Класически скони (scones)
Английският следобеден чай, освен че е традиция, е цял ритуал! Вече ви разказах как и защо се е появил, похапнахме сандвич с краставица, а днес е ред на класически скони (scones). Като всяко нещо с дълга история, англичаните са превърнали пиенето на чай в изкуство и са довели изискаността до съвършенство. Може би не сте чували за “Tea Etiquette”, но той си съществува. Друг е въпроса колко и как се спазва в днешно време. За пиенето на чай ще ви говоря още, най-малкото защото съм страстен почитател на тази напитка – за някои полезна, за други вкусна, а за трети – начин на живот. Днес ще ви предложа класически скони (scones) и ще ви разкажа още малко за тази чудна традиция – следобедният чай, в която всяко нещо има значение и особен смисъл. Едно от тях са салфетките.
Според протокола, салфетките имат само едно единствено правилно място – от лявата страна са седящия. Поставена вляво, салфетката трябва да е сгъната, ръбчето да сочи наляво, а отворените краища надясно. Не, няма изключения. Независимо дали салфетката е квадратна, триъгълна, правоъгълна или с друга някаква форма. Това, мили дами, е протокол. Няма място за творчество и фантазия. Строгият протокол абсолютно не допуска салфетки да се поставят в чаши (което е явление в някои наши заведения) или в чинията. Салфетката се поставя върху коленете и остава там докато не станете от масата. Добре е да се знае, че ако се наложи да станете от масата по време на хранене НИКОГА не трябва да оставяте салфетката си на стола. В края на чая, сгънатата салфетка, поставена вляво, при ставане от масата, е знак за вашата домакиня, че бихте искали отново да ви поканят. Така че – внимавайте къде оставяте салфетката :).
Как се сервират сандвичи и сладки с чая? Ах, да! И за това си има правила. Тия англичани!!! Вече споменах, че чаят се сервира на малки масички и поради липса на място се е наложило вертикалното сервиране. Знаете ги тези красиви подноси на три нива. Но може би не знаете как се подреждат нивата. На горния ред се сервират кифличките, в средата сандвичите, а на долния ред – сладкишите. В допълнение на всичко това има правила за приборите и тяхното ползване, за щипките за захар, за това колко да се напълни чашата за чай, за това как се яде кифличка – ноооо, сега ще направим традиционни кифлички за чай!
Традиционните английски кифлички (scones, скони), поднасяни със следобедния чай, могат да са най-различни (обикновено с някакъв плод или с извара в съставките). Аз ще покажа рецепта за чисти скони, към която могат да се добавят и плодове. Също както при чая, за да се направят идеални кифлички си има процедура, стандарт и етикет при хапването им. Що се отнася до етикета, само ще вметна, че никак не е прието кифличката да се разрязва през средата, независимо, че е много удобно и разпространено. Протоколът повелява да отчупим парче от кифличката с големина на хапка, да му добавим сметана и сладко и да хапнем наведнъж. Гризкането на кифличка е абсолютно немислимо и по никакъв начин не се допуска.
Що се отнася до рецептата и съставките, ако си нямате английска баба, която да ви я каже, ще се наложи да се лутате из океана от рецепти в интернет. Ще срещнете варианти с бакпулвер, със сода бикарбонат, с брашно, в което има набухвател или пък комбинация от тези трите. Твърди се, че в традиционната рецепта се използва мас, а не масло, а захарта изобщо липсва като съставка. Но нека не сме крайни традиционалисти. Някои от нас са лишени от удоволствието да имат на разположение “clotted cream” (гъста сметана) с която да облажат кифличките и затова в рецептата ще си ползваме масло, че и захарчица.
Продуктите за класически скони:
2 ч. ч. брашно
1 равна с. л . сода бикарбонат (ако не понасяте лекия аромат на сода, заменете с бакпулвер)
1 ч. л. сол
75 гр. студено масло на кубчета (или четвърт пакетче от опаковка 250 гр.)
2 с. л. пудра захар
1 яйце – разбито
150 мл. мътеница или прясно мляко
Брашното, содата и солта се смесват в купа, добавя се маслото и с ръце се размесва докато заприлича на хлебни трохи. Добавя се захарта и се разбърква добре. От разбитото яйце се отделя около 1/3 за намазване на кифличките преди печене, а останалото се добавя към мътеницата. Течността се налива при тестото и се разбърква до получаване на влажно тесто.
Изсипва се на набрашнена повърхност и се омесва лекичко докато се събере на топка. Тестото е доста меко – умишлено боцнах с пръста, за да се вижда, че трябва да е податливо, без да оказва никаква съпротива.
Разточва се на кора с дебелина около 1.5-2 см. Изрязват се кръгли кифлички с диаметър около 5-6 см. Подреждат се върху хартия за печене и се намазват с отделеното яйце към което се добавя 1 с.л. мътеница (мляко). Аз обичайно намазвам само с яйце, защото ми харесва, че стават по-златисти.
Пекат се в предварително загрята фурна на 200 градуса за 10-12 минути. Оставят се 10-ина минути да се охладят и се сервират топли, но не горещи!
Ако към тестото добавите шепа сушени боровинки – ще получите друга английска класика – скони с червени боровинки. Можете да добавяте стафиди, сушени череши или каквото обичате.
Ето още няколко от правилата, които може да ви се сторят забавни, но ако искате да изпиете чаша чай и да го направите със стил, може и да са ви полезни. Аз ще ги посъкратя, защото малцина от нас някога ще бъдат поканени в Бъкингамския дворец на чай, а ако пък се наложи да разквасим устни в компанията на Английската кралица… тогава ще му мислим повече!
Как се държи чаша за чай?
Правилният начин да се държи чаената чаша, е да се хване за дръжката, като малкият пръст се повдига за баланс. Ако, обаче, чаят е сервиран в чаша без дръжка, трябва внимателно да се прихване с палец и пръсти, като отново кутрето се повдига за баланс, но не чак да стърчи така че да бръкнете в окото на съседа си. Абсолютно по никакъв повод чашата с чай не се размахва във въздуха. Ако не се отпива в момента, тя трябва да стои върху чинийката. Колкото и помпозно и префърцунено да звучи за модерните хора повдигането на кутрето, то си има съвсем разумно и логично обяснение. Чашите за чай са се произвеждали без дръжки до около 1700-ната година. Едва тогава Майсенската компания за порцелан въвежда дръжките, които стават традиционни. Така че повдигането на кутренцето при отпиването от чашата с чай не е никаква изфинена преструвка, а само и единствено начин да не се залее чаепиещият!
Чаената лъжичка.
Не разбърквайте чая си с кръгови движения. Чаят се разбърква като поставите лъжичката в положение “6 часа” и плавно и внимателно придвижвате към позиция “12 часа“. Никога не оставяйте лъжичката вътре в чашата докато пиете чай. Ако не я ползвате, внимателно я поставете отстрани на чинийката. Мда… сигурно познавате хора, които разбърквайки чая си смятат, че лъжичката трябва да тропа по стените на чашата и всички на етажа да разберат с какво се занимават. А торнадото, което се завихря вътре в чашата обикновено прелива и навън :).
Как се сервира чай?
Чаят се сервира с мляко, а не със сметана. Сметаната е твърде тежка и подтиска вкуса на чая. Обичайно млякото се добавя след като чаят е налят в чашата. Ако към чая са сервирани лимони, добавете ги с отделна виличка. Никога не смесвайте лимон и мляко, защото киселината на лимона пресича млякото.
Когато пиете чай:
Никога не ползвайте чая за да прокарате хапката в устата си. Отпивайте, но не сърбайте. Винаги преглъщайте чая преди да опитате от храната. Не пушете, когато пиете чай. Освен съображенията за здравословност, димът се абсорбира от чая и разваля аромата му.
Ако сте изчели всичко това и сте се забавлявали, направете си чаша чай, и се дръжте като херцогини. Забавно е! 🙂
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Разкооош!- благодаря- в детството си ползвах „баланса на чашата“,но не знаех нито защо,нито от кого или как съм го научила – после ми се присмиваха ,че съм префърцунена и постепенно спрях(временно).
Незнайно защо толкова ме вълнува английския етикет на хранене и поведение и много ми харесва…Очаквам с нетърпение да продължите – разказвате приказно. (а скони ще си направя още днес…. и ще пия следобеден чай с Вас чрез споделеното – м-м- ама много Ви благодаря!!!)
Малина, благодаря.
С удоволствие ще споделя чаша чай с теб и ще се правим на херцогини 🙂
Страхотен разказвач си! Заливам се от смях като чета описанията ти! Весели празници!
Благодаря ти, Деси!
Мисля си, че дори никога да не си изпечеш тия кифлички (които наистина са очарователно вкусни като им натрупаш сладко и сметана), това, че някой се е усмихнал заради мен и за 5 минути е бил в добро настроение, означава много.
Благодаря ти, че ми го казваш и по този начин усмихваш и мен!
Весели празници и на теб!
Отдавна им се канех да ги правя, но все отлагах.Днес вече лакомията ми надви мързела ми и направих.Изядоха се топли и казаха,че са много вкусни.Благодаря за лесната и сполучлива рецепта.
Петък е ,отпуска,лято,6 часа сутринта,а аз чета тука и ми е кеф,заливам се от смях и не мога да се откъсна от този блог! Получих линка вчера и продължавам да чета…Благодаря за дозата позитивност!
Здравейте! Много се зарадвах на Вашата рецепта и реших да опитам. Имам много малко опит в месенето. Изпълних точно рецептата, става бързо, тестото добре се събра. Пекох ги 12 мин точно, зачервени и добре изпечени излязоха. ОБАЧЕ са доста жълти отвътре и вкусът на сода е много наситен, към нагарчане. Какво се обърка?
Здравейте, Марина,
честно казано, за пръв път чувам за такова нещо – да са жълти вътре и чак да горчат от содата.
Това, което мога да ви посъветвам е да замените содата с бакпулвер или да сложите равни количества сода и бакпулвер.
Чашата за брашно от колко милилитра е?
И с какво количество се замества содата с бакпулвер, ако ползваме?