Свински език с праз в гювече
Свински език с праз в гювече е типично зимно ястие. Заради празът, разбира се. У нас почти не се среща праз през лятото, така че си го свързваме със зимното време и гозбици. Празът е много по-полезен за здравето ни, отколкото можем да си представим. Той е от семейството на лука и чесъна и тъй като са роднини аз ги готвя заедно. Едно от много ценните му качества е високото съдържание на калий и съвсем ниското на натрий (т.е. на сол), а що се отнася до витамините – която и от буквите и съкращенията на “В-серията” да си изберете – ще я има. Вкусът на праза по принцип се смята за по-изтънчен от този на обикновения лук, но дали ще го хапвате изтънчено или небрежно ще си го гризкате – това оставям да решите сами.
Може и да не знаете, но празът е един от националните символи на Уелс, и се носи на деня на св. Давид. Според легендата свети Давид заповядал на уелските си войници да се отличават, носейки праз на шлемовете си, в една историческа битка срещу саксонците, която се провела в поле с праз.
Дааа, “праз” звучи някак си не-изискано… нищо екзотично няма в него (не е като карамбол, например) и повечето от нас са свикнали да го свързват с простички български ястия като праз с ориз, баница с праз, някой и друг кебап или пък зелеви сарми. Толкова по въпроса за изискаността на праза. Сега няколко думи за свинския език.
Има много хора, които по различни причини не са опитвали или пък не желаят да опитат този продукт. Ако сте от тази група, моля, не четете повече, защото следващите няколко реда ще бъдат във възхвала на “субпродукта” и да не съм чула, че не е европейско да се ядат такива неща, защото веднага ще ви отговоря, че в такъв случай предпочитам да си остана “тъмен балкански субект”.
Продуктите за 4 порции свински език с праз в гювече:
3-4 свински езика
5-6 зърна черен пипер
1 дафинов лист
1-2 зърна бахар
сол
3-4 стръка праз
1 глава лук
2-3 скилидки чесън
1 чаена лъжичка червен пипер
5-6 с. л. олио за запържване
4-5-6 гъби (ако имате, но и без тях е вкусно)
½ кафена чашка бяло вино
50 грама бекон (той, също като гъбите, не е задължителен, но горещо го препоръчвам като съставка, защото придава невероятна дълбочина на вкуса и независимо, че е съвсем малко количество, винаги гледам да си го осигуря като съставка)
100 -ина грама настърган кашкавал
Приготвянето на свински език с праз в гювече:
Тази манджица е малко по… хм, щях да кажа трудоемка, но не е трудоемка, а просто изисква мъъъъничко повече време. Започваме с езиците – измиваме със студена вода и заминават в тенджерка заедно с дафиновото листче, бахарчето, пипера и сол на вкус. Варя го около час, час и нещо, но ако предпочитате – сложете в тенджера под налягане и съкратете времето на около 45 минути (след като заври). Като вариант ще кажа, че може да добавите морков, целина, лук или някакви зелени подправки за допълнително овкусяване на бульона. Обелвам езиците, което е пипкавата работа, но целта е да се смъкне горния слой кожа и да остане само месото. Обеленото месо нарязвам на филийки, къде по 1 см дебели, къде по-тънки… общо взето както дойде, но не се престаравам да са чак еднакви.
Празчето, лука и чесънчето (гъбите и бекона, ако сте си ги купили) нарязвам и запържвам (ако искате смесете олио и масло или зехтин и масло) и наливам виното. След като то се изпари, започвам да добавям от бульона на месото, за да се задуши сместта. Когато е почти напълно готова, добавям червеният пипер и малко сол, разбърквам два пъти и дърпам от котлона.
Сглобяването в гювечето е съвсем лесно – пласт месо, пласт зеленчуци. В моите гювечета се събират по два пласта. Ако сте изпарили течността на зеленчуците напълно, добавете по 1 бебешко пръстче водичка или бульон, ако ви е останал.
Мятам ги във фурната на 200 градуса за 25-30 минути без да им слагам капачетата. Така или иначе идеята е само да се обединят вкусовете и ароматите. Пет минути преди да извадя, наръсвам с кашкавал за търговски вид и преди да сервирам им захлюпвам капачетата за автентичност!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
потекоха ми лигите, само докато го чета !!!
Бихте ли ми дали идея с какво друго може да се замени праза? Звучи невероятно, но мисля че ще е проблем да се намери праз през лятото, а нямам търпение да го пробвам
Ива, бихте могли да приготвите рецептата само с лук докато дойде времето на праз-лука да се появи по магазините.
Вкусът ще се измести, разбира се, но за съжаление в разгара на лятото няма откъде да се намери праз.
Много благодаря, ще пробвам тия дни
понеже съм упорита намерих праз посред лято и ги направих, стана страхотно, облизохме си и паничките. Благодаря
Макар и късно открита, тази рецепта ще се пробва в най-скоро време!
Поздрави!
Крем, облизахме си пръстите с тая манджа….Превъзходноооо….
Крем, облизахме си пръстите с тая манджа…..Превъзходноооо
Радвам се! 🙂