Торта Кралица Мария
Торта Кралица Мария всъщност не е торта, а сладкиш, нещо като Пани Валевска например, пече се на отделни платки, които после се режат и сглобяват и най-често се сервира във вид на пастички. Рецептата е Румънска и носи името на Кралица Мария, една изключителна личност, която и до днес е много почитана в северната ни съседка.
Както и с тортата Карпатка, аз предпочитам вариант, в който платките се изпичат в кръгла форма. Така се избягват неравно нарязани блатове и крайният резултат изглежда много приятно. Рецептата е много популярна и има десетки варианти за крем. Почти не съм срещала рецепти, които да съвпадат, но това не е изненада за сладкиш, който се приготвя в почти всеки дом в продължение на години.
Тортата Кралица Мария е интересна заради двата вида блат – пандишпанов и белтъчен, които се комбинират и когато хапвате имате различни консистенции: мека-въздушно-сиропирана и целувчено-орехово-хрупкава. В много от рецептите, които съм срещала, кремът между двата блата е с много масло, жълтъци и захар, но аз избрах малко по-лек вариант, което слага тортата ми в графата „Вкусни импровизации“.
Въпреки различните елементи, тортата не е сложна за изпълнение. Блатовете може да се приготвят от предния ден. Може да подготвите блатовете и крема през деня и да сглобите вечерта, след като всичко е охладено.
Две думи за украсата. Аз си поиграх малко, но вие не е нужно да се занимавате с пош и шприцовани розички. Може да поръсите вашата торта Кралица Мария само с пудра захар, с шоколадови стърготини, кокосови стърготини, захарни перлички, конфети и т.н.
Продуктите за торта Кралица Мария – форма с диаметър 20 см.
Пандишпанов блат:
- 3 яйца, разделени на белтъци и жълтъци
- 90 г. захар
- 90 г. брашно
Белтъчен блат:
- 3 белтъка
- 50 г. захар
- 60 г. брашно
- 100 г. смлени орехи
Крем:
- 600 мл. прясно мляко
- 3 жълтъка
- 150 г. захар
- 10 г. ванилова захар
- 70 г. царевично нишесте
Допълнително:
- 150 г. меко масло
- 1 с. л. инстантно кафе, разтворено в 1 с. л. гореща вода
Сироп:
- 150 мл. вода
- 70 г. захар
- 10 г. ванилова захар
- 30 мл. бял ром
За украса:
- 100 г. тъмен шоколад
- 100 мл. млечна сметана 35%
- 100 г. смлени орехи
Приготвянето на торта Кралица Мария:
Пандишпанов блат:
Включете фурната да загрява на 170 градуса (без вентилатор). Намаслете и набрашнете дъното и стените на форма с откопчаваща се стена или облечете дъното и стените с хартия за печене.
Жълтъците се разбиват с две трети от захарта докато утроят обема си и се получи гъст, светложълт крем, а захарта се е разтворила напълно.
В отделна купа се разбиват белтъците, като останалата захар се добавя на части. Разбивайте до гладка смес, която образува средно твърди връхчета.
Добавете 1/3 от разбитите белтъци към жълтъците и с помощта на шпатула смесете внимателно като разбърквате отдолу нагоре. Добавете 1/3 от брашното и по същия начин – отдолу нагоре – разбъркайте внимателно. По същия начин добавете останалите белтъци и брашно като ги редувате, докато се получи гладка и въздушна смес.
Готовата смес се прехвърля във формата за печене, повърхността се заравнява и блатът се пече в предварително загрята фурна за 30-35 минути, в зависимост от това как пече вашата фурна. Извадете, оставете за около 5 минути във формата, след което откопчайте стената, свалете хартията за печене и прехвърлете блата върху решетка до пълното му охлаждане.
Белтъчен блат:
Подгответе формата за печене по същия начин – намаслете и набрашнете дъното и стените на форма с откопчаваща се стена или облечете дъното и стените с хартия за печене.
Белтъците се разбиват с миксер като захарта се добавя на части. Разбивайте до гладка смес, която образува средно твърди връхчета.
Добавя се брашното и се разбърква с шпатула отдолу нагоре. Добавят се смлените орехи и отново се разбърква с шпатула. Готовата смес се прехвърля във форма за печене, повърхността се заравнява и блатът се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса (без вентилатор) за 15-17 минути.
Извадете от фурната, оставете за около 5 минути във формата, след което откопчайте стената, свалете хартията за печене и прехвърлете блата върху решетка до пълното му охлаждане.
Крем Патисери:
400 мл. от млякото, заедно със захарта и ванилията се слагат на котлона. Жълтъците, нишестето и останалото мляко се разбъркват до гладка каша. Сгорещеното мляко се налива на тънка струйка при жълтъците и цялата смес се връща на котлона. Вари се на умерен огън при непрекъснато разбъркване до сгъстяване. Повърхността на крема се покрива с найлоново фолио, за да не хваща кора и се оставя да изстине напълно.
Мекото масло се разбива с миксер и към него на части се добавя напълно охладеният крем Патисери. Разбива се на бавна до средна скорост и до пълното усвояване на крема преди да се добави следващата част. Накрая се добавя кафето и се разбърква добре.
Крем Патисери може да се приготви предварително и да се съхранява в хладилник, но трябва да е със стайна температура, когато се разбива с маслото, така че предвидете достатъчно време за темпериране.
Сироп:
В тенджерка сложете водата, захарта и ваниловата захар. Сложете на котлона да заври и варете 4-5 минути. Дръпнете от огъня и оставете да се охлади.
Сглобяване:
Торта Кралица Мария се сглобява лесно. Пандишпановият блат се разделя на две платки. Заделете си малко крем, с който ще измажете тортата отстрани.
В сервирна чиния поставете регулируем ринг или откопчаващата се стена на формата за печене. На дъното сложете едната пандишпанова платка. Сиропирайте и разпределете 1/3 от крема. Следва белтъчния блат, върху който се разпределя следващата 1/3 част от крема. Накрая се поставя втората пандишпанова платка, сиропира се и се завършва с останалия крем. Приберете тортата в хладилник за 3-4 часа, докато кремът стегне.
Махнете ринга и измажете тортата с крема, който заделихте. По желание украсете със смлени орехи.
Ганаш:
В тенджерка загрейте сметаната докато се сгорещи без да завира. Излейте я върху шоколада и разбъркайте докато получите хомогенна смес. Внимателно излейте 1/3 от ганаша в центъра на тортата и разпределете по повърхността без да тече по стените.
Охладете останалия ганаш и след като стегне прехвърлете в пош и шприцовайте розички.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Торта Карпатка
- Медена торта с карамелен крем
- Сметанова торта
- Торта Мимоза
- Шоколадова мус торта с кафе
- Торта Захер
- Ябълкова торта с карамелен сос
- Медена торта „Мед и мляко“
- Еклерова торта
- Бяла торта с малинов мус
- Шоколадова пудинг торта
- Дяволски шоколадова торта
- Шоколадова торта Дивергенти
- Бабина орехова торта
- Кокосова торта с лимони
- Торта с нес кафе и маскарпоне
- Лешникова торта с дулсе де лече
Страхотно изглежда 🙂 Мисля да я направя по повод, вкъщи тортите се обичат с многоо крем, та въпроса ми е, ако удвоя крема дали ще е много?
Привет!
Ако се придържаме към принципа „колкото повече, толкова повече“ 🙂 , няма да е много. Важното е да се харесва на вашето семейство. След като семейството предпочита торти с много крем, погледнете и торта Карпатка, която е с изобилие от крем.
https://www.cookwithasmile.com/полска-торта-карпатка/
Благодаря за отговора 🙂 Ще направя двойна доза крем, а рецептата ви за торта „Карпатка“ съм я приготвяла многократно, защото е любима вкъщи :))))
Чудесна торта се получи ❤ Благодаря за страхотната рецепта 🙂
Радвам се, Деси!