Бретцел хлебчета (Брецел, Претцел)
Тези Бретцел хлебчета са една от многото разновидности от групата Laugengebäck, или печива, потопени в разтвор на натриева основа или сода каустик (луга).
Историята на Бретцелите е толкова известна, че аз няма да се спирам на нея. Всички са чували за сладкаря, който вместо да натопи бретцелите в захарен сироп ги топва в разтвора, подготвен за миене на кухнята и след като ги изпекъл видял характерният им тъмнокафяв цвят отвън, но без да са изгорели вътре, и така се родил известният баварски Бретцел.
В домашни условия ползването на луга е неприемливо, тъй като е опасно и може да доведе до тежки изгаряния, въпреки че се ползва разтвор с 3-4% концентрация, така че содата бикарбонат (сода за хляб) е вариантът, който обичайно се използва в целия свят.
Бретцелите, и като цяло печивата от типа „потопени в луга“, се различават не само по форма, а и по състав на тестото. “Herstellung von Laugengebäcken” се оказа изключително интересно четиво, в което се обясняват различните видове печива (Bayrische, Schwäbische, Badische Brezel), особеностите при приготвянето, възможните грешки и т. н.
В зависимост от региона тестото може да се замеси с вода, равни количества вода и мляко или само мляко, сметана, бира или мътеница. Вида и количеството мазнина в тестото също се различава – мас, масло, или друго и може да е между 3 и 10%. Голямо разнообразие има и в добавките, като се започне от традиционната сол за поръсване на гевреците, сусам, маково семе, слънчогледово семе, и се стигне до шунка и сирена, така че всеки вкус да бъде удовлетворен.
Приготвяла съм Бретцел хлебчета с равни количества вода и мляко, а тези, които виждате на снимките са приготвени само с мляко. Вие може да изберете според личния си вкус как да замесите тестото.
Продуктите за Бретцел хлебчета – 12 броя:
- 400 г. брашно
- 110 г. освежен квас левито мадре (7 г. суха мая или 20 г. прясна мая)
- 7 г. кафява захар (може да се замени с мед)
- 260 мл. прясно мляко (вода или равни количества вода и мляко)
- 30 г. разтопено масло
- 8 г. сол
- Едра сол или гранулирана морска сол, за поръсване
- 2 литра вода
- 80 г. сода бикарбонат
Приготвяне:
В купа смесете прясното мляко, солта и захарта. Разбъркайте добре докато захарта и солта се разтворят и добавете маслото.
Добавете брашното, размесете с течните съставки и накрая добавете кваса. Размесете докато всичко се обедини в меко тесто и оставете да почине 30 минути.
Измесете добре докато се получи гладко тесто.
Омесеното тесто сложете в купа и покрийте с фолио за свежо съхранение (или затворете с плътно прилепващ капак). Оставете тестото да втасва на стайна температура докато увеличи обема си с около 50%. При мен отне около 8 часа на температура 22 градуса.
Изсипете тестото върху плота, разделете на 12 равни части и оформете на топчета.
Подредете в тава върху хартия за печене, покрийте с фолио за свежо съхранение и оставете оформените Бретцел хлебчета да втасат отново. Аз ги оставих да втасват за малко повече от 2 часа на стайна температура 22 градуса.
Включете фурната да загрява на 250 градуса (без вентилатор), на дъното поставете тавичка с два пръста вода. Междувременно подгответе дълбок съд – тенджера – с два литра вода. Тук трябва да прецените кога да сложите водата на котлона, защото след като минат през “содената баня” Бретцел хлебчетата трябва да влязат във фурната, а не да чакат тя да се загрее.
Загрейте водата до завиране, но не да ври буйно. Дръпнете от огъня, добавете содата и върнете на котлона. Намалете силата на котлона, така че да поддържа водата на ръба на завирането.
Сложете 3-4 хлебчета във водата и варете за 25-30 секунди от всяка страна. Внимателно пренесете хлебчетата върху тава с хартия за печене и сложете следващите във водата.
Направете разрез на кръст, поръсете със сол и сложете във фурната.
Печенето – 10 минути на 250 градуса с пара, която се образува от тавичката с вода на дъното, след което изваждате внимателно тавичката с водата и допичате за още 15 минути на 200 градуса.
Охладете Бретцел хлебчетата върху решетка.
При работа с мая, процесът по замесване на Бретцел хлебчета е аналогичен, но времето за втасване ще е много по кратко. Ако ползвате мая, увеличете количеството брашно до 450-470 грама. Оставете тестото да втаса докато удвои обема си, оформете топчета, покрийте с фолио и ги оставете да втасват за около 45 минути или докато удвоят обема си.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Козунак Руска плитка / Руски бриош
- Многослоен усукан хляб бриош с квас
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Хляб с песто
- Хляб с маслини и риган
- Фугас с квас
- Италиански хляб Матера
- Бял хляб с черен сусам
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Питки Паркър Хаус
- Плетен хляб със сирене
- Хляб с печен пипер и сирене
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб)
- Ароматни чеснови питки с билки
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Сусамени гевреци
- Козунак с квас
- Милинки
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Сливенски милинки с квас
- Ачми (меки турски гевречета)
- Мек тостерен хляб
- Хляб с пюре от лилав морков
- Бял заводски хляб
- Ръжен хляб със слънчогледови семки
- Билкови гризини
- Соленки с крема сирене
- Соленки със сирене и кашкавал
- Лесни соленки
- Царевичен хляб Проя
- Виенски хляб
- Бриош кифлички с маскарпоне
След содата каустик ще има ли кой да оживее ?
Да, защото се ползва разтвор с много ниска концентрация. Дори нашенските солети се гланцират със сода каустик.