Днес рецептите ще са „две в едно“. Панакота с тиква, която се получи като „сладкиш от остатъци“ и тарт (или пай, ако повече ви харесва) със същата панакота. Имам почти половин тиква, която стои в хладилника от Коледа и така и не й идваше реда. Но по празници е така – обилно ядене, купища вкусотии и тиквата я позабравихме. Започнах да правя тарт, като адаптирах тази рецепта. Тя комбинира тиквения пай и панакотата и докато четях си помислих, че няма как да не се получи нещо много вкусно. Винаги, когато чета рецепти от чужбински източници се изумявам как търговците и пазара могат да задоволят всякакъв вид хрумвания, да направят нещата по-лесни и да спестят време и усилия. Ние ще се справим с малко повече изобретателност и мъничко повече труд.
Тъй като рецептата е изпълнима само като панакота или като тарт, ще започна първо със съставките за панакотата, а после ще опиша и останалата част. Всеки сам може да избере докъде да стигне.
Продуктите за панакота с тиква (ако правите само панакота):
1/2 ч. ч. течна сметана
1/2 ч. ч. прясно мляко
3/4 ч.ч. кафява захар (ако нямате, сложете обикновена захар)
1 1/2 ч. ч. тиква (печена или сварена)
1/2 ч. л. канела
ванилия, джинджифил (по желание)
5 г. желатин
Личното ми предпочитание при тиквените сладкиши е да запичам тиквата, а не да я варя. Така влагата се изпарява и вкусът е много по-концентриран. Нарязаните парчета слагам върху хартия за печене, ръсвам малко захар и пека 45 минути на 200 градуса. Пасирам тиквата с 2-3 с. л. мляко.
Сметаната, млякото и захарта слагам на умерен огън докато захарта напълно се стопи, но без да завира. Оставям да изстине и добавям предварително разтворения в 50 мл. вода желатин. Всичко това смесих с пюрето от тиква. Канела добавих към вече готовата смес.
Насипвам във формички и остаям на хладно докато стегне.
Ако решите, че искате да направите цялата рецепта за тарт с панакота – ето и продуктите и самият тарт в снимки.
За тестото:
1 1/2 ч. ч. брашно
1 ч. ч. кафява захар
75 гр. студено масло (четвърт пакетче)
1 яйце
3/4 ч. ч. овесени ядки (в моя случай са мюсли, защото нямам чисти овесени ядки)
За крем – същите продукти като по-горе, но малко по-големи количества
3/4 ч. ч. течна сметана 30%
1/2 ч. ч. прясно мляко
1 ч.ч. кафява захар (ако нямате, сложете обикновена захар)
2 ч. ч. тиква (печена или сварена)
1/2 ч. л. канела
ванилия, джинджифил (по желание)
5 г. желатин
Маслото, захарта и брашното смлях в блендера. Към тях добавих яйцето и смлях за още 15-ина секунди. Ако нямате блендер, направете го на ръка. Аз рядко ползвам блендера. Предпочитам да замесвам на ръка, защото по-добре усещам как се държи тестото.
Получават се трохи, към които добавих мюслите и омесих докато се събере на топка. Ако тестото ви се струва много лепкаво, добавете още малко брашно. Ако е много сухо и трохите не се събират – добавете 1 с.л. студена вода.
Ето го готовото тесто. Меко е, но стегнато, тоест не се размазва. Оставих го за 20 минути в хладилника, завито в найлоново фолио, разточих върху набрашнен плот и прехвърлих във формата.
Пекох тестото 15 минути в загрята фурна на 200 градуса. Ако искате да се застраховате, че формата на пая няма да се надигне, или пък да се свлече по стените на съда – печете на сляпо, като сложите лист хартия за печене и насипете боб, леща или нещо друго. Аз имам една торбичка с нахут, който ползвам само за такова печене.
След като основата е напълно охладена, изливам тиквената панакота и прибирам в хладилника докато стегне.
Много си подхожда с лъжица заквасена сметана, а ако имате сладолед – още по-добре! И ето ги двете рецепти в едно – изберете си и се насладете!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Чийзкейк с тиква и мед без печене