Един от най-емблематичните френски десерти – еклери!!! Леки, пухкави, нежни и прекрасни като шансон. С безгрижна външност и доставящи чувствена наслада, те се нареждат на челно място в класацията за най-известни френски десерти. Въпрос на личен вкус е дали ще поставите кроасаните, мадлените, тарт Татен, суфлето, лава-кейк, или крем Брюле преди тях.
Нищо френско не се приготвя на принципа „бърза храна“. Храната трябва да носи наслада, а не просто да бъде изядена. Четири прости съставки могат да изстрелят човек на осмото небе, при това с финес! „Éclair“ на френски означава „светкавица“ и едно от обясненията за името е лъскавата повърхност на еклерите. Знаете как шоколадът може да блести, нали 🙂 . Ако искате да ви е съвсем френско докато четете – ето тук – ЦЪК – и слушайте един от любимите ми шансони. Ей така – за настроение.
Сега съвсем накратко за разликата между еклерите и профитеролите. Еклерите (на теория) са продълговати, пълнежите могат да са сметана или различни кремове. Пълнят се с пош, тоест не се разрязват, за да бъдат напълнени. Профитеролите са кръгли и (пак на теория) се пълнят със сладолед, а се поднасят с топъл шоколадов сос. Толкова за теорията. В домашната кухня всеки може да си ги прави както иска.
Еклеровото тесто (парено тесто) е особено, защото на практика се вари в момента на замесването. В него няма набухватели, а еклерите бухват заради парата, която се образува при печенето. От парено тесто могат да се правят и други сладкиши (толумбички, дзеполе, чурос, алмойшавена, тортата Париж-Брест), като основните продукти са същите, но има разлики в пропорциите, но за това – друг път. Днес в светлината на прожектора са еклерите!
До ден днешен не съм срещала човек, който да не обича еклери, а ако по някаква случайност, вие сте в тази категория, моля, не ми го казвайте! Дори и аз, заклетият месоядец, обожавам еклери и мога да ги ям по всяко време, без значение дали е сутрин, обед, междинно предиобедно – междинно следобедно или… ами да – среднощно. Ужасно е да знаеш, че има еклери в кухнята, а ти си легнал до спиш!!!
Няколко думи за пареното тесто. Години наред то всяваше ужас в мен и съм изхвърлила не един и два несполучливи опита. До момента, в който всичко си дойде на мястото. Някак си от само себе си. Хванах му цаката ли, какво ли, но имаше един преломен момент, в който успяхме да се разберем с това тесто и да станем приятели.
Преминавам направо към рецептата за еклери стъпка по стъпка и по молба на моя приятелка ще се постаря да опиша всичко възможно най-подробно.
Продуктите за около 30-35 еклера:
- 1 ч. ч. вода (200 мл)
- 100 гр. масло
- 125 г. брашно
- 200 г. яйца (4-5 яйца, в зависимост от размера)
Аз използвам една и съща чаша, с която си отмервам водата и брашното. Слагам маслото и водата на котлона и изчаквам да заври. Брашното се изсипва НАВЕДНЪЖ и се разбърква с шпатула (аз ползвам дървена) докато се обедини и се получи гладко тесто без бучки. За да не се получат бучки, трябва да се бърка по-енергично и чевръсто. Тестото се обединява много бързо, но аз го задържам още минута-две на котлона като продължавам да бъркам, за да може да се сготви брашното. Дърпам настрани и го оставям да се охлади за 15-20 минути.
Добавянето на яйцата е втората стъпка, но преди това ТРЯБВА да се включи фурната, защото еклери се пекат в гореща фурна. Аз предпочитам да добавям яйцата на ръка (ако искате ползвайте миксер, но на ниска скорост). Яйцата се добавят едно по едно и се разбърква докато яйцето се усвои напълно в тестото. В зависимост от размера на яйцата тестото може да поеме 4 или 5. В конкретния случай пое 5, но са домашни и по-дребни от магазинските. Целта е да стане една лепкава, гладка смес, без бучки, но в никакъв случай не трябва да е рядка. Това е най-трудната част от приготвянето на парено тесто (еклерово тесто). Да определиш колко яйца да сложиш. Случвало се е да сложа половин яйце (разбърквам в купичка и сипвам половината), ако преценя, че яйцата са големи.
Прехвърлям готовото тесто в пош и шприцовам еклерите върху хартия за печене. Оставям разстояние, за да могат да се изпекат без да залепват един в друг. Дали ще е с кръгъл или звездовиден накрайник – въпрос на вкус. А при липса на пош, една лъжица ще свърши работа. Ако се образуват остри връхчета, намокрям си пръста и лекичко натискам връхчетата, за да не прегарят при печенето.
Аз не ги мажа отгоре, но доста хора го правят. Казвам го, защото може да се намажат с разбито яйце+1 лъжичка вода. Стават по-лъскави. Както вече казах, фурната трябва да е гореща преди да влязат еклерите в нея. На доста места съм чела, че еклерите се пекат 10-15 минути, след което се отваря вратата на фурната и се подпира с дървена лъжица. При мен този метод води до директно спадане на еклерите и отдавна съм се отказала от този начин на печене. В моята фурна еклерите се изпичат БЕЗ да отварям вратата за около 30 -35 минути. И това е най-важното което трябва да се знае за печенето – в ГОРЕЩА фурна и никакво отваряне на вратата! Аз пека на 200 градуса без вентилатор за 30 минути.
Възможно е да си имате собствена успешна методика. за печене с отваряне или без отваряне на врата, с високи или по-ниски градуси. Ползвайте си я, след като се е доказала и сте й хванали цаката. Ето това искаме да постигнем. Надут, пухкав еклер, изпечен до златисто.
Вътре са кухи и точно това търсим, а и това е специфичното на пареното тесто – надуването без набухватели.
За пълнежа няма да казвам нищо. Всеки ги харесва различно – със сметана, с крем или с някакъв мус. Ако са за домашна употреба и не ви се занимава да топите шоколад – наръсването с пудра захар ще им придаде приятен вид. Личното ми мнение е, че шоколадът е акцентът, който ви качва в небесата.
Това е. Не е толкова трудно. С или без шоколад, с или без сметана, еклерът ще си остане обожаван десерт винаги и по всяко време!
Течността за еклерите може да е само вода, мляко или смесени вода и мляко. Всеки има предпочитания. Когато се ползва мляко, еклерите стават по….. по-меки, а когато се правят свода, черупката е по-плътна и по-хрупкава. Пробвайте, докато намерите личния си вкус.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
31 коментара
Искам да попитам на колко градуса да е фурната,със или без вентилатор?Последния път ми спаднаха и не съм правила оттогава.
А това беше преди 3 години,но пак ще се провбам да ги направя по вашата рецепта.
Здравейте Вили.
Аз пека на 200 градуса без вентилатор за 30 минути.
Следвах рецептата стъпка по стъпка и станаха невероятни еклери! Благодаря 🙂
Радвам се, Силвия!
Благодаря за доверието.
Здравейте, за пръв път правих еклери, но за съжаление отвътре се получиха сякаш сурови и мокри. Пекох ги на 200 градуса за 30 минути без вентилатор. Мисля,че не успях да получа гладка смес и може би това е причината за неизпичането им отвътре. Може ли да ме посъветвате? Благодаря !
Здравейте,
ако ви е възможно, направете ми снимка и ми пратете да ги погледна.
това, което описвате може да се дължи на няколко причини.
За едната сте наясно. Добавянето на яйцата е много важно и там най-често се объркват нещата.
Другата възможна причина е, ако яйцата са били по-големи и а дошли много за тестото.
Но ви поздравявам за първия опит. В некакъв случай не се отказвайте. Ще им хванете „цаката“
Здравейте!
Днес мисля да се пробвам с еклерите, начинаеща съм и до сега не ми беше попадала толкова добре написана и подробна рецепта:) Искам само да попитам, може ли да ми кажете, общо колко грама са яйцата, които прибавяте, както сте написали в рецептата за солените еклери? Така няма да сбъркам в преценката малки ли са или са големи яйцата, които имам.
Поздрави!
Жани
Здравейте Жани,
Рецептата за солените еклери и за обикновените еклери са на практика идентични, защото тестото е едно и също.
Грамажът на яйцата – 200 грама, аз ще допълня и в самата рецепта.
Успех! Ще се справите!
Да се похвалите после! 🙂
Здравейте отново!
Благодаря за бързия отговор! Обърках се, защото при солените пише 3-4 яйца, а при обикновените 4-5 яйца:)
Ще пиша като ги направя, сигурна съм, че ще станат страхотни!
Да Жани,
но съм отбелязала, че яйцата ми бяха домашни и дребнички.
Ей сега ще допълня текста на рецептата.
Благодаря отново!
В момента правя крем карамел по Вашата рецепта, вече се пече и мисля, че става перфектен. Браво за подробните описания и снимки, готвенето така е много по-лесно и приятно!:)
За пръв път правя еклери(изобщо парено тесто). Изпитвах страх, но така беше и дълго време преди да се престраша с козунаците, преди погачите и…се реших. Следвах мотамо вашите указания, а може би и фурните ни са еднакви(?), не знам,но…станаха чудни- за 30 мин, на 200градуса загрята фурна без вентилатор, разбита смес на ръка (без отклонения, нали казах!!!), течността фифти-фифти. Благодаря, благодаря! Обаче…много бързо се излапаха. Важното е, че добих кураж и ще повторя всичките ви рецепти с парено тесто, пак мотамо, а после може и импровизации…
Зара,
благодаря ви! Представям си усмивката ви и удоволствието да превъзмогнеш страха и да видиш резултата! 🙂
Радвам се много!
Станаха превъзходни еклери благодаря за рецептата.
Как се получават чертичките върху еклерите
Здравейте,
получават се при шприцоване на тестото със звездовиден накрайник.
Здравейте !Отлична визия! Откъде мога да закупя такъв пош?
Здравейте, Спаска.
В интернет магазините можете да намерите накрайници.
Благодаря! Гледах в много сайтове,но не зная какво да избера.Надявах се да ми предложите нещо конкретно…
Здравейте Спаска,
написала съм ви мейл с конкретна информация.
Благодаря за вниманието и отделеното време! Благодаря за чудесно поднесените рецепти и красиви снимки.Г-жо Русева,много Ви благодаря!
Здравейте и аз сега ще ги почвам, обаче ми се щеше да има някаква конкретна рецептичка за еклеров крем. Нежен, лек, пухкав… Не съм добра в кремовете, а в изяждането, но търсих и нещо не намерих много адекватен крем за еклери. Моля, предложете нещо. Вкъщи си имаме и 2-годишна буболечка, която обожава сладкиши, ако може да ни предложите някаква рецепта за кремче… 😀 Благодаря!
Здравейте, Глория и Ванеска,
аз съм писала много за еклери, еклерова торта, яйчен крем (крем патисери или ванилов крем, ако предпочитате).
Ето ви и съответните рецепти –
https://www.cookwithasmile.com/парено-тесто/
https://www.cookwithasmile.com/тарталети-с-немски-маслен-крем/
https://www.cookwithasmile.com/еклерова-торта-с-шоколадов-крем/
Тази рецепа стана любима на всички у дома. Много сполучливи и вкусни еклерчета стават. Успехи.
Здравейте г-Жоро Русева,
Имам един въпрос. Току що направих еклери по вашата рецепта, но се изненадах че няколко от еклери те спаднаха след като ги извадих от фурната. Пекох ги заедно но пет от общо десет спаднаха. Имате ли представа защо стана така? Предполагам, че въпреки че спаднаха пак мога да ги ползвам и да ги напълня с крем, ама защо половината спаднаха а другата половина не.
Незнам как да ви изпратя снимка да видите.
Благодаря ви предварително за отговор.
Здравейте, Цанка,
не мога да дам обяснение как една част от еклерите излизат от фурната идеално изпечени, а няколко спадат. С вентилатор ли пекохте?
Вариант е самата фурна да пече неравномерно, но ….
Другото за, което се сещам като възможна причина – да не би да сте шприцовали много дебело тестото?
Благодаря за супер бърз отговор 😀
Да пекох на вентилатор. Фурната ми изгоря и чакаме да я оправят а пък синът ми много ги харесва вашите еклери и този път пекох на вентилатор. И точно тези дето са били близо до вентилатора спаднаха, другите дето бяха от външната страна станаха перфектни. Може би е от вентилатора както и вие предполагате.
Нищо сега ще ги напълня че много чакане падна 😀
Цанка,
радвам се, че открихме причината. Дано ви оправят фурната скоро!
Дано! Благодаря още веднъж за вниманието, приятна вечер 🤗
Здравейте. Много одавна правих еклери, ей така, без много да му мисля. Не помня следях ли рецепта,не следях ли, но станаха от чудесни от 1-вия път. После ги повтарях и пак ставаха. Искам да попитам, понеже скоро не съм се забърквала на сериозно в кухнята. Има ли, и каква е разликата във вкуса, ако правим тестото само с вода, или с мляко и вода 1:1 например в сместа на котлона? Благодаря