Слушам съсредоточено историята за създаването на розовата вода Рея Севт, а някъде отзад в мозъка ми тихо къкрят идеи за аромата на водата.
Нели ме изпълва с възхищение не само като кулинарен блогър, а като личност. Ако за някой може да се употребят думите „деликатна красота“, това е точно тя. Розовата вода получих като подарък от нея, а жалкият опит да опиша вкуса с думи със сигурност е обречен на провал. Представете си, че пиете вода, уж обикновена наглед. Преглъщате, а в устата ви остава нежен и ароматен послевкус на роза. Нищо натрапчиво, нищо експлозивно, но съвсем неочаквано и безкрайно приятно.
Розовата вода у нас е по-популярна като козметичен продукт и много по-рядко се използва в кулинарията. Факт е, че в арабските сладкиши се ползва много повече. С ясната идея, че ще избягам от идеята „българско“, реших, че ще реализирам първата си идея – арабско реване. Оставила съм си част от водата за да я вложа в нещо по-национално, но нека ми се избистрят идеите.
Арабското реване, познато като Басбуса, е много богато на аромати, които се наслагват и допълват един друг. Роза, кокос, ванилия – всеки един е комплимент за останалите, а заедно са чудесна комбинация. Рецептите са в различни варианти, но общото е, че реването се приготвя на основата на пшеничен грис. В някои източници сместта за реването е от грис и брашно, като пропорциите са различни в зависимост от това кой как е свикнал да го приготвя. В някои рецепти има портокалов сок, в други лимонова кора, но нищо ново под слънцето – както с пълнените чушки и кюфтетата, рецептите за арабско реване отразяват бита на всеки отделен дом.
Продуктите за форма 20/20 см
- 200 гр. фин пшеничен грис
- 100 гр. фина кристална захар
- 1 ч. л. бакпулвер (5 гр.)
- 40 гр. кокосови стърготини
- 1 яйце
- 100 гр. разтопено масло
- 120 гр. кисело мляко
- 1 ч. л. ванилов екстракт
Сироп
- 400 мл. вода – в моя случай розова вода за пиене
- 350 гр. захар
- 11 с. л. лимонов сок
- 1 с. л. розова вода
За украса – белени бадеми
Приготвянето:
Водата, захарта и лимоновият сок се слагат на котлона. Разбърква се докато захарта се стопи и се оставя да ври 10 минути и се дърпа от котлона. Добавя се розовата вода и се разбърква добре.
Бадемите се накисват в гореща вода за 15 минути и се обелват.
В купа се смесват съставките за реването и се разбъркват добре. Нужна е само лъжица. Тестото се изсипва в намаслена тавичка, заравнява се повърхността и се оставя в хладилник за 1-2 часа. Преди печене се разрязва на порции, а в средата на всяка порция се поставя белен бадем.
Печенето – в предварително загрята на 180 градуса фурна (без вентилатор) за 40-45 минути до златисто. Топлото реване се залива с изстиналия сироп. Най-добре е да се охлади за няколко часа в хладилник преди сервиране.
Източник:
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
3 коментара
Честно казано, Креми, подозирах, че ще забъркаш нещо такова. Чудесен сладкиш, който мога спокойно да си приготвя 🙂 Водата наистина е вкусна и уникална, радвам се, че ти е харесала и на теб. Благодаря за хубавите думи и страхотната рецепта!Приятна почивка! 🙂
Нели,
заради ограниченото време се хванах за първата и най-лесна идея.
Но казанчето продължава да къкри и се надявам да мога да вложа в още нещо, по-българско, тази великолепна вода!
Искрено се възхищавам на желанието ви да създадете нещо толкова интересно и с цялата си душа подкрепям начинанието!
Ще помагаме, както можем, за да достигне до всеки!
Каква е разликата между розовата вода за пиене и само розовата вода? Аз имам едно шише розова вода и от нея не може да се пие, просто е абсурдно силна. Моля за уточнение.