Как се прави торта Захер (Sacher-Torte) – малки тайни от Виена
Как се прави торта Захер (Sacher-Torte)? Почти всеки е чувал за торта Захер, а някои са имали щастието да опитат тази прочута Виенска класика в хотел Захер, но както самите австрийци признават, още от 1832 година рецептата е грижливо пазена тайна.
Аз съм от хората, които трудно се впечатляват от торти, но както се казва – когато си във Виена, правиш като Виенчаните. Следвайки този принцип, опитах торта Захер, пих греяно вино, обикалях Коледните базари, уважих наденичките, императорските дворци и се прибрах у дома със спомени за вкусове и аромати, разни малки нещица с коледен дух и с твърдото намерение да отидем пак във Виена, но през лятото.
Та както казах, опитах тортата Захер и дори ми хареса, защото е точно по мой вкус – семпла, сладка, но не неприлично, шоколадова, но балансирана от кайсиев конфитюр и без натруфени украси. Откровено казано, заглеждайки се по витрините на сладкарниците, установих, че торта Захер много рядко се украсява (с някои изключения, разбира се), така че в мое изпълнение ще ви бъде представена в най-чистия си вид.
Две думи за рецептата. Имахме невероятен късмет да се срещнем със състуденти на сина ми – една весела компания младежи от различни националности и от дума на дума с едното девойче се познахме като любители кулинари. Същото това девойче беше приготвило торта Захер по рецепта от кулинарно училище, което посещава. Тази рецепта ще видите днес. Дори не си направих труда да отворя готварските книги. Реших, че ще се доверя на рецептата за торта Захер, така както се дава в сладкарските класове във Виена, още повече, че вкуса напълно покрива оригиналната торта Захер.
Продуктите за торта Захер:
- 130 г. меко масло
- 110 г. фина кристална захар
- 130 г. черен шоколад
- 130 г. брашно
- щипка сол
- 110 г. пудра захар
- 6 яйца, разделени на белтъци и жълтъци
- 1 ч. л. ванилов екстракт (ванилова захар)
За намазване:
- 200 г. кайсиев конфитюр
За глазура:
- 300 г. пудра захар
- 250 г. черен шоколад
- 120 мл. вода
Приготвянето на торта Захер:
Преди да напиша етапите на приготвянето ще обърна внимание на две неща. Първото е липсата на набухватели в рецептата. Обемът на блата е в резултат от разбиването и внимателното смесване на белтъци и смес от захар, жълтъци, шоколад и брашно. Второто нещо, на което искам да обърна внимание е ниската температура и дългото време за печене. Това е важно за блата, защото като цяло, торта Захер е суха торта и точно по тази причина се сервира с кафе и бита сметана. Тези, които са опитвали тортата са наясно, но ако ще правите торта Захер за пръв път, не очаквайте влажен, сочен блат.
Включете фурната да загрява на 170 градуса. Подгответе форма за печене с откопчаваща се стена с размер 22 см. На дъното на формата поставете хартия за печене. Стените намаслете или облепете с хартия за печене.
Ако нямате захар с фини кристали, смелете обикновена кристална захар с блендер.
Разтопете шоколада на водна баня и оставете настрани.
В купа се разбиват маслото и фината кристална захар до получаване на пухкав светложълт крем. Добавят се жълтъците един по един и се разбиват в маслената смес докато се поемат напълно. Добавя се шоколада, щипката сол и сместта се разбива с миксер докато изсветлее. Трябва да се получи лека, пухкава светлокафява смес.
В отделна купа с миксер се разбиват белтъците. След като удвоят обема си, постепенно се добавя пудрата захар и разбиването продължава до твърди връхчета.
Белтъците се добавят на части към маслената смес, като се бърка внимателно с шпатула отдолу нагоре до получаване на еднородна смес.
Добавя се пресятото брашно и отново внимателно се разбърква с шпатула отдолу нагоре докато се поеме напълно. Целта е да се запази колкото е възможно повече от въздуха, който е в сместта за блата.
Готовата смес се изсипва във формата и се пече 50 минути в предварително загрята на 170 градуса фурна. Блатът се изважда от фурната и се оставя 7-8 минути във формата преди да се откопчее стената. Прехвърля се върху решетка докато изстине напълно.
След като е напълно изстинал, блатът се разрязва хоризонтално на две части (платки) и се слепват с половината от кайсиевия конфитюр, а с останалия конфитюр се измазва тортата отгоре и отстрани.
Отварям скоба – ако кайсиевият конфитюр е много гъст, загрейте го съвсем леко докато се отпусне. Ако се налага, минете го през цедка за да отстраните кожички от плодовете. Конфитюрът трябва да е гладък, за да не образува бучици по повърхонстта на тортата.
Приготвяне на глазурата:
* Аз приготвих половин доза от глазурата и ми беше достатъчна да покрия тортата. Допускам, че количествата, както са дадени по рецепта са за щедро поливане.
Водата и пудрата захар се слагат в тенджерка на котлона на ниска до умерена температура и се разбърква докато захарта се разтопи. Добавя се шоколада и отново се бърка непрекъснато докато се разтопи. Глазурата трябва да се охлади при непрекъснато бъркане докато започне леко да се сгъстява, но е все още течна. Ако я оставите да се охлажда без да я разбърквате, ще се образува кора, така че отделете 3-4 минути и разбърквайте докато стане кремообразна. Важно е да се разбърква бавно за да не се образуват мехурчета в глазурата.
Тортата се поставя върху решетка под която има тава. Глазурата се изсипва в центъра на тортата и бързо се разпределя така че да покрие цялата повърхност и стените. Имайте предвид, че глазурата стяга върху тортата много бързо. Оставя се върху решетката докато излишата глазура изтече и внимателно се прехвърля в тортена чиния.
Препоръчително е торта Захер да се съхранява при температура от 16-18 градуса, но при домашни условия това не винаги е възможно. Приберете в хладилник, по възможност в кутия с капак.
Сервирайте с кафе и бита сметана, а най-вече – хапнете торта Захер с удоволствие!
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Торта Карпатка
- Торта Кралица Мария
- Медена торта с карамелен крем
- Сметанова торта
- Торта Мимоза
- Шоколадова мус торта с кафе
- Ябълкова торта с карамелен сос
- Медена торта „Мед и мляко“
- Еклерова торта
- Бяла торта с малинов мус
- Дяволски шоколадова торта
- Шоколадова торта Дивергенти
- Бабина орехова торта
- Кокосова торта с лимони
- Торта с нес кафе и маскарпоне
- Лешникова торта с дулсе де лече
Една от любимите ми торти е Захер, Креми и я правя често. Едно, че е лесна, второ – толкова е наситено шоколадова и вкусна, че дояде ли ни се нещо подобно, все с нея се хващам. Едва я изчакваме да стегне и я нападаме, затова и я нямам в блога. 🙂
С удоволствие, без свян и угризения бих поела едно парченце от твоята, хем ще ме държи сита и доволна до вечеря! Чудна е, чудна!
Ирме,
веднага получаваш щедро парченце!
С удоволствие си хапвам парченце и си представям, че съм във Виена 🙂
Дани,
и валс да звучи тихичко 🙂
Много апетитно изглежда и страхотно разказана рецепта.
Здравейте, Кремена!Имам едно странично въпросче-когато англичаните напишат heavy cream за направа на ганаш-каква точно сметана се има в предвид?Сори за спама, ама не видях друг начин да те попитам!|Иначе тортенцето е страхотно!
Здравейте,
има различни видове сметана. Както е ясно, сметана по дефиниция е млечен продукт, който претърпява процес на обработка (има много информация какви точно са тези процеси, ако ви интересува), в резултат на което съотношението мляко-мазнини е различно, съответно крайният продукт е с различни характеристики.
Конкретно на въпроса ви – под „heavy cream“ се разбира сметана над 36%, която е устойчива при разбиване заради високото съдържание на мазнини.
Мнооооого благодаря за разяснението!Аз съм ви голяма фенка и нявсякъде разправям за перфектните рецепти, които показвате!До момента няма нещо, което да съм направила и да не се е получило!Адмирации за труда и обяснението, което полагате!Успех и занапред!
Здравейте,
съжалявам, че не мога да се обърна към вас по име.
Винаги сте добре дошла!
Здравейте! Позволявам си да пиша, защото правих вашата дяволски шоколадова торта и стана чудна. Но тази не стана. Правила съм Сахер и друг път и смея да кажа, че шоколадът в тестото е двойно по-малко.:-) Има сигурно и други несответствия – но със сигурност в тестото трябва да има 200 гр. черен шоколад, като разбира се е много важно неговото качество. Глазурата също е с 200 гр. шоколад. Аз дълги години използвах от Икея, но сигурно може и с кувертюр от Лидл – те по принцип са качествени, особено, ако са произведени в Германия. Мога да ви пратя моята рецепта, когато стигна до нас и видя точните съставки – тя със сигурност е успешна, адаптирала съм няколко немски рецепти. Тази стана като кекс – с много светло тесто.
Успех и обич: Искра