Бриош кифлички с маскарпоне
Тези бриош кифлички с маскарпоне са изключително мекички и пухкави. Приготвянето им не е сложно, а тестото е много приятно за работа.
Маскарпоне е неизменната съставка за тирамису, но ето една идея как може да бъде вложено в тесто за пухкави кифлички. Както знаете, бриош е богато тесто, в което има много масло, яйца и мляко. В този случай маскарпонето замества млякото и маслото. Меката и кремообразна структура на маскарпонето и високият процент мазнини в това сирене са идеални за този вид богато тесто и ще имате перфектни бриоши за закуска, обяд или просто ако искате нещо великолепно на вкус.
Две думи за оформянето. Вариантите са много и различни. Може да оформите кифлички или да ползвате формата за мъфини за да имате оригинални индивидуални бриошчета. Може да оформите като обикновен тостерен хляб и да изпечете във форма или да изплетете като козунак. Вариант е да си оформите топчета и да подредите в кръгла тавичка.
Ако никога досега не сте правили бриош, добре е да имате предвид, че вкусът е деликатно сладък. Бриошът е идеален за закуска и ако по някаква случайност ви остане и вземе, че изсъхне, от него стават най-вкусните пържени филийки!
С пълнеж или без пълнеж? Изборът е ваш. Може да сложите парченца шоколад във всяка кифличка, а ако обичате локум – сложете парченце. Ние ги предпочитаме без пълнеж, защото могат да се хапват със сладко или солено допълнение. Тези бриош кифлички с маскарпоне са идеални и с крем сирене, и с течен шоколад, както и като хлебчета за сандвичи.
Продуктите за бриош кифлички с маскарпоне:
За пре-фермент:
- 10 г. активен квас, 100% хидратация
- 100 г. бяло пшенично брашно
- 100 мл. вода
Основно тесто:
- Целият пре-фермент
- 2 яйца (110-115 г.), на стайна температура
- 110 г. маскарпоне на стайна температура
- 60 г. захар
- ½ ч. л. сол
- 320 г. бяло пшенично брашно
- 1 яйце, за намазване преди печене
Приготвянето:
Смесете продуктите за пре-фермента, разбъркайте добре и оставете за 8-10 часа при температура 21-23 градуса. Удобно е да приготвите префермента вечерта и да замесите основното тесто на следващия ден.
На следващия ден:
В купа смесете яйцата, захарта, солта и маскарпонето. Разбъркайте докато съставките се смесят. Добавете префермента и разбъркайте.
Добавете брашното и започнете да месите тесто. Месете докато се развие глутена. Трябва да се получи меко, гладко тесто тип козуначено. Най-добре е да ползвате планетарен миксер или хлебопекарната.
Прехвърлете тестото в леко намаслена купа с капак или покрийте с фолио за свежо съхранение.
Направете 3 вътрешни сгъвания през 30 минути.
Оставете тестото да втасва докато почти удвои обема си.
Изсипете втасалото тесто на леко набрашнен плот и разточете на кръг с дебелина около 5 мм. Нарежете на 12 или 16 триъгълника, в зависимост от това дали искате по-големи или по-малки кифлички.
Оформете кифличките и подредете в тава застелена с хартия за печене като оставяте разстояние между тях. Покрийте с найлоново фолио и ги оставете да втасат докато удвоят обема си.
Преди печене намажете кифличките с разбито яйце.
Печенето – в предварително загрята фурна на 190 градуса за 25 минути. Проверявайте ги, защото всяка фурна пече различно.
Прехвърлете кифличките върху решетка и ги оставете да се охладят напълно.
Коментари:
* Количеството брашно може да варира в зависимост от размера на яйцата, марката на използваното брашно и как поема течностите.
* Ако предпочитате по-сладък вариант на тези бриош кифлички, може да сложите сладка плънка или да поръсите със захар преди печене. Ще приличат на козуначени кифлички.
* Ако сте решили да направите малки бриош-мъфинчета, оформете топчици тесто по 50-60 г. за всяко гнездо на формата за мъфини.
* Дозата е достатъчна за два тостерни хляба за форми с размери 24 х 11 х 6 см., или два сплетени хляба, а може да комбинирате и различно оформяне според предпочитанията си.
* Имайте предвид, че заради голямото количество пре-фермент, основното тесто втасва сравнително бързо.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Бял заводски хляб
- Виенски хляб
- Мек тостерен хляб
- Хляб с печен пипер и сирене
- Хляб с пюре от лилав морков
- Хляб с квас – наръчник за начинаещи
- Хляб с маслини и риган
- Английски мъфини
- Ароматни чеснови питки с билки
- Бретцел хлебчета
- Бял хляб с квас – рецепта за начинаещи
- Сметанов хляб за сандвичи (Тостерен хляб с квас)
- Бял хляб с черен сусам
- Хляб с песто
- Многослоен усукан хляб бриош с квас
- Френски бриош
- Въздушен хляб (хляб-гъба)
- Италиански хляб Матера
- Маймунски хляб с чесън и билки
- Млечни питки с квас
- Питка Коледна елха
- Питки Паркър Хаус
- Плетен хляб със сирене
- Пълнозърнест хляб с квас и кефир
- Хляб Короната на Бордо (Couronne Bordelaise)
- Фугас с квас
- Усукан тутманик с масло и сирене
- Катмери със сирене и кашкавал
- Сусамени гевреци
- Козунак с квас
- Милинки
- Шоколадова бабка
- Орехова повитица (Потица)
- Козунак Руска плитка
- Сконс с чедър и мащерка (scones)
- Американски бисквити
- Сливенски милинки с квас
- Старозагорска карниера
- Мързелива баница
- Бриош кифлички
- Сметанови кифлички
- Кантучини
- Печени бухти
- Ачми
- Поачи със сирене
- Испанска Есаймада