Мариновани печени чушки с чесън или салата от червена капия
Мариновани печени чушки с чесън по рецепта на мама! Знаете, че съм капризна на чушките. Ям ги само по три-четири начина, а този е един от тях. Мама ги прави всяка година, за нас, за брат ми, но тази година овършах градината, избрах си нааааай-дебелите чушки и си направихме цяла доза само за нас. Егоистично, ама през зимата като отворя едно бурканче, като притуря бучка сирене – стой та гледай!
Рецептата за мариновани печени чушки с чесън е елементарна, на практика това си е салата с печени червени чушки, и всеки може да я донагласи според собствения си вкус. Дали ще добавите пет грама сол или 10 милилитра оцет допълнително – това няма да се отрази на вкуса. Ако разровите тефтерите на майките, няма начин да не откриете тази рецепта. В тефтера на моята майка пише, че се слага олио, но ние не го слагаме, защото при по-дълго съхраняване се появява тежка миризма на огранивено.
Факт е, че рецептата за мариновани печени чушки с чесън си иска време. Време за печене на чушките, време да поизстинат, да се обелят, да се поизцедят, да се овкусят…. но си заслужава. Аз не правя много зимнини, нито сладка и компоти, но на тези мариновани чушки държа и ето рецептата.
Сега – по рецепта чушките са 120 броя. Веднага възниква въпроса – колко килограма е това? Претеглени сурови излизат между 12-14 кг, в зависимост от големината на чушките. Аз си приготвих доза от 100 чушки, които тежаха 12 кг. Пропорционално може да увеличите/намалите количествата за половин или четвърт доза. От 100-те чушки излязоха точно 15 бурканчета, но пак – бройката на бурканчетата ще зависи от големината на чушките, а и на самите бурканчета 🙂 .
Продукти:
- 100 чушки (около 12 кг. сурови)
- 4-5 едри глави чесън
- голяма връзка магданоз
- 200 мл. оцет
- 200 г. захар
- 100 г. сол
- 40-50 зърна черен пипер
Приготвянето на мариновани печени чушки с чесън:
Чушките се почистват от семената и се изпичат. Слагат се в тенджера с капак да се задушат и след като поизстинат се белят от люспите.
Почистените чушки се оставят за около час да се отцедят и се прехвърлят в дълбока тава, тенджера, леген… каквото имате.
Добавят се чесъна, нарязан на филийки, нарязания магданоз, солта, оцета, захарта и зърната черен пипер. Разбърква се внимателно за да не се разкъсват чушките (аз ръзбърквам с ръце) и се оставят поне за час да се овкусят. През това време се разбъркват още 2-3 пъти. Преди да подредите в буркани опитайте на вкус и ако се налага добавете сол. Това е само като вметка, понеже наскоро ми се случи да ползвам сол, която никак не солеше.
Чушките се разпределят в буркани до ръбчето и се долива от останалата марината. Затварят се с капачки (мъжка работа) и се заваряват – след като водата заври – 5 минути. Обръщат се с капачката надолу и след като бурканчетата изстинат се прибират да чакат ред за зимата.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Домашна лютеница
- Сладко от зрели смокини
- Печено сладко от сини сливи с орехи
- Редена запеканка с печени чушки и сирене
- Пържени чушки с доматен сос
- Пълнени чушки с кайма и ориз на фурна
- Лятна салата от пържени чорбаджийски чушки
- Салата с печени чушки
- Пържени чушки с яйца и сирене
- Надупени яйца с печени чушки на тиган
- Пълнени чушки с яйца и сирене на фурна
Гледам тая тенекия с чушките и се сещам да ви дам една чужда идея-дали не я видях преди година някъде тук?Значи-намирате си от най-големите кламери /кутията струва 2 лв в книжарницата/,изкривявате ги като кукички и закачвате чушките за дръжката.Провесвате ги на скарата на фурната и печете-ако има и вентилатор е супер!Ааа,сложете на дъното тавичка,че ще капе! Отгоре пък наредя патладжаните легнали на скарата и става супер-лесно,бързо и без мъки на огнището!Нататък знаете-задушавате ги в съд…
Да, знам я тази идея, но на двора си ги печем на огън.
Мъка, мъка… колко да е мъка 🙂 Но пък опушеният вкус си е друго нещо, а и се редуваме край огъня – всеки да се поопуши 🙂
Точно – умирам си за тоя „опушен“ вкус! Аз имам тая рецепта под името „Сто къпани чушки (пиперки)“. Винаги обаче слагам и малко олио. Не ми е гранясвала до сега. Любимата ми зимнина!
за да няма проблем с олиото може да се запърже, само идея, логично е, но да каже някой друг дали е добра. Идва и от моята пристрастеност да ползвам олиото за най вкусната салата, след като съм пържила чушки в него.
Рецептата е супер.Слагам обаче олио и салицил и никакво варене.
Току-що я направих с половин доза. Сигурна съм, че ще стане супер, щом е по рецепта на Кремена! А олиото-като си отворим бурканчето…
Благодаря за доверието, Радослава!
Надявам се, че ще ви харесат!