Кубинско пикадило с цитрусов сос по рецепта на Рангел Стойчев
Според Wikipedia, Picadillo е традиционно ястие в Испания и много страни от Латинска Америка и Филипините. Днешното кубинско пикадило (пикадийо) е по рецепта на моят приятел Рангел Стойчев, за когото вече съм споменавала покрай собственото си участие в Мастършеф и това е ястието, с което той успя да впечатли съдиите и да получи заветната престилка.
Трябва да призная, че за пръв път чувах думата „пикадило“, а това че Рангел нарече своето ястие „Фидел Кастро“ означаваше само едно – ще се готви! Интересно е, че ястието е толкова популярно в Латинска америка, колкото е мусаката по нашите ширини. Вариантите му са също токова много, а съставките се различават в зависимост от това в кой регион се приготвя.
Пикадило се прави с говежда или телешка кайма, а основните съставки са домати (доматен сос), лук, чесън, риган, кимион, маслини, стафиди, каперси, оцет, бяло вино, черен боб и т. н. Факт е, че това ястие дава огромно поле за импровизации и от всички рецепти, които изчетох, мога да кажа, че каквото и да сложите – все ще е правилно.
Неведнъж съм споделяла мнението си относно вида и качеството на каймата в търговската мрежа, така че само вие ще решите дали ще пробвате рецептата с телешка, свинска или смесена кайма. Най-често Пикадило се сервира с ориз, но в зависимост от основната съставка към него, името на ястието може да се промени и да звучи като „Пикадило с картофи“, или „Пикадило… с каквото сме сложили“ 🙂 .
Пикадило с картофи изглежда като копие на нашенската готвена мусака с тази разлика, че ароматите и подправките са по-различни. В същината си, ястието представлява задушено месо с добавка от зеленчуци.
Толкова по теорията и историята. Едва сега, след като изчетох купища рецепти и информация, си давам сметка, че рецептата на Рангел за кубинско пикадило е съставена точно като за състезание. Импровизацията е невероятна, както и техниката, която е включил, да не говорим, че чинията му ухаеше неземно, а и представянето беше впечатляващо и интересно. Ето оригиналът, представен пред съдиите в Мастършеф.
Тези ми думи за пореден път идват като доказателство, че с прости съставки може да се приготвят кулинарни вълшебства. Тъй като много от нас разполагат с ограничено време и всички се опитваме готвенето в домашни условия да е по-просто, ще вкюча и моите предложения в текста, така че да може да впечатлите семейството и приятелите си без да губите много време.
- 6 -7 картофа
- 2 с. л. зехтин
- 200 мл. бульон (вода)
- 3-4 стръка мащерка
- 3-4 с. л. зeхтин
- 500 гр. говежда (телешка) кайма
- 200 гр. гъби
- 1 малка глава лук (това е от мен)
- 1 домат на кубчета (също от мен)
- 1 ч. л. кимион
- 2 стръка прясна мащерка
- 4-5 листа мента
- сол и черен пипер на вкус
- 2 с. л. масло
- 2 с. л. брашно
- 100 мл. прясно мляко
- сок от 1 портокал
- сок от 3 мандарини
- 100 мл. чай от мащерка
- сол на вкус
- 2 с. л. масло (зехтин)
- 2-3 големи моркова, нарязани на тънки резени
- 2 скилидки чесън
- 50 мл. бяло вино (от мен)
- сол на вкус
- 100-150 гр. настърган кашкавал
- Маслини за украса
Картофите се обелват и нарязват на пънчета. Запържва се основата им и се прехвърлят в тавичка. Добавя се бульона (да стига до средата на картофите) и се запичат в предварително загрята фурна на 200 градуса за 30-35 минути. След като се запекат, картофите се вадят и се издълбават.
Прекрасно ястие! Много ми хареса и ще се възползвам от рецептата 🙂