Торта Наполеон… Дори не знам какво да пиша за нея, защото е една от най-лесните торти в целия свят. Имаше един период, в който тази торта се продаваше в сладкарниците, но като отделни пасти или по-скоро сладкиши. След това се появи и в кварталния ни супермаркет, но се казваше гръцко… нещо си.
За мен тази торта е спомен от годините, когато майките правеха 5-6 вида домашни торти и то по велики празници. Вкусна е, няма съмнение. И как няма – крем, крем, крем – всички сладкиши с такова изобилие на крем няма как да не са вкусни.
Има толкова много истории за произхода на тази торта, че дори няма да ги разказвам всичките. По странна (или може би не чак толкова) причина, тя е позната като руска торта Наполеон. Лично на мен тази история ми звучи много неправдоподобно, защото връзката на Наполеон Бонапарт с Русия надали ще е почетена чак пък с торта! Вярно е, че според историците, руската авантюра на великия пълководец слага началото на края на неговото величие, но защо и по какви причини тази торта е позната като „руска“ за мен ще си остане загадка.
Свързването на името на Наполеон Бонапарт с произхода на тортата се среща в много, много истории – една от легендите разказва, че тортата е създадена в Дания около 1800 година в чест на посещението на Наполеон в Копенхаген.
Друга история твърди, че този десерт си е чисто френски, при това любим на Императора и причината да загуби битката при Ватерло е, че се наял с пасти в навечерието на битката, а победителите нарекли пастите „Наполеон“ в чест на победата. (Как да повярва човек на такова нещо? Историята познава какви ли не куриози, но освен ако не е получил невъобразима диария, да се хвърля вината за загубена битка върху едни невинни пасти, ми се струва доста налудничаво. А може и да е получил… полеви кухни, знае ли човек?).
Най-разпространеното мнение е, че името на торта Наполеон няма нищо общо с Негово Величество Бонапарт, а е резултат на най-обикновена грешка при превода. След като създал сладкиша, готвачът (чието име не е останало в историята, или аз поне не успях да го открия) го нарекъл „Napoletano“ в чест на родния си Неапол, а след това името било погрешно преведено на английски като „Napoleon“.
Най-смешното, което съм чувала за торта Наполеон е, че ако Наполеон е написано с главна буква, името се отнася за Наполеон Бонапарт, но ако е с малка буква – тогава става дума за сладкиша.
Стига толкова истории! Сега да обясним самата торта. Вече казах, че е изключително лесна. Ако искате да си направите домашно многолистно (хилядолистно) тесто – моля! Ваша воля. За всички останали – ще ви трябва един пакет готово бутер тесто.
Продуктите:
1 пакет бутер тесто (800 гр). Бела е с точно такъв грамаж.
За крем:
1 литър прясно мляко
4 яйца
5 с. л. с връх царевично нишесте (или бяло брашно)
1 1/2 ч. ч. захар
1 ч. л. ванилов екстракт
2 с. л. масло
Няколко думи за продуктите и най-вече за бутер тестото. Колкото и да е лесно да се работи с готово бутер тесто, много е важно да се знае, че за да има добър резултат, то трябва да е СТУДЕНО преди печене. Не на стайна температура. Не го оставяйте да стои на плота и да чака, докато се освободи фурната, в която печете нещо друго.
Нарежете го както ви харесва (кръгове, квадрати, правоъгълници), но за да избегнете ефекта на „възглавница“, която вътре остава сурова – приберете подготвените платки в хладилника за 30-40 минути, докато се стегне. При изпичането ще имате равномерно изпечени кори. Ето тук си поиграх да покажа нагледно този ефект.
Личните ми предпочитания за приготвянето на домашен яйчен крем са в полза на обикновеното царевично нишесте. Според мен кремът става по-лек. Не че не се случва да ползвам брашно, но ако имате нишесте, ползвайте него.
След като изясних важният момент с тестото, може да започна с обясненията за приготвянето. Аз предпочитам да започна с приготвянето на крема, защото той трябва да е изстинал, а количеството не е малко и си иска време. 800 мл. мляко слагам да заври на котлона, заедно със захарта. Разбивам яйцата с нишестето и останалите 200 мл. мляко. Към тях добавям част от вече горещото мляко за изравняване на температурите и връщам всичко на котлона. 15-ина минути непрекъснато бъркане, за да няма бучки и кремът е готов. Накрая добавям маслото и ваниловия екстракт.
След като се размрази тестото, нарязвам платки в размер какъвто ми е необходим. Ако се налага да поразточите малко тестото, внимавайте да е в една посока. От стандартен пакет излизат 4 правоъгълни платки и изрезки, които след като престоят в хладилника за да се стегнат, надупчвам с вилица и изпичам на 190-200 градуса за около 20 минути.
След като всичко изстине добре, започвам да сглобявам. Кора, крем, кора, крем, като накрая измазвам тортата с крем, поръсвам отгоре с натрошените изрезки и облепям отстрани. Три кори са достатъчни. Четвъртата я натрошавам и ползвам трохите. Няма как – стигам и до най-трудната част – чакането. Прибирам за една нощ в хладилника. На сутринта – всичко се е обединило в лека и приятна торта.
На финала няколко думи какво може да се направи, ако по някаква причина (извън нас, разбира се) бутер тестото вземе че се издуе като балон. Вече споменах, че при такова „издуване“ обичайно вътрешността остава сурова. Нищо фатално! Да не вземете да го изхвърлите! Ще спасяваме положението без много да се обясняваме. Внимателно разделете „възглавниците“ на две и лекичко отстранете суровите листи в средата. Ще ви останат много тънички кори, но нищо! Ще се получи нещо като „лодка“, която спокойно напълнете с крем и вместо 3 платки, ще имате 5-6 мноооого тънки пласта.
Тортичката не търпи сложни украси. Тя си е доста приятна на вид, но ако сте си наумили да добавите плодове или боровинково/ягодово/ или друго някокво сладко като допълнителен разкош – защо не?
Да ви е сладко и гответе с усмивка за кеф и удоволствие!
Вижте още:
- 5 идеи с бутер тесто за бързи десерти
- Вити банички със сирене
- Елхички от бутер тесто
- Каноли от бутер тесто
- Кошнички (воловани) от бутер тесто
- Кошнички от бутер тесто с крем
- Охлювчета от бутер тесто
- Охлювчета от бутер тесто с шоколад
- Плодов тарт с бутер тесто
- Сърца от бутер тесто с шоколад
- Фунийки от бутер тесто – сладки и солени
- Бисквити Сълзици
- Мидички от бутер тесто
- Триъгълници от бутер тесто с шунка и кашкавал
- Пай с пилешко в бутер тесто
- Бутерки с кашкавал
- Бутер банички със сирене
27 коментара
Лесна и вкусна торта, прекрасно аранжирана!
Съветите за бутер тестото ми бяха много полезни!
На снимките ми изглежда с повече от три кори?
Здравей, Кремена, не съм от хората, които много-много търсят кулинарни рецепти, но с теб случих, защото, първо, те избрах от хилядите други, ей така, без да умувам, и второ, изпитах някои от рецептите ти , които винаги ми се получаваха. Поздравления, имаш добър подход, много лесно и достъпно обясняваш, а и накрая резултатите са налице. Специално за торта „Наполеон“ много благодаря, тя е фантастична, и най-хубавото е, че отваряш врати за импровизация, тоест даваш и втория ни шанс за поправки и подобрения. Бъди здрава и вдъхновена все така!
Благодаря, Снежана!
Радвам се, че съм заслужила доверието ви!
Тази торта е уникална днес я приготвих правила сьм много други,но тази ми хареса най-много!
Направих я. Чудесна торта, а кремчето е невероятно вкусно. С години се колебая да направя торта с платки от бутер тесто, мислех, че като омекнат платките и няма да е вкусно. Точно обратното – колкото повече стои, толкова по-невероятна става. Е, нашата торта вече свърши, така че ще има повторение. А и вече нямам никакви колебания относно бутер-платките. Благодаря Креми. Поздрави!
Здравейте, ще задам един вероятно тъп въпрос, но все пак… Отделните пластове бутер тесто как ги печете, заедно, на два реда във фурната или по отделно?
Здравейте Ралица,
няма тъпи въпроси.
Моята фурна не е достатъчно голяма и ми се налага да пека отделните платки една по една.
Аз не ползвам функцията „вентилатор“ и всички рецепти и температури са посочени без обдухване.
Благодаря!
Искам да поясня нещо.Направо се?изумително като прочетох че това у една от най лесните торти.Да във ваше изпълнение е така.Истински Наполеон се прави дълго и е трудоемко.Защото истински Наполеон не се прави с бутер тесто.А крема е от варено кондензирано мляко.И след като се сглоби трябва да престои доста за да попият кремацията и да стане мека тортата.Прочетете повече по въпроса.Иначе да тази песничка която сте направили изглежда добре и се прави лесно.Но това НЕ е Наполеон
Напълно съм съгласна. Не се прави с ГОТОВО бутер тесто. По принцип.
Що се отнася до сложността – Наполеон се прави почти толкова дълго, колкото и така популярната Френска селска торта, Медовик и още куп торти за които се сещам.
Няма как да знаете какво и колко съм чела, така че ще е добре да не съдите и да изливате изуменото си високомерие.
А що се отнася до крема – ще се радвам да посочите източник.
Изчела съм доста „оригинални“ рецепти. Нека видим и вашата оригинална рецепта.
Посочете ми достоверен източник и с радост ще я приготвя.
Как пък се намират подобни коментатори. Чудесна торта, достъпна и за начинаещи домакини и освен това дава такъв простор за импровизация и пак мрънкащи. Който си пада по оригинали, да си ги прави, ние харесваме лесни и вкусни неща, като за работещи домакини.
Кремена, Браво!!!
Положила сте труд, веднъж да приготвите десерта и втори път за да обясните детайлно,как е направен!
Не се обиждайте от разни“всезнаещи разбирачи“,които коментират без дори да застанат зад собственото си име. Щом нещо няма конкретен автор или патентно свидетелство,всеки може да го интерпретира както иска.
В случая,твоя Наполеон е изключително вкусен и Оригинален!
ОЛЕЛЕ, щом в мнение за рецепта за торта има кремация, какво ли да очакваме в коментар за печене на прасенце, например? Чужди думи има във всички хартиени и дигитални речници, като знае толкова рецепти, въпросният НАПОЛЕОН да прочете какво означава тази дума. Между крем и кремация приликата е като между ПОП и БОБ:-))))
Представената рецепта е много примамлива, който не я харесва, най-вероятно не обича или не бива да яде торти.
Благодаря за нагледното представяне,изглежда чудесна! Ще я направя.
Здравейте,
Рецептите Ви са много сполучливи и резултатите от изпробването им – вкусни 🙂
Днес ще правя тази торта и съветите за бутер тестото ще бъдат много полезни .
Един въпрос : Поотделно ли се разбиват жълтъците и белтъците ,или заедно ?
Благодаря ви ! Удоволствие е да изпълнявам ваши рецепти!
Хубави дни !
Здравейте, Светла,
благодаря ви за доверието, радвам се, че ви е вкусно с мен 🙂
Извинете ме, но аз не разбрах въпроса ви за белтъците и жълтъците… В какъв смисъл да се разбиват отделно?
Яйца се ползват само за крем и се разбиват заедно с нишестето и част от млякото.
Благодаря за светкавичния отговор 🙂
Да, разбрах отговора на неразбрания въпрос 😀
Бъдете здрава и все така вдъхновяваща !
Страшно се радвам, че открих coikwithasmile и да си призная, чета с удоволствие не само заради интересните рецепти, а и заради оригиналния стил и хумор, с който са обяснени! Благодаря, сега ще пробвам някоя, като рецептата за селския хляб!
Привет, Венера!
радвам се, че ви е приятно тук! Хляб, мадлени, въртеница – завихрете се! 🙂
Здравейте, снощи направих тортата по указаната рецепта, но след като сложиш първи ред и крем, след това втория пласт от тестото, крема ми излезна отстрани, и така се случваше докрая. Къде съм сгрешила?
Здравейте,
според мен, кремът не е бил сгъстен достатъчно. Другото за което се сещам – не е бил изстинал напълно.
Оставих го да изстине, но явно не съм го сгъстила достатъчно, а не знаех колко гъст трябва да е 😀
Всъщност това Зилей, точно гръцки сладкиш с крем Патисери)манолов крем+сметана) и пратки от бетер тесто. Яде се веднага, препоръчително е да ве оставя за следващия ден. В сладкарницата , в която работех го държахме по 4-5 часа и го хвърляхме.
Милфей, извинете за грешката.
Здравейте!
Пробвах рецептата и е уникално вкусна, благодаря Ви!
Имам само един въпрос, казвате че 1 пакет бутер тесто стига за 4 блата а на снимката са повече, 2 пакета ли сте използвали?
Благодаря предварително!
Здравейте,
не, 4 блата са. Не са повече.