Тези козуначени коминчета в различните държави са познати с различни имена – Trdelník в Чехия, Kürtőskalács (Кюртош колач) в Унгария, Baumstriezel в Германия, но за мен винаги ще са свързани с Прага. Може би защото там ги опитах за пръв път, след като изкачих 2-3 кули, а аз съм пословична с ужаса, който изпитвам от високо. Та като се видях отново на твърда земя, пред погледа ми попадна ей това китно местенце, и както бях поразлюляна и ръцете и краката ми още трепереха, на секундата си закупих козуначени коминчета, поседнах като бял човек на едно бордюрче и си ги похапнах сладко-сладко. Аз, уж, сладко не обичам, но и по кули не се катеря всеки ден.
След години тези козуначени коминчета се появиха и по нашите земи. Сигурно сте виждали специалните пещи и валяци, на които се пекат, и поне от интерес сте спирали да погледнете, ако сте успели да устоите на аромата, който се носи. Когато се приготвят в тези специални фурни, коминчетата се изпичат и още горещи се овалват в захар и канела, цветни пръчици, ядки, кокос – има различни видове.
Като всяка рецепта, която се среща в няколко страни, въпросът за произхода, оригиналната рецепта, предназначението и каквото още се сетите, е забулен в митове, легенди, традициите на съответните народи, празниците му и прочие. Има много информация и, ако ви се чете, ще намерите доста интересни неща.
Мисълта да приготвя козуначени коминчета в домашни условия ме занимава още от времето, когато правих каноли от бутер тесто. Ето, дойде им времето, а и като видях как свършиха за рекордно време, съжалих, че не направих повече, а разпределих една доза козуначено тесто за различни видове вкусотии.
Продуктите за козуначени коминчета:
- 2 яйца
- 150 мл. прясно мляко
- 70 г. захар
- 20 г. мая от кубче ( 7 г. суха мая)
- 3 с. л. разтопено масло + 1 за доомесване
- около 500 гр. брашно
- настъргана кора от половин лимон (по желание)
- 1 с. л. ванилов екстракт
- 1 белтък
- захар, натрошени филирани бадеми, смлени орехи за поръсване
Приготвянето на козуначени коминчета:
Ще ви трябват хартиени ролки от домакинска хартия, домакинско фолио, дори от тоалетна хартия, обвити в алуминиево фолио. Може да си направите ролчици и от картон и да ги обвиете с фолио.
За моите козуначени коминчета замесих обикновено козуначено тесто.
Маята се разтваря в част от затопленото (но не горещо мляко). Добавя се 1 с. л. захар, 2 с. л. брашно и се разбърква на кашичка. Оставя се настрани докато се захване и шупне. Останалата захар се разтваря в млякото, добавят се маслото и яйцата и се разбърква.
Насипва се брашно, в което се добавят ванилията и лимоновата кора и се прави кладенче. Първо се сипва шупналата мая, след това останалото и се замесва гладко тесто. Не за пръв път казвам, че е много трудно да се даде точно количество на брашното. То ще варира заради размера на яйцата, но целта е да се замеси меко, нелепнещо тесто. Останалата 1 с. л. масло добавям като си топвам ръцете и тестото се меси, докато я поеме. Количеството не е голямо и мазнината се усвоява сравнително бързо.


Дозата на тестото е голяма, ще ви стигне за един голям козунак и около 20 козуначени коминчета, в зависимост от големината им, така че може да направите няколко неща – козуначени кифлички, руло, малък козунак – вие си решете, или просто направете половин доза тесто.
Както виждате на снимките, аз ползвах дълги ролки, които подпрях напречно за да получа идеално кръгли коминчета. На половината от времето за печене ги обърнах, за да са еднакво изпечени от двете страни. Ако не успеете да намерите подходяща тава, на която да подпрете ролките, подредете в тава върху хартия за печене. Оставете достатъчно разстояние между отделните коминчета, защото се надуват при печене.
Може да намажете само с разбито яйце, а след като извадите от фурната да намажете със захарен сироп и веднага да оваляте в захар или ядки, или захар ароматизирана с канела и ванилия.
Може да ги напълните с крем и да сервирате като десерт, вместо традиционния козунак. След като са напълно изстинали, могат да се замразят и да се съхраняват във фризер. Вакуумирайте торбичката в която ги замразявате, за да не прониква влага.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Козунак по бабина рецепта
- Козуначени кифлички с локум
- Козуначени мъфини
- Козуначени розички
- Козуначено руло с мармалад
- Козуначено руло с шоколад
- Лесни плетки за козунак
- Козуначени фунийки с шоколад и сметана
- Козунак с квас
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
9 коментара
Креми, перфектни са и тъкмо на време публикуваш рецептата :)!!
Поздрави, миличка и слънчеви празници!!
Благодаря, Рими 🙂
Хубави празници и на вас!
С голям кеф ще ги изям 🙂
Чудесни са, Креми!
Дани, благодаря!
Да, водят до пристрастяване!
Чудни са, Креми! С голямо удоволствие ще хапна няколко! Толкова апетитни си ги направила!
Перфектни са,пробвах ги,но там където свършва края като втасват ми се развива лентичката,какво трябва да направя,зада не се получава така!
Здравейте, Габриела,
притиснете по-здраво мястото или залепете крайчето върху последната спиралка.
Ако се замразят,после в микровълнова фурна ли се размразяват,не се ли променя вкуса и остават ли хрупкави или омекват?
Здравейте, Мариела,
ако изобщо останат коминчета за замразяване, важно е да бъдат прибрани в плик, който е вакуумиран. Не се размразяват в микровълнова, тоест, аз не съм размразявала в микровълнова. Просто ги изваждам от пликчето и ги оставям на стайна температура.
Не мога да кажа, че имат промяна във вкуса, но не съм ги държала във фризера месеци наред.
Според мен, промяна във вкуса и омекване ще има, ако не са правилно съхранени – тоест, ако не се вакуумира торбичката.