Тиквен пай
Ако си мислите, че традиционният за американците тиквен пай е измислен от тях – е, ще ви разочаровам. Изобщо не са го измислили те, а французите. Естествено!!! Смята се, че тиквата се появява първо във Франция и точно там се появава далечният роднина на този толкова популярен сладкиш.
След това тиквата поема пътя си към Англия и там са първите записани рецепти за пай. Това, което в Англия са наричали “тиквен пай”, обаче, е било цяла печена тиква, напълнена с ябълки, захар и подправки. Този вид “пълнена тиква” си правим и по нашите географски ширини, въпреки че не го наричаме “пай”. Според историците първите рецепти за тиквен пай се появяват в Америка в средата на 18 век, а едва през 19-ти век тиквеният пай става неизменна част от менюто за Деня на Благодарността. С годините тиквеният пай става толкова популярен, колкото и тиквения фенер.
За днешния пай съм адаптирала и комбинирала няколко рецепти, поради простата причина, че у нас консервирано пюре от тиква не се продава, а „изпарено мляко“ въобще! Изпареното мляко не е „кондензирано“, както услужливо ще ни каже Уикипедия. Разликата е, че в едното има захар, а в другото няма. Аз малко я подкарах през просото, минах през руския магазин и си купих сгущенка (дулсе де лече). Голяма работа, че имало захар!
Ето продуктите за тиквен пай:
За тестото:
300 г. брашно
200 г. масло
100 г. захар
1 яйце
1 с. л. студена вода
За плънката:
2 ч. ч. печена тиква
2 яйца
1 консерва дулсе де лече (340 грама)
1 ч. л. канела
1/2 ч. л. сух джиндифил (ако имате пресен – още по-добре)
1 шушулка кардамон (стрит на дъската за хляб)
Омесвам си маслено тесто като за всеки един пай, което пекох на сляпо за 10-ина минути на 180 градуса. Махнах тежестта и пекох още 5-6 минути. Ето – в тази рецепта има и снимки и обяснения.
Междувременно пасирах тиквата, кондензираното мляко, яйцата и добавих ароматиките. Изливам върху кората и връщам във фурната за 45-50 минути на 170 градуса. Добре е да се остави да се охлади напълно.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
Чийзкейк с тиква и мед без печене
Здравей! Каня се да направя нешо с тиква и се спрях на тази рецепта.
Извинявай, но постнах преди да задам въпроса си за 1 консерва дулсе де лече (340 грама). Имаш предвид неварената сгущенка от Березка (консерва 397 г – със и без захар като асортимент)? Или вече домашно сварена същата тази сгущенка и така полученото „дулсе де лече“ ? Задавам въпроса си, защото досега в Березката не съм виждала да продават варена сгущенка и си я варя сама у дома. Благодаря предварително!:)
Привет, Весела!
В Берьозка се продава изварено кондензирано мляко.
Ето тук можеш да видиш снимка на опаковката.
Опаковките са различни, но съдържанието е едно и също. Просто попитай в магазина за изварено мляко. Така ще си спестиш варенето на консервите.
https://www.cookwithasmile.com/лешникова-торта-дулсе-де-лече/
https://www.cookwithasmile.com/некласическа-домашна-орехова-торта/
Кремена, страхотна си – светкавичен отговор ! Много, много ти благодаря! Имам и печена тиква за пюре, и варена сгущенка. Остава да спретна твоя прекрасен пай, само да го докарам като твоята красота! Бъди здрава!:)
Здравейте, може ли да ми кажете колко приблизително е грамажът на тиквата в рецептата и колко е диаметъра на тавата (22см, както в другата рецепта за лимонов пай?).
Благодаря ви и хубав ден
Привет, Йоана,
тиквата е около 400 грама. Диаметърът на формата е 22 см.
Много благодаря
Как се прави сгущенка и от какво