Наскоро прочетох, че в общината издирват стари бургаски рецепти за рибена чорба. Аз съм проспала това съобщение, но мога само да кажа – Браво на общината, че са решили да издадат вариант на ей това чудесно изданийце, което раздаваха по улиците на града на Никулден. За рибена чорба по бургаски сигурно има 50 варианта. Аз ще ви покажа моята версия без да претендирам, че е по бургаски, дунавски, варненски или какъвто и да е чалъм. Така си я правим у нас за да разнообразяваме с бистрата рибена чорба.
Едно нещо да уточним в началото, че да не стават грешки. В много рецепти се пише, че задължителната подправка за риби е тарос. Аз съм много съгласна, обаче… и друг път съм казвала, че за мен най-великата подправка за риба е девисилът. Ще го видите изписан и като дивЕисил, девесил, люшян или селим, но става въпрос за едно и също нещо. А то е нещото, което прави рибената чорба неповторима. Не ме разбирайте погрешно, чорбата ще стане вкусна и без тази подправка, но ако помните приказката за джуджето Дългоноско – именно подправката прави от една обикновена баница, баница „Сюзерена“. Отнесох се в разсъждения за една нищо и никаква тревица, въпреки че в супата има още няколко нейни посестрими.
Продуктите:
всякакви дребни рибоци или 2-3 вида магазински (тук имам парче толстолоб, няколко сафрида и за луксозност – парче бяла рибка) – общо около 700 грама
1 голяма глава лук
1 голям морков
1 червена чушка
1 голям картоф
2-3 стръка целина
половин или цяла люта чушка (ако обичате по-лютичко)
жълтък + 1 с. л. кисело мляко
4-5 стръка мащерка (1 ч. л. ако е суха и стрита)
1 ч. л. дивисил
3-4 зърна черен пипер
2 литра вода
3-4 с. л. олио
Рибата я почиствам от вътрешностите, без да махам главите и слагам да се свари в подсолена вода. Ако имате разнокалибрени риби, сложете първо по големите парчета и варете 10-ина минути. Добавете дребосъците и варете още 10-ина минути.
Всичките зарзавати, нарязани на кубчета (картоф, лук, чушка, морков, целина, люта чушка) заедно с тревите и черния пипер слагам в тенджера и заливам с бульона от рибата. Бульонът, естествено е прецеден, за да няма кости или някоя люспа. Оставям да се варят 40-45 минути. През това време рибата е поизстинала и я почиствам от кости, кожи, глави, опашки и връщам в чорбата за 10-15 минути. Застройвам с разбит жълтък в лъжица кисело мляко и ръсвам пресен магданоз (ако има).
Сега, тази рибена чорба много хубаво си върви с ракийка. Ако някой ви твърди нещо друго, просто се врътнете и му обяснете, че нищо не му разбира главата! Пробвайте и после ми кажете дали съм права! А ако има и комат питка… Тогава вече ще ви стане ясно що е то „тънка бургаска мъгла“!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Агнешка дроб чорба
- Бистра рибена чорба
- Гъбена чорба с ориз
- Джолан чорба
- Картофена крем супа с праз и сметана
- Крем супа от броколи и картофи
- Крем супа от тиквички и картофи
- Лесна рецепта за гъбена супа
- Пилешка супа
- Рибена чорба по манастирски
- Свинска супа с фиде
- Спаначена супа с яйце
- Супа от лапад с ориз
- Супа от манатарки с бекон
- Супа от скариди
- Супа с пилешки воденички
- Супа топчета с ориз и домати
- Супа топчета с фиде
- Телешко варено
15 коментара
Прекрасна чорба!
Изглежда много апетитно. Отдавна не съм правила вкъщи, трябва да се поправя 🙂
Хубава неделя!
Благодаря за интересното предложение!
Имам няколко доуточняващи въпроса:
Какво е количеството риба за супата?
Колко литра вода са необходими за това количество зеленчуци и риба?
Т.нар. „топла застройка“ ли правите за супата или разбърквате жълтъка с киселлото мляко и на тънка струя изсипвате?
Благодаря предварително! Надявам се след уточненията да сготвя първата си домашна рибена чорба и моите принцеси да възкликнат „Мммм,..Вкусотийка Мамо“ 🙂
Благодаря, Илианка. Не забравяй да насипеш и ракийка! После звънни и аз ще дотърча много бързо!
Хубава неделя и на теб!
Ксени, отговарям подред.
Общото количество риба е около 600-700 грама. След изчистването остава горе долу наполовина, като бялата риба дава най-много месо, но то е малко по-сухо. Казвам го, защото не знам от каква рибка ще си приготвите чорбата.
Сега си измерих – 2 литра е водата, в която сварявам рибата. Същоият този бульон ползвам после за супата. Да уточня, че аз харесвам по-богатичко да е, а не да преследвам парче рибка из чинията.
За застройката – не, не е сварена (топла). Смесвам жълтъка и киселото мляко и изсипвам направо в горещата супа. Веднага след това дърпам от котлона. Достатъчна е температурата за да се сготви жълтъка. А заради липсата на белтък, няма какво да се пресече и супата не става на парцали. Това ми е любимата застройка и винаги ползвам нея, за да не си усложнявам живота.
Дано съм била от помощ и да си похапнете вкусна чорбица!
Поздрави и за принцесите ти!
Благодаря, утре, след като я направя, ще пиша и за резултата и за възклицанията 🙂
Приятна неделна вечер!
Днес започнах рибена чорба ! И реших да надникна при една морска фурия ! 🙂 🙂 Докато четях се оказа ,че и аз така правя рибена чорба ! 🙂 🙂 Та нали все пак съм на 2 часа път от Бургас ! Но ще има разминавания по отношение на рибата ,защото ще ползвам сьомга ! Но ще спазя всички останали продукти ! 🙂 Отчет довечера или утре в групата ! 🙂
Адмирации за рецептата! Супата е превъзходна. Приготвих я неделно след празниците и ни се отрази много много добре.
Ще ме извините, ама това не е рибена чорба. Била то по буркаски, варненски или созополски. В рибената чорба НЕ СЕ слага месото от рибата. Истинската рибена чорба се вари от няколко вида морски нам риби + калкан и то в тензух, че да си изпуснат аромата в чорбата, НО не и месото. Последното е за курортистите. Съгласен съм обаче за лющяна. Без него тая чорба не е такава.
Извинен сте, Мартин. 🙂
Разсмяхте ме!
Аз не ям риба, но тази чорбичка ми се услади доста, а семейството ми я обожава… Благодаря!
Само едно – не слагайте картофи☺
Великолепна рецепта ,пак ще я приготвим за Никулден.
Благодаря, Станислав,
радвам се, че сте доволни!
Одобрявам, като се махне целината, червената чушка и яйцето!
Тъкмо я сготвих … сядам да ям 😀