“. Моят съвет е да ги избягвате. Наясно съм, че млечната сметана е с по-висока цена, но както наскоро отговорих на подобен въпрос – не бих ви посъветвала да си купите сирене от палмово масло, но всеки сам си решава.
Това, което се е получило при вас – избили сте сметаната до масло и суроватка не е нищо страшно и съвсем не е проблем.
ОСНОВНО правило при разбиване на сметана – тя трябва да е СТУДЕНА. Не вадете от хладилника преди да разбивате. Ако прецените – може да разбивате в купа, поставена в по-голям съд, пълен с лед.
Разбивайте на средна скорост до желаната гъстота. В случай, че разбивате твърде дълго ще получите масло и суроватка, какъвто е вашия случай.
По отношение на въпроса за варианти на сладолета – всичко може 🙂 Само и единствено вие решавате как да импровизирате по която и да е рецепта. Имайте едно наум, че пъпешите са с голямо водно съдържание, заради което в сладоледа ви е много вероятно да има кристали.
Личното ми мнение е, че замразяването на пресни плодове в сладолед не дава добри резултати по две причини. Първата е неприятното усещане от попадането на ледено парче плод в устата. Втората причина е, че при размразяване плодовете се „кашват“.
Като съвет – за да имате плодов вкус на сладоледа, ползвайте пюрирани плодове, а пресните – за украса.
Мерси за бързия и точен отговор. Значи да ползвам сметана за готвене или от тази хомогенизираната.
Здравейте! Сладоледа може ли да престои по-продължително време във фризера, става ли на камък? Благодаря! 🙂
Привет,
у нас никога не се задържа особено дълго. Направете половин доза. 🙂
Получи се изключително вкусен сладолед! Благодарим от сърце за вкусните рецепти! 🙂
Кремена, в рецептата има 6 лъжици захар. Ако сложим по 2 в белтъците и жълтъците къде слагаме останалите 2?
Здравейте, Краси,
поравно се разпределя захарта. Ще коригирам текста! Благодаря!
Здравейте! Тази рецепта ще се получи ли със сладко от зрели смокини ?
Здравейте, Сибел,
Ще има малка разлика във вкуса и няма да имате парченца смокини в сладоледа, което малко ще отмести идеята за комбинацията сметана-ядки-плод.
Не виждам причина да не се получи, обаче. Просто ще имате сладолед с по-изразен вкус на смокини, особено ако сладкото ви е от типа, в който плодовете са разварени.
Ако разполагате със сладко от цели смокини, ползвайте ги! При всички случаи ще имате чудесен сладолед!
Благодаря много! Аз даже го приготвих и сега е във фризера. 🙂 Нямаме търпение да го пробваме утре, но съм сигурна, че много ще ни хареса, както всички ваши рецепти, които съм пробвала! 🙂
Сибел,
да ви е вкусно!
Благодаря ви за доверието!
Уникална рецепта.. ще се пробва още днес! Дано ми се получи тази страхотна консистенция
Благодаря Ви за разкошната рецепта! Приготвих десерта и се насладихме на фантастичен вкус. Използвах млечна сметана с 35% масленост. Отново благодаря! 🙂
Привет, Албена!
35% млечна сметана е чудесно! Радвам се, че сте доволни!
Страхотен сладолед. Аз обаче на 500мл сметана, слагам пет яйца.