Актуална е темата за зелениите, полезната храна и изобщо здравословностите и диетите. След като започнах сезона с месни сарми, днес ще обърна внимание и на така полезните постни сарми с лапад. На практика може да се каже, че това си е лапад с ориз, но в по-различен вариант. За мен постните сарми с листа от лапад са една идея по-пипкави от сармичките с кайма заради предварителната обработка на плънката, но пък 30-ина минути в повече са нищожни на фона на вселенското време.
Като всяка традиционна постна (ако ви е по-угодно, наричайте я безмесна) гозбица и тези постни сарми с лапад могат да се срещнат в безброй варианти – на фурна, варени под капак, със сос, без сос, с различни видове подправки и т. н. Както знаете – „Във всяко село адет, във всяка къща табиет!“
Особеното на листата на лапада е, че са много нежни и не искат много топлинна обработка. В противен случай стават разварени и лесно се късат, а така старателно навитите сармички губят формата и чара си.
Тъй като аз не обичам да добавям мляко или млечен сос към сармите с листа от лапад, нито пък към лозовите сарми (били те постни или месни), вариантите за допълнителни сосове оставям на фантазията на всеки. Аз ще си ги хапвам „натюр“.
Продуктите за около 40 сарми с листа от лапад:
- 40 листа от лапад
- 5-6 гъби
- 2 моркова
- 1 връзка пресен лук
- 2 скилидки чесън
- 150 г. ориз
- 3-4 клонки джоджен (гьозум)
- сол и черен пипер – на вкус
- 3-4 с. л. олио или зехтин
Ако обичате сладка нотка в оризовата плънка може да се добавят нарязани стафиди, за по-изразен акцент може да се накълцат на ситно няколко маслини, а и домат на кубчета им отива много. Вариантите са безкрайни и зависят не само от вкуса, но и от моментните наличности в хладилника.
Приготвянето:
В плънката на тези сарми смесих два вида гъби – пресни печурки и сушени манатарки, които предварително накиснах във вода. Гъбите и морковите нарязвам наситно в чопъра и слагам да се запържат. Към тях добавям пресния лук, чесъна и джоджена, а накрая ориза. Запържвам ориза докато се „остъкли“ и добавям 150 мл. течност. В случая е водата, в която накиснах сушените гъби. В други случаи наливам чиста вода или бульон, ако имам, за да може ориза да поеме малко влага. Оставям на котлона докато изври течността и дърпам от огъня за да изстине.
Почиствам листата на лапада от дръжките, като на по-едрите листа изрязвам дебелата част на дръжката, но внимавам листото да остане цяло. Измивам ги и ги топвам във вряща вода по 5-6 листа наведнъж. Държа ги във водата по 10-20ина секунди. Не ги чакам да си сменят цвета, а само да станат гъвкави. Изваждам ги в тавичка и оставям да поизстинат малко, колкото да мога да ги навивам. Ако листата са по-тесни, слагам две едно до друго като ги застъпвам, така че да може да се оформи сармичка.
Пепи Стоева сподели, че завърта листата за около минута в микровълнова печка. Аз не съм пробвала, защото у нас микровълновата е изпаднала в немилост и се ползва много рядко и при крайна необходимост.
Завиването на сармите с лапад е ясно – сипвам по 1 с. л. от плънката в широката част на листото и навивам като затварям от двете страни, за да не се изсипва плънката. Подреждам в тенджерката (или тавичка, ако ще са на фурна), заливам с вода докато се покрият, добавям сол и 1-2 с. л. олио и притискам с чинийка, за да не „плуват“ сармите. В момента на завирането намалям температурата и варя за 30 минути на много тих огън.
Топли, студени, като основно или в ролята на предястие, сармите от лапад са много вкусни, леки и нежни.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Баница с лапад
- Кюфтета от лапад
- Лапад с яйца и сирене на фурна
- Лапад с ориз
- Сарми с лапад и кайма
- Супа от лапад с ориз
- Постна яхния от лапад
- Печена агнешка плешка в листа от лапад
3 коментара
И аз съм на „зелена вълна“. То и не може да бъде другояче, при това изобилие от лапад и коприва по поляните!
Много обичам такива постни сарми, разбира се както казваш – по табиета на всеки дом. Но както и да са приготвени, са много вкусни!
Поздрави!
Инче, а копривка как ми се хапва…
Ама не расте край блоковете. При последното бране взех, че паднах в копривата, та оттогава не съм ходила 🙂
Който веднъж е опитал сърми с листа от лапад, няма да пожелае друг вид. Листата са толкова нежни и вкусни!Миналата седмица и аз си направих. Опитах една нова добавка – залях ги със смлени домати преди да ги опека. Станаха много вкусни.
Листата лапад и коприва брах на края на село Негушево. Намерат се в изобилие по края хълмовете във влажните долчинки.
Близо е до София и е чисто.
https://www.virail.bg/vlak-sofiya-negushevo
Може би има и покрай другите села които са по-достъпни, например Железница, но аз не съм проверявала. до там се ходи с градски рейс за около 30 мин.