Бабина орехова торта с пандишпанов блат
Не е възможно да не сте опитвали тази простичка орехова торта с пандишпанов блат. Ако сте на моята уважителна възраст, значи сте отраснали с нея. Правеха я бабите ни, майките ни, и е любим десерт „от едно време“. Харесвам тези рецепти не само защото са прилежно записани в оръфани тефтери с пожълтели листи, а защото са пределно лесни, приготвят се с основни продукти, които са винаги налични във всеки хладилник и са безкрайно вкусни.
Носталгичен ми е вкусът на тази орехова торта. Връща ме много години назад, когато майка ми я правеше и това беше супер празнично. Някои от вас сигурно помнят годините на развития социализъм, когато почти всичко се приготвяше в къщи. Като се замисля, развитието на капитализма и свободния пазар ни върнаха десетилетия назад и отново започнахме да търсим домашно приготвените сладкиши, в които няма консерванти, стабилизатори, Е-та и какво ли още не… Но пък има вкус. Да, знам, по-лесно е да купиш нещо готово и да си успокоиш съвестта, че не го правиш системно. Дали усилието да приготвиш домашна торта си заслужава е лична преценка на всеки. Не че е голямо усилие, но така сме устроени, че все търсим извинение и причина да не направим нещо.
Аз няма да убеждавам никого как и по какъв начин да се храни или пък как да храни децата си. Но ще ви покажа нещо, което според мен, трябва да бъде абсолютно забранено за продажба. За сумата от 2 лева си купувате 150 гр от нещо…, в което децата ми изброиха 26 Е-та!!! Съвсем умишлено взех опаковката на този… трудно ми е да го нарека сладкиш или чийзкейк! Потресаващо е! В една нищо и никаква чашка има набутани толкова неща, че свят да ти се завие!
Връщам се на домашната торта, в която има 5 продукта – яйца, захар, брашно, мляко, масло… и до един са разпознаваеми!
Продуктите за орехова торта за форма с диаметър 20-22 см:
За пандишпанов блат:
- 5 яйца
- 125 г. захар
- 125 г. брашно
- щипка сол
За крем:
- 1 л. прясно мляко
- 150 г. захар
- 1 с. л. ванилов екстракт
- 70 г. царевично нишесте
- 100 г. брашно
- 4 жълтъка
- 100 г. масло
Допълнително:
- 200 г. орехи за поръсване
- 150 мл. подсладено прясно мляко (или захарен сироп) за сиропиране на блатовете
Приготвянето:
Разбивам белтъците до сняг с половината захар, в отделна купа разбивам жълтъците и останалата захар, докато утроят обема си. Бавно смесвам белтъци и жълтъци като бъркам с шпатула, а не с миксер, а посоката на бъркането е отдолу-нагоре. Добавям брашното лъжица по лъжица и бъркам по същия начин като внимавам въздуха да остане в сместта. Не добавям набухвател, защото не е нужен.
Облепям тортена форма с откопчаваща се стена с хартия за печене и пека в предварително загрята на 160 – 170 градуса фурна (без вентилатор) за около 30-35 минути. Времето е ориентировъчно, защото различните печки пекат различно.
Половината от млякото смесвам с жълтците, брашното и нишестето, а към другата половина се добавят захарта и ванилията. Слагам на котлона да заври и на тънка струйка добавям към жълтъчната смес. Всичко се връща на котлона и се вари на умерена температура при непрекъснато разбъркване докато кремът се сгъсти. Сваля се от огъня и се добавя маслото като се разбърква докато кремът го поеме. Повърхността на крема се покрива с фолио, за да не хваща коричка и се оставя да изстине напълно. В този крем може и да не се добавя масло. Случвало се е да нямам и да не слагам, но с масло кремът е по-вкусен. Ако обичате по-сладичко, добавете още захар, така че да отговаря на вашия вкус.
Докато чакам всичко да изстине, запичам орехите. Не до степен да са изпечени, но да не са съвсем сурови. Ароматът на печен орех е съвсем различен и много, много ми харесва. Разбира се, ако предпочитате суровите орехи, пропуснете запичането.
Сглобяването става след като блатът, кремът и орехите са изстинали. Разрязвам блата на три платки, сиропирам с подсладено прясно мляко, разнасям крем, поръсвам орехи. Измазвам страните на тортата с крем и облепям със смлените орехи. Като всяка домашна торта, и тази обикновена орехова торта е добре да пренощува в хладилника. Ако няма такъв шанс, дайте и поне 4-5 часа на хладно.
Ако искате по-дебели платки, увеличете количеството на продуктите за блат. От посоченото количество се получават три тънки платки с дебелина около 1 см. Блатът може да се раздели на две равни части, но в такъв случай ще ви трябва доста по-малко крем.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- Торта Карпатка
- Торта Кралица Мария
- Медена торта с карамелен крем
- Сметанова торта
- Торта Мимоза
- Шоколадова мус торта с кафе
- Торта Захер
- Ябълкова торта с карамелен сос
- Медена торта „Мед и мляко“
- Еклерова торта
- Бяла торта с малинов мус
- Дяволски шоколадова торта
- Шоколадова торта Дивергенти
- Кокосова торта с лимони
- Торта с нес кафе и маскарпоне
- Лешникова торта с дулсе де лече
- Пандишпанов блат за торта и руло – теория и практика за начинаещи
- Пандишпаново руло с малини
- Пандишпаново руло със сладко
- Сметанова торта с пандишпанов блат
И аз обичам домашните рецепти и храна и смятам, че подобни отровни храни трябва да бъдат строго забранявани! На много места съм чела, че е допустимо наличието на най-много 5 Е-та, но дори и тогава те си взаимодействат помежду си, и отново имат отрицателен ефект върху здравето на човек…
А сега за тортата. :)Чудесна е, Креми! И дано повече хора се обръщат към простичките домашни рецепти и избягват купуването на подобни сладкишчета.
Благодаря Светле.
Не мога да не си задам въпроса, хората които произвеждат тези неща…. дали ги дават на децата си?
Прекрасен спомен от стари времена, Креми!
И чудесни снимки!
А „уважителната“ ти възраст, ще я подмина 🙂
ЗДРАВЕЙТЕ! ТАЗИ ТОРТА Е ТОПЪЛ СПОМЕН ОТ “от едно време”. ИСКАМ ДА СПОДЕЛЯ ЕДНА,ТАЙНА´ ЗА РАЗБИВАНЕ НА ПАНДИШПАНА,СПОДЕЛЕНА ОТ СТАР НЕМСКИ ПЕКАР/а повярвайте ми немците знаят как да правят страхотни сладкиши/ ЯЙЦАТА И ЗАХАРТА СЕ РАЗБИВАТ 30 мин.НАКРАЯ СЕ ДОБАВЯТ ЛЕКО БРАШНОТО СЪС СОЛТА ИЛИ БАКПУЛВЕРА,КАТО СЕ ОБЪРКВА ЛЕКО С БЪРКАЛКА ИЛИ ШПАТУЛА.ПОЛУЧАВА СЕ НЕВЕРОЯТНО ВЪЗДУШЕН ОБЕМЕН БЛАТ.
Здравейте, Спаска!
Благодаря ви за споделеното. Уверена съм, че немските пекари правят страхотни сладкиши.
Аз предпочитам класическият вариант на пандишпана, в който няма набухвател, но всеки си има начини.
Колко блата се получават
Маргарита,
аз пека наведнъж един блат. След като се охлади го режа на три части.
Изглежда много апетитно 🙂
А дали за блата има вариант да се избегнат разбитите на сняг белтъци? Разполагам само с пасатор и не ми се получава сняг…
Здравейте,
По принцип има варианти, разбира се. Бихте могли да разбиете целите яйца със захарта докато получите нужния обем и след това да добавите брашното.
Не съм разбивала яйца с пасатор и не мога да ви кажа какво ще се получи като краен резултат.
Целта на разбиването с миксер е да се вкара въздух в сместта. Пасатора работи на друг принцип. Преди появата на електрическите уреди, обаче, разбиването се е правело ръчно, така че – варианти – много!
ЛЮБИТЕЛ СЪМ НА ПЛОДОВИ ПЪРФЕТА ТОРТИ