Свинска плешка на фурна с медена глазура
Показвала съм свинско печено руло, а днешната рецепта се отличава по три неща – начина на печене, глазурата и подправките. Месото е от плешка, която има достатъчно мазнини за да запазят сочността на месото по време на печене.
Приготвянето на свинска плешка на фурна изисква известно търпение заради времето, което е необходимо да се сготви месото. Има два основни начина за печене на големи парчета месо – бързо и бавно, но ние предпочитаме по-бавното печене. Овкусяването на големи парчета месо също изисква време – три-четири часа, а най-добре им се отразява една нощ в марината.
Рецептите за свинско месо са стотици – с различни подправки, сосове, глазури, плънки, но понякога печеното месо си е печено месо. То си е „себедостатъчно“. Смешна е тази дума, която навлезе в съвременния изказ, но пък в случая е доста уместна.
Преди да напиша продуктите, ще кажа, че аз не начуквам месото. Единственото, което правя е, че изрязвам свинската плешка докато получа сравнително правилен правоъгълник.
Продуктите:
- 1.8 – 2 кг. свинска плешка
- 100 мл. вино (бяло или червено – по избор. Аз ползвах бяло)
- 100 мл. соев сос
- 50 мл. зехтин (олио)
- 1 ч. л. черен пипер
- 1 ч. л. кимион
- щипка индийско орехче
- 4-5 листа салвия
- 2 клонки пресен розмарин (1 ч. л. сух)
- 1 глава чесън, необелен
- сол на вкус
Допълнително:
- 100 мл. вино
- 100 мл. бира
За глазурата:
- 50 мл. балсамов оцет
- 2 с. л мед (кленов сироп)
- 2 с. л. соев сос
За сгъстяване на соса:
- 1 ч. л. царевично нишесте
- 100 мл. вода
Приготвянето:
Вече казах, че изрязвам месото докато стане на правоъгълник. Овкусявам го със сол, черен пипер, кимион и индийско орехче. Смесвам виното, соевия сос и зехтина в найлонов плик и слагам месото вътре. Затварям плика и прибирам в хладилника за няколко часа. Обръщам месото в плика през час-два, така че маринатата да овкуси цялото парче.
След като е престояло в хладилника, изваждам месото и подсушавам върху кухненска хартия. От вътрешната страна слагам листата салвия и нарязаните на ситно листа на розмарина. Завивам на руло и завързам с конец, така че да запази формата си по време на печене.
В голям тиган загрявам 2-3 с. л. зехтин и запечатвам месото от всички страни. Прехвърлям в тава за печене и добавям остатъците от маринатата, виното, бирата и чесъна на цели необелени скилидки.
Пека в предварително загрята фурна на 220 градуса за 30 минути без да завивам месото. След това поставям парче фолио върху месото, намалявам температурата на 180 градуса и пека още 2 часа. Не завивам плътно, но през 30 минути проверявам течността. Ако се налага, доливам 100 мл. вода.
За финал, махам фолиото, увеличавам температурата на 200 градуса и заливам месото с глазурата от мед, балсамов оцет и соев сос. Запичам докато се получи приятна коричка.
Изваждам месото и докато то си почива, прехвърлям соса от тавата в тиган. Може да го прецедите и да претриете печения чесън, за да получите по-фин и гладък сос. След като заври добавям 1 ч. л. нишесте, разтворено в 100 мл. студена вода.
Подходящи гарнитури за свинска плешка на фурна са картофи, варени или на пюре, глазирани моркови, гъби, броколи на пара, свежа салата и каквото друго обичате.
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Чудесно руло!
Г-жо Русева,
Имайки пълно довреие в готварският Ви гении ще посрещна Новата 2016 с Ващта глазирана плешка :-). Смятам обаче да добавя за финалното печене круши.
На Вас и Вашето семейство много весело посрещане на Новата година.
В.К.
Уважаеми Г-н Караджов,
за мен е чест, че сте се доверили на тази простичка рецепта.
Крушите са превъзходна идея! Да ви е сладко!
За вас и близките ви – нека е щастлива новата година!