Козунак по бабина рецепта
Днешната рецепта за козунак е много специална за мен, защото ми е предадена от бабата на мъжа ми. Тя беше най-милият, раздаващ се и прекрасен човек, който съм срещала. В същото време толкова скромна, толкова истинска, толкова по детски непосредствена… Захвърлила всяка преструвка, гледаше на света с ясните си сини очи и намираше доброто във всичко и всеки. Нали знаете как децата и животните веднага разбират кой е готов да си поиграе с тях, да ги приласкае, да ги погали. Е, това беше нашата баба Иванка. Беше и моя баба от момента, в който станах част от семейството на мъжа ми и за всичките тези години никога не чух лоша дума, недоволство или оплакване.
Ще я помня седнала на диванчето в кухнята, заобиколена от шарени кълбета прежда. Не спираше да плете, да шие и не помня да е носила очила. Току ми донесе някоя нова покривка или ново одеяло, които изплела, само защото разчистивала прежди от гардероба. Толкова много ми е помагала през годините, толкова много съм разчитала на нея, и винаги с радост се втурваше да помага.
Преди няколко дни ни напусна и съм сигурна, че ако има Бог, лично й е отворил вратите на Рая, а Свети Петър се е покланял до земята пред истинската човешка доброта на тази душа.
От години правя козунаците за Великден по нейната рецепта, както тя ме е учила. Все се канех да напиша рацептата, и все някак си не й идваше реда. До днес. Докато замесвах козунака чувах гласа й да ми казва – „Ей така, така, бабо, ей така ще направиш, завърти го малко, топни ръцете“ и знам, че сега ме гледа отгоре и се усмихва и се радва. И аз искам да я помня така – блага, усмихната, добра и сърдечна.
Когато ми даде рецептата преди куп години, тогава не ми направи впечатление огромното количество продукти. 12 яйца, почти 3 кила брашно… но в село козунак се е правел веднъж в годината и в големи количества. Първия път, когато замесих козунак сама, млада и чевръста булка, намалих дозата наполовина и тестото втасваше в леген!!! После не смогвах да пека едно след друго и да раздавам, че то нямаше изяждане… Сега вече правя 1/4 от дозата и ми идва точно за два козунака. Понякога слагам стафиди, локум, сушени плодове, но днес ще напиша основната рецепта. И ще си мисля за баба Иванка.
- 3 яйца
- 200 мл. прясно мляко
- 1 каф. чашка захар (100 грама)
- 20 г. жива мая ( 7 г. суха мая)
- 3 с. л. мас + 1 за доомесване
- около 600 г. брашно
- настъргана кора от половин лимон
- 1 ч. л. ванилов екстракт
- 1 жълтък + 1 ч. л. кисело мляко (или 1 белтък)
- захар и бадеми за поръсване
Сега за печенето. Козунаците продължават да се надигат и във фурната. Аз включвам фурната на 180 градуса (без вентилатор), за да позагрее, но не изчаквам напълно да се затопли, а като стане топличка, слагам козунаците. Докато фурната стигне температурата за печене, тестото още се развива. Моята печка няма само долен или само горен реотан, а пече общо. Около 10-15 минута, горната кора хваща цвят и за да не прегори слагам фолио отгоре. Пека около 40 минути, но времето ще е различно за всяка печка. Боцнете с шишче. Ако излезе сухо – козунакът е готов.
Най-трудното нещо е да се чака козунакът да изстине. Така вкусно и приятно ухае, толкова … празнично и великденско… Днешните не ги чакахме. Начупихме си го с децата още топъл-топъл.
Последното ми изречение ще е благодарност. БЛАГОДАРЯ ТИ, БАБО! Където и да си…
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Козуначени кифлички с локум
- Козуначени коминчета
- Козуначени мъфини
- Козуначени розички
- Козуначено руло с мармалад
- Козуначено руло с шоколад
- Козуначени фунийки с шоколад и сметана
- Козунак с квас
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
Каквото и да говорим ! Както и да изменяме рецептите тази си е класиката!
Все не се наемах да го направя! До момента в който не попаднах на тази рецепта…може би ме разчуства много…не знам! Спомних си за моята баба…. Резултата е впечатляващ, благодаря за рецептата!😘😘😘
Крем, привет!
Колко точно грама захар? Кафена чаша е многооо относително 🙂 а Тошко Поптолев точно това съветва (да не се прекалява със захарта, че става сбит козунака).
Привет!
Сега ще отида да го измеря в грамове. 100 грама. Не мисля, че 10 грама повече или по-малко ще повлияят де.
Креми,
благодаря за това, което правиш! Пробвала съм доста твои рецепти и всичките станаха сполучливи. Искрено се забавлявам в твоя блог.
И сега на въпроса достатъчно сладки ли са козунаците с посоченото количество захар?
Весели и светли празнични дни!
Привет, Благовеска!
Въпросът ти е труден, защото „достатъчно сладко“ е много разтегливо понятие.
Ако искате да имате сладки козунаци, може да добавите 1-2 с. л. течен подсладител допълнително и ще са много сладки. Мои приятелки добавят „стевия“ (мисля, че така се казваше), но аз не слагам.
За мен си е достатъчно сладко с това количество и наръсено със захарта, но аз не обичам особено сладки неща.
Хубави празници и на вас и семейството ви!
Здравейте. Направих козунак по вашата рецепта. Стана чуден. Много вкусен. Спазих точно рецептата и времето за печене. Благодаря за споделената рецепта и в памет на вашата баба!
Здравейте, Диана!
радвам се, че сте доволни. Да ви е вкусно!
А Баба се усмихва от небето, сигурна съм! 🙂
Здравей Креми!Обичам да се спирам при твоите чудени рецепти и особено начина по който ги описваш-понякога си мисля,че чета Чудомир.Искам да попитам не е ли малко количеството мазнина за козунака-само 3 супени лъжици.Благодаря предварително!
Здравейте, Тодорка,
Чудомир е един от любимите ми автори и сравнението с него е незаслужено, но много ласкателно! Благодаря!
По отношение на въпроса за мазнината в козунаците – не, не е малко, имате още 1 лъжица мазнина за доизмесване. Това са около 60-70 грама мазнина на 600 грама брашно. Не забравяйте, че жълтъците също съдържат мазнини. Като пример ще ви дам тестата за питки и погачи – в тях мазнината е 2-3 супени лъжици и пак си имате чудесни конци.
Многото мазнина и захар затрудняват развитието на глутена, или казано с прости думи – образуването на въпросните конци. Тестата с високо съдържание на мазнина, като бриош например, нямат конци точно по тази причина.
За мен истерията „козунак, ама да е много сладък и да е на конци“ е много забавна, защото забравяме, че по същината си, козунакът е обреден хляб. Измесването на тестото и втасването подпомагат развитието на глутена, точно както при тестата за питки и погачи. За жалост, понякога, устремени към „съвършеният козунак“ забравяме, че има по-важни неща от „конците“.
Друг пример – самото оформяне на тестото. Ако вземете едно и също тесто и направите козунак и кифлички, едва ли ще очаквате от кифличките да имат „конци“, докато при козунака се очакват.
Както виждате – много са факторите – съотношението на продуктите, измесването, втасването, оформянето, дори изпичането, ако щете. Много често разкъсванията по повърхността на козунаците са резултат от прибързване, тоест тестото не е имало достатъчно време да се развие след оформянето.
Извинете ме за пространното писане, но в заключение мога да кажа, че още 2 с. л. мазнина няма да се отразят фатално на количеството продукти. Намазнете ръцете си и измесвайте с намазнени ръце. Така постепенно ще вкарате мазнината в тестото.
Благодаря много!Непременно ще опитам рецептата.
Креми, все се каня да потърся рецепта за козунак със свинска мас. И тази вечер написах в Гугъл и първата рецепта която отварям, е твоята. Започнах да чета, и от първите редове настръхнах… с такава обич и признателност разказваш за баба Иванка, че стигнах до това „Ей така, така, бабо, ей така ще направиш, завърти го малко, топни ръцете“… спрях да чета, и реших да ти пиша. После ще дочета рецептата. Възхищавам ти се, пак ще се повторя, на обичта и признателността ти към тази жена! Обикновено за хора, които вече не сред нас живите, казваме „Светла им памет“! Ще го кажа и сега. Но по малко по различен начин. Да, паметта на вашата баба Иванка е светла и жива. Защото тя ви е научила вярвам и на много други неща. И когато човек е живял достойно, и е предал знанията и мъдростта си на другите, и те правят това, което той е правил, така частица от душата но този човек продължава чрез нас да живее! Благодаря за написаното! Прочетох с удоволствие.
Привет, Мима,
благодаря ви много за милите думи. Права сте. Дано всеки един от нас съумее да съхрани в себе си добротата и да е благословен с това да остави следа след себе си. Не е нужно да е ярка, може да е една мъничка светла чертичка.
Здравей,Креми!!! Първо честит празник! Започват най-светлите празници! Направих този козунак, по точната ти рецепта стана чудесен. Започнах със сълзи на очи защото ме трогна разказа за баба Иванка,имах чувството,че става дума за моята баба Съба (на която съм кръстена) и аз също си мисля,че ни гледат и ни се радват на това което правим.А ти наистина си ГолямЧовек! Пишеш всичко подробно и точно. Светли празници на цялото ти семейство и бог да е с вас!
Здравейте, а дали може да се добавят към тестото стафиди?
Да, разбира се.
Здравейте Кремена,
Много благодаря за рецептата на баба ви. За първи път ми се получава козунак който да не е сух! Изпълних рецептата както е написана. На мен ми отне по-малко от 600грама брашно. Моята фурна има програма за печене със вода което прави всички тестени печива с корича отвън и не сухи отвътре.
Благодаря още веднъж за рецептата.
Здравейте, Цанка,
радвам се, че сте доволна!
Здравейте! Чудесна история, оставила след себе си чудесна рецепта. Направих двойна доза от тестото, за да има и козунак, и кифлички, и мини козуначета (в кошнички за мъфини). Рецептите ви са точни и много подробно обяснени (не за първи път се доверявам на тях). Благодаря!
Здравейте, Вера!
радвам се, че е било вкусно и разнообразно на празничната ви трапеза. Благодаря ви за доверието!
Здравейте Кремена😊
Пак е Великден и пак ще се прави козунака на баба Иванка🤩
Искам ако имаш някой съвет как да съхранявам козунака така че да не изсъхва? Не че ще остане дълго, ама все пак ако имаш някой съвет ще ти бъда благодарна🐣
Също искам да те питам при втасването мажеш ли тестото с мазнина или с брашно? Някой път казват че се поръчва с брашно а някой път че се маже отгоре с мазнина, аз съм само любител пекар и не съм много наясно каква е разликата и защо едни теста се мажат с мазнина а други се поръсват с брашно? Имаш ли идея защо?
Благодаря предварително😊
Привет, Цанка,
колко дълго искаш да съхраняваш козунак? Предполагам, че за ден-два? Не виждам проблем да се съхранява като всеки един хляб.
Що се отнася до мазането – не, аз не мажа тестото с нищо, нито поръсвам с брашно. За мен обяснението е, че мазане/поръсване с брашно не позволяват на тестото да образува кора по време на втасване, но ако тестото е в купа с капак или купата е с фолио за свежо съхранение,няма да се образува кора.
Здравейте, дали ще се получи с прясна мая, която трябва да се натроши върху брашното, а не да се активира с течност?
Здравейте,
не ви съветвам да трошите прясна мая върху брашното. Много по-добре ще е да я разтворите в течност преди това.
Здравейте, тестото ми в момента втасфа, но
исках само да Ви попитам – от това количество 1 или 2 козунака се правят, тъй като на снимката са показани два.
Благодаря предварително!
Светли празници!
Здравейте, за два козунака е.
Здравейте, Кремена
Благодаря за рецептата. Фантастични станаха. Първите ми успешни козунаци.
Весели празници!
Благодаря, Радвам се, че рецептата ви е била полезна!